Абсурдні стратегії банківських лобістів

403

Не так давно дуже повеселила статися одного з дідусів банківського лобізму в Україні Олександра Сугуняко «Іноземні банки проти українських: хто відповість за фінансову кризу в Україні?». У мене як У одного з старожил фінансового ринку після прочитання склалося враження, то перебуваю в театрі абсурду. Весь сенс публікації зводиться до того, що пропозиції міжнародних банків: різко збільшити мінімальний розмір капіталу українських банків, залишити в країні 40-50 банків і дозволити валютне кредитування, повинні бути відкинуті. А якщо пропозиції не відкинути, то професійний лобіст обіцяє економіці справжнє пекло.

Поділитися:

Не так давно дуже повеселила статися одного з дідусів банківського лобізму в Україні Олександра Сугуняко «Іноземні банки проти українських: хто відповість за фінансову кризу в Україні?». У мене як У одного з старожил фінансового ринку після прочитання склалося враження, то перебуваю в театрі абсурду. Весь сенс публікації зводиться до того, що пропозиції міжнародних банків: різко збільшити мінімальний розмір капіталу українських банків, залишити в країні 40-50 банків і дозволити валютне кредитування, повинні бути відкинуті. А якщо пропозиції не відкинути, то професійний лобіст обіцяє економіці справжнє пекло.

Почнемо з простого. Олександр Сугуняко президент Асоціації Українських банків, яка живе за рахунок членських внесків, а оскільки з АУБ вже вийшло ряд банків з іноземним капіталом, а існуюче кількість членів запропоновано скоротити в 4-5 разів, явно проглядається шкурне питання для АУБ. Менше членів – менше внесків, внесків менше – біднішими АУБ, бідна асоціація менш впливова.

Більш складний момент, більшість членів АУБ не хочуть підвищення вимог до капіталізації, їх акціонери не хочуть вносити додатковий капітал, адже багато банків четвертої групи за класифікацією НБУ і так перекапитализированны. Члени АУБ скаржаться президенту – президент публічно відстоює думку більшості. Зауважу, що в обох випадках діють містечкові інтереси, як краще для економіки ніхто не думає, за сценарієм про це має подумати Нацбанк.

І нарешті найскладніше питання, і напевно несподіваний для більшості. А де був шановні президент АУБ з 1999 по 2004 рік до хвилі банківських продажів? А все там же в АУБ адже він очолює профільну асоціацію з 1993 року. Але в такий відповідальний період риторика дідусі-лобіста була іншою. У 2001 році він публічно таврував тих, в т. ч. і мене, хто закликав банкірів бути більш транспарентними, не рубати собі доступ до ринків акцій як до ринку капіталу. На з’їздах АУБ ясно давали зрозуміти, що питання банківських розміщень неголовний, а ось додаткові вимоги до розкриття банківської інформації ну просто дуже незручні великим дядькам в банках.

А як виявилося пізніше, в 2005-2008 роках, великим дядькам взагалі нічого не потрібно було спочатку крім грошей. Під впливом банальної спраги наживи вони дуже швидко вишикувалися в М&А чергу, намагаючись продати свої банки як можна швидше і дорожче. «Ринок» скажіть Ви? Ні, відповім я – запрограмований інтеграційний сплеск. Давайте згадаємо, звідки взялися у нас такі банки, як Аваль, Укрсоцбанк, Правекс-банк та інші. Отримані в результаті приватизації, створені держчиновниками, зведені людськими руками, але з Божою допомогою, для своїх власників цінності вони не представляли. То що вкрадено або куплено за дешево повинно бути перепродано. І саме ідеологія АУБ зразка 1999-2004 років обслуговувала інтереси таких банкірів, банкірів – зацікавлених швидше продати. Само собою, що спочатку така модель ринку була закладена самими іноземними консультантами, які радили на початку 90-их рр. уряду країни будь-якою ціною «створити ринок», не турбується про справедливий розподіл власності, а передати якомога більше всього в приватні руки. У 1999-2004 АУБ, як і зараз, просто підкорилася більшості і виступила каталізатором процесу. Тобто своєю діяльністю прискорювала ті процеси, які призвели до зростання присутності іноземців, що зараз з успіхом у читачів і критикує.

Там в АУБ вони навіть не протидіяли тоді створенню М&А-черги. Вони просто поховали ідею сильного українського банку з доступом до міжнародних ринків капіталів. І навіть зараз у першій 20-ці залишається ряд банків з українським капіталом в т. ч. за участю держави, ніхто не говорить про IPO або ринкових приватних розміщень. На противагу М&А нічого не пропонується, все той же швидкий М&А, гарантує зростання частки іноземців у банківському секторі. Ніхто навіть не намагається розпізнати причину заходу іноземців сюди, а риторика лобістів починає пістрявити словами: «заборонити», «відмовити», «розпустити». При цьому іноземних інвесторів вже називають «спекулянтами» та іншими нехорошими, в розумінні радянського людини, словами.

І ось вже зараз не 1999, а 2011 рік, вже всі бачили що буває, якщо в короткий проміжок часу маленьку банківську систему облагодіють великі європейські банки, всі розуміють як страждає населення. Ми розуміємо, що політики все одно перед виборами дозволять валютне кредитування, тому що в розумінні населення – це коротке щастя, правда, з довгими наслідками. До того ж це щастя прискорює економічне зростання, до якого політики у влади також небайдужі. І навіть в цих умовах, коли ринок нам показав на практиці всі небезпеки ні в кого не виникне бажання перебудувати систему мотивів на ринку і зробити так щоб стадо банкірів не ломилось в М&А-черга, а старанно готувався стати публічними компаніями на біржі. Замість цього ми бачимо потоки бруду на іноземців несуть в країну гроші. Дикість, та й тільки.

Так майже в кожній країні і з меншою економікою, ніж українська є декілька банків, які належать уряду або резидентами цієї країни. Вони забезпечують достатній рівень суверенітету системі і як правило запитані на іноземні ринки капіталу. Власники резиденти, як правило, краще іноземців знають як робити бізнес в своїй країні і це робить їх банки більш дохідними і більш конкурентоспроможними. У довгій перспективі їм немає потреби продаватися іноземцям, що вони господарі на цьому ринку. А за рахунок публічності та можливості залучати капітал в Нью-Йорку, Парижі, Франкфурті і навіть Варшаві, вони залишаються надійними, оскільки можуть залучити на відкритому ринку ресурси. Один зі співрозмовників попросив довести мене це в цифрах і взагалі показати що банківський бізнес належить резидентам в країнах можливий. Тобто потрібно обійти 50-80 країн, дослідити їх банківські системи, порахувати частку іноземців, і частку «національних» банків, які мають ринок акцій і проводили IPO або SPO. Думаю що ця задача не по силам не тільки автору блогу, але навіть і групи з 10-15 аналітиків при обмеження термінів. Тому я вирішив привести іншу статистику, яка не покаже точну частку публічних національних банків, а просто покаже, що такі банки є в усіх країнах і що вони залучають ресурси з розвинених ринків. Для цих цілей як не можна краще підійшла вибірка з банківських програм депозитарних розписок зареєстрованих станом на сьогодні. Статистика The Bank of New York Mellon. Після назви банку буква N означає, що банком капітал не притягувався, Y-притягувався. Потім йде назва майданчика, на якій проводилося розміщення, і країна реєстрації. Смисловій обробці статистика не піддавалася, тобто ви можете бачити відразу декілька різних програм АДР на один банк.

Дивлячись на цю статистику The Bank of New York Mellon виникло 2 цікавих спостереження:

1. Знайомі всі обличчя! Значить грецький Alpha Bank може розміститися в Лондоні і взяти грошей там в т. ч. на відкриття Астра банку в Україні, або російський ВТБ може підживлювати свою експансію в СНД грошима з міжнародних ринків.

2. Ймовірно, це лише 10-15% від обсягів ринку, адже в розписки не увійшли усі ті, хто забезпечував собі капіталізацію на національних ринках або проводив залучення капіталу через материнську компанію зареєстровану за місцем залучення капіталу.

Насолоджуйтеся списком і думайте над проблемами знищення мотивів втечі українських банкірів в М&А-черги. На місці НБУ я б все ж заснував премію за вирішення такої проблеми і провів би виховну роботу з АУБ про правила поведінки з іноземними гостями. Бо як НБУ в довгостроковому періоді загнаний в кут. Він не зможе довго забороняти валютне кредитування, і утримувати частку іноземців на банківському ринку в межах 50-60%. А для пом’якшення ризиків інструментів таких як строковий ринок немає і побудувати його за 2-3 роки не вийти. З іншого боку можна знищити валютні ризики використовуючи стратегію Еквадору, який ввів на своїй території в обіг долар США і отримай право карбувати центи на своїй території. Так і Україна може ввести на своїй території євро і попросити право у ЄЦБ карбувати євроценти. Останнє скоріше жартом, ніж серйозну пропозицію щодо зниження системних ризиків кредитного ринку.

1 Absa N OTC South Africa
2 Access Bank – Reg. S Y — Nigeria
3 Agricultural Bank of Greece S. A. N OTC Greece
4 Akbank N OTC Turkey
5 Akbank – 144A N — Turkey
6 Alliance Bank – 144A Y Luxembourg Stock Exchange -Euro MTF Kazakhstan
7 Alliance Bank – PREF 144A Y Luxembourg Stock Exchange -Euro MTF Kazakhstan
8 Alliance Bank – PREF Reg. S Y Luxembourg Stock Exchange -Euro MTF Kazakhstan
9 Alliance Bank – Reg. S Y Luxembourg Stock Exchange -Euro MTF Kazakhstan
10 Alpha Bank N OTC Greece
11 Alpha Bank – 144A N — Greece
12 Alpha Bank – Reg. S N London Stock Exchange Greece
13 ATF Bank – Reg. S N — Kazakhstan
14 Australia and New Zealand Banking N OTC Australia
15 Axis Bank – 144A N — India
16 Axis Bank – Reg. S Y London Stock Exchange India
17 Banco Bradesco N New York Stock Exchange Brazil
18 Banco Comercial Portugues N OTC Portugal
19 Banco Daycoval N OTC Brazil
20 Banco de Chile N New York Stock Exchange Chile
21 Banco de Guayaquil N OTC Ecuador
22 Banco de Oro Unibank – 144A Y — Philippines
23 Banco de Oro Unibank – Reg. S Y London Stock Exchange Philippines
24 Banco de Sabadell SA N OTC Spain
25 Banco do Brasil N OTC Brazil
26 Banco Hipotecario N OTC Argentina
27 Banco Hipotecario – 144A N — Argentina
28 Banco Macro Y New York Stock Exchange Argentina
29 Banco Mercantil N OTC Venezuela
30 Banco Patagonia N OTC Argentina
31 Banco Patagonia – 144A Y — Argentina
32 Banco Patagonia – Reg. S Y — Argentina
33 Banco Santander Brasil Y New York Stock Exchange Brazil
34 Banco Santander Chile N New York Stock Exchange Chile
35 Banco Santander S. A Y New York Stock Exchange Spain
36 Banco Venezolano de Credito N OTC Venezuela
37 Bancolombia – Pref Y New York Stock Exchange Colombia
38 Bangkok Bank N OTC Thailand
39 Bank Asya N OTC Turkey
40 Bank Hapoalim N OTC Israel
41 Bank Hapoalim – 144A N — Israel
42 Bank Millennium – 144A N — Poland
43 Bank Millennium – Reg. S N — Poland
44 Bank of China N OTC China
45 Bank of Cyprus N OTC Cyprus
46 Bank of East Asia N OTC Hong Kong
47 Bank of Georgia – 144A Y — Georgia
48 Bank of Georgia – Reg. S Y London Stock Exchange Georgia
49 Bank of Queensland N OTC Australia
50 Bank of Yokohama N OTC Japan
51 Bank Polska Kasa Opieki – 144A Y — Poland
52 Bank Polska Kasa Opieki – Reg. S Y London Stock Exchange Poland
53 Bank Vozrozhdeniye N OTC Russia
54 Bank Zachodni N OTC Poland
55 Bankinter N OTC Spain
56 BankMuscat – 144A Y — Oman
57 BankMuscat – Reg. S Y London Stock Exchange Oman
58 Banque Audi – B Shares – Reg. S N London Stock Exchange Lebanon
59 Banque Internationale Arabe de Tunisie – 144A N — Tunisia
60 Banque Internationale Arabe de Tunisie – Reg. S Y London Stock Exchange Tunisia
61 Banque Marocaine du Commerce Ext. – 144A N — Morocco
62 Banque Marocaine Du Commerce Ext. – Reg. S N London Stock Exchange Morocco
63 BBVA Banco Frances N New York Stock Exchange Argentina
64 BLOM Bank – Reg. S Y Luxembourg Stock Exchange -Euro MTF Lebanon
65 BOC Hong Kong N OTC Hong Kong
66 BTA Bank – 144A Y — Kazakhstan
67 BTA Bank – Reg. S Y — Kazakhstan
68 Byblos Bank – Reg. S N London Stock Exchange Lebanon
69 Capitec Bank N OTC South Africa
70 China CITIC Bank N OTC Hong Kong
71 China Construction Bank Corporation N OTC China
72 China Merchants Bank N OTC China
73 China Minsheng Banking N OTC China
74 Chinatrust Financial – 144A N — Taiwan
75 Commercial Bank of Qatar – 144A N — Qatar
76 Commercial Bank of Qatar – Reg. S Y London Stock Exchange Qatar
77 International Commercial Bank (Egypt) N OTC Egypt
78 International Commercial Bank (Egypt) – 144A N — Egypt
79 International Commercial Bank (Egypt) – Reg. S N London Stock Exchange Egypt
80 Corpbanca Y New York Stock Exchange Chile
81 Dah Sing Financial N OTC Hong Kong
82 DBS N OTC Singapore
83 Denizbank – 144A N — Turkey
84 Denizbank – Reg. S N — Turkey
85 Diamond Bank – 144A Y — Nigeria
86 Diamond Bank – Reg. S Y London Stock Exchange Nigeria
87 EFG Eurobank Ergasias S. A. N OTC Greece
88 Federal Bank – 144A N — India
89 Federal Bank – Reg. S Y London Stock Exchange India
90 Finansbank – 144A N — Turkey
91 Finansbank – Reg. S N London Stock Exchange Turkey
92 First Bank of Nigeria – Reg. S N — Nigeria
93 First City Monument Bank – Reg. S N — Nigeria
94 Grupo Financiero Banorte N OTCQX México
95 Grupo Financiero Galicia N NASDAQ Stock Market Argentina
96 Grupo Financiero Inbursa N OTC México
97 Guaranty Trust Bank – 144A N — Nigeria
98 Guaranty Trust Bank – Reg. S Y London Stock Exchange Nigeria
99 Gulf Finance House – 144A N — Bahrain
100 Gulf Finance House – Reg. S Y London Stock Exchange Bahrain
101 Hachijuni Bank N OTC Japan
102 Halyk Savings Bank of Kazakhstan – 144A Y — Kazakhstan
103 Halyk Savings Bank of Kazakhstan – Reg. S Y London Stock Exchange Kazakhstan
104 Hang Seng Bank N OTC Hong Kong
105 Hatton National Bank – Reg. S N Luxembourg Stock Exchange Sri Lanka
106 HDFC Bank Y New York Stock Exchange India
107 Housing Bank N OTC Jordan
108 ICICI Bank Y New York Stock Exchange India
109 Indusind Bank – Reg. S Y Luxembourg Stock Exchange -Euro MTF India
110 Industrial and Commercial Bank of China N OTC China
111 Industrial Bank of Korea – Reg. S Y Luxembourg Stock Exchange Korea
112 Investec N OTC South Africa
113 Israel Discount Bank Limited N OTC Israel
114 Itau Unibanco N New York Stock Exchange Brazil
115 Jordan Kuwait Bank N OTC Jordan
116 Kaspi Bank – Reg. S N — Kazakhstan
117 Kazkommertsbank – 144A Y — Kazakhstan
118 Kazkommertsbank – Pref – Reg. S N — Kazakhstan
119 Kazkommertsbank – Reg. S Y London Stock Exchange Kazakhstan
120 KB Financial N New York Stock Exchange Korea
121 Komercni Bank – 144A N — Czech Republic
122 Komercni Banka N OTC Czech Republic
123 Kotak Mahindra Bank – 144A Y — India
124 Kotak Mahindra Bank – Reg. S Y Luxembourg Stock Exchange -Euro MTF India
125 Liberty Bank – Reg. S N — Georgia
126 Malayan Banking N OTC Malaysia
127 Marfin Popular Bank Public Co. Ltd. N OTC Greece
128 MCB Bank – 144A N — Pakistan
129 MCB Bank – Reg. S Y London Stock Exchange Pakistan
130 Mercantil Servicios Financieros N OTC Venezuela
131 Metropolitan Bank & Trust (Metrobank) N OTC Philippines
132 National Bank of Greece N New York Stock Exchange Greece
133 National Bank of Greece – Pref. Y New York Stock Exchange Greece
134 Nedbank N OTC South Africa
135 OTP Bank – 144A N — Hungary
136 OTP Bank – Reg. S N London Stock Exchange Hungary
137 Parana Banco N OTC Brazil
138 PKO Bank Polski N OTC Poland
139 PT Bank Central Asia N OTC Indonesia
140 PT Bank Mandiri (Persero) N OTC Indonesia
141 PT Bank Rakyat N OTC Indonesia
142 Sberbank Rossii – Reg. S N — Russia
143 Shinhan Financial N New York Stock Exchange Korea
144 Shinhan Financial – 144A N — Korea
145 St. George Bank N OTC Australia
146 Standard Bank N OTC South Africa
147 State Bank of India – 144A N — India
148 State Bank of India – Reg. S N London Stock Exchange India
149 Temirbank – 144A N — Kazakhstan
150 Temirbank – Reg. S N — Kazakhstan
151 TT Hellenic Postbank N OTC Greece
152 Turk Ekonomi Bankasi – 144A Y — Turkey
153 Turk Ekonomi Bankasi – Reg. S Y London Stock Exchange Turkey
154 Turkiye Garanti Bankasi Y OTC Turkey
155 Turkiye Garanti Bankasi – 144A Y — Turkey
156 Turkiye Halk Bankasi A. S. N OTC Turkey
157 Turkiye Is Bankasi – 144A N — Turkey
158 Turkiye Is Bankasi – Reg. S Y London Stock Exchange Turkey
159 Turkiye Vakiflar Bankasi T. A. O. N OTC Turkey
160 United Bank – 144A N — Pakistan
161 United Bank – Reg. S Y London Stock Exchange Pakistan
162 United Bank for Africa – 144A N — Nigeria
163 United Bank for Africa – Reg. S N — Nigeria
164 United Overseas Bank N OTC Singapore
165 VTB Bank – 144A Y — Russia
166 VTB Bank – Reg. S Y London Stock Exchange Russia
167 Westpac Banking N New York Stock Exchange Australia
168 Wing Hang Bank N OTC Hong Kong
169 Woori Finance N New York Stock Exchange Korea
170 Yapi ve Kredi Bankasi – 144A N — Turkey
171 Yapi ve Kredi Bankasi – Reg. S N London Stock Exchange Turkey