«Богу богове, а церкви церковне»

290

Церква і бізнес

Поділитися:

Церква і бізнес

Мало хто пам’ятає, але в СРСР у часи загального планування і жорсткого контролю економіки, був невеликий острівець» ринку, це була церква. Комуністи недолюблювали церква, тому змушували її платити підвищені податки, не видавали наряди на постачання товару (у СРСР, щоб щось купити для підприємства, на початку треба було отримати наряд на товар від Держпостачу), обмежували кількість церков. Але багато в чому тому, що держава не допомагала, церква і змогла вижити при соціалізмі. Так як за рахунок власних коштів вона змогла зробити більше, ніж з допомогою турботливого уряду. Розвал СРСР зняв політичні обмеження в роботі церкви і вона ожила, або зажила краще колишнього.

Накопичення капіталу по-церковному

З юридичної точки зору, церква — це неприбуткова громадська організація. Саме цей характер неприбутковості в перші роки освіти України поставив церкву на чолі найбільших імпортерів України. Схема була простіше нікуди. Товар з-за кордону постачали на церкву, як благодійність. Потім церква за невелику плату продавала її власникові товару, той в свою чергу множив ціну кілька разів і продавав на ринку України. Так як церква був неприбуткова організація, то відповідно ПДВ не платила, податок на прибуток не платила і навіть акцизи не платила. Через «церковну схему» дуже любили «ганяти» імпортні сигарети і алкоголь. Вигідний бізнес виходив. Але ДПА терпіла, терпіла, і не витерпіла, і цю «лавочку» прикрила. Тут вже ДПА проявила себе, як великий знавець юридичної тонкощі питання. Приймати пожертви, церковна справа, тут ніхто не сперечається, а ось поставляти товар (торгувати), це вже господарську справу, і відповідно, виходить за рамки суспільної діяльності. Тому ДПА початку на законних підставах, щоб церква від своєї господарської діяльності платила податки, як будь-яке підприємство в Україні. Але церква так легко не здалася і спробувала «переграти» ДПА, почала поставку товарів, які вона отримувала з імпорту оформляти, як «благодійну безкоштовну роздачу товару». Хоча було дуже важко пояснити «благодійну роздачу вагона горілки або контейнера сигарет». Тому довелося «божий бізнес» згорнути.

Та не вичерпається рука, що дає, та не….

Церква мала, має і буде мати хороший джерело доходу – добровільні пожертвування. Саме добровільні. А так як вони добровільні, то відповідно вони звільнені від податків і можуть використовуватися церквою на свій розсуд, але тільки у відповідності з їх статутною діяльністю, тобто на церковна справа. Останнім часом ДПА за цим почала більш прискіпливо стежити, а то деякі розумники примудрялися, внести пожертвування на церкву з рахунку своєї компанії, потім церква купувала за ці гроші легковий автомобіль і вже як благодійний подарунок видавала цій особі. Вистачить, подумали в ДПА і тепер види благодійності церкви обмежені, а все інше ДПА вважає, як господарську діяльність.

Та й було б чого розмінюватися на дрібниці. При привальной організації роботи, суми пожертви можуть бути дуже і дуже. Всі ці золоті куполи і хрести з діамантами, дуже дорогі автомобілі для батюшки, і годинник для владики справа богоугодна.

Основне джерело доходу церкви це платежі парафіян за хрестини, вінчання та поховання. Хороший дохід приносить продаж свічок і церковного начиння (ДПА дуже наполегливо вимагає, щоб цей продаж розбудовувалася, як продаж свічок, а церква так старанно цей продаж оформляє не як купівлю свічки, а як отримання добровільного пожертвування, а свічки видає безкоштовно). Менше, але непоганий дохід приносить збори грошей на будівництво церкви, на помин душі, на загальну свічку і т. д.

І ось це цікаво.

Навіть у Німеччині, де касові апарати стоять на лотках, які торгую квітами й овочами, в церкві касових апаратів немає, і не може бути. Вважається, що не Божа це справа рахувати, хто і скільки пожертвував, так як це справа добровільна і Боже. Тому касових апаратів у церкві немає, і не планується їх появу в майбутньому. А що ж є. Все дуже просто. Священнослужитель самостійно підраховує, скільки йому пожертвували, чесно записує всю суму пожертви і прибуткові касові книги, потім чесно здає ці гроші в банк, потім чесно з розрахункового рахунку сплачує всі роботи і послуги, з розрахункового рахунку і оплачує благодійні заходи. Це може бути купівля пайків для бідних і старих, будівництво церкви, допомогу сиротам і т. д. Коротше, грошей мало і дуже мало… Що там з церкви брати, бо вона і проповідує бідність і живе в злиднях. От якби більше було б пожертвувань.

Обсяг пожертвувань залежить від трьох факторів:

// Місце. У великому місті і людей більше і народ багатший, тому побудувати церкву в столиці чи обласному центрі крутіше, ніж плавити в церкві в зубожілому селі в провінції.

// Традиція. У Польщі або Чехії багато людей по неділях ходять в церкву. Ця традиція ще частково збереглася на Західній Україні. А ось у центральній чи східній Україні в церкву багато ходять тільки на Великдень, Різдво та інші великі свята, а от в неділю прихожан дуже мало.

//Священик. Хороший священик, це хороший психолог, треба щоб люди хотіли з ним спілкуватися і приходити в церкву. Це багато в чому залежить від самого священика і його вміння знаходити спільну мову з парафіянами. Бо, як кажуть: «шоу має тривати вічно».

Конкуренти.

Християнство, а тим більше православне християнство це релігія середніх віків. В ті часи, коли селянин вибравшись зі своєї халупка, яка називалася будинком заходив до церкви і бачив вітражі з сонячними відблисками, для нього це було дійсно чудо. Тепер часи змінилися і вимагають нового підходу до роботи з парафіянами. Ось саме на цьому і будують свій бізнес різного роду протестантські церкви, які зараз так активно працюють в Україні. У нас немає достовірної інформації, скільки реально віруючих православних, тому складно оцінити, наскільки багато людей підтримує ці нові протестантські церкви. Але якщо подивитися на кількість їх парафіян, які вони збирають на стадіонах і легкоатлетичних манежах, то видно справи у них йдуть непогано. Вони дуже вміло користуються прорахунками старих релігій, в тому числі і християнства. Про що говорить християнський священик, про події давньої історії. Йов пережив великі проблеми, але ці проблеми далекі від сучасного життя. А про що говорить пастор протестантської церкви, про заробітну плату, про виплати на дитину, про депозитах в банку. Він більш зрозумілий і більш затребуваний. Може тому їм так легко вдається знайти спільну мову з українцями, хоча дуже часто вони самі прийшлі і погано говорять по-російськи, а тим більш по-українськи. Ніщо не буває вічним, вічне тільки пожертвування.

P. S.

— Всі канонічні розбіжності між католицькою і православною церквою були вирішені ще в 15 столітті на Флорентійському соборі. Рішення цього собору підписали патріарх Константинопольський і митрополит Московський. Тоді невирішеним залишився тільки одне питання, чи є папа Римський главою церкви (іншими словами, хто головним розпорядник грошей церкви). Як не складно здогадатися рішення Флорентійського собору не були реалізовані. Адже, як приємно бути, якщо не татом, то хоча б митрополитом або патріархом з власними грішми.

— Є думка, що багато в чому менталітет корінного американця формувався під впливом проповідей протестантського пастора, який завжди в приклад ставив главу сімейства, який багато працює, дбає про сім’ю, накопичує багатство і ходить в церкву. Менталітет ж російського і українського народу сформувався під впливом слів священиків, де головним прикладом був жебрак нероба, який не працює, не має сім’ї, живе на милостиню і тільки тим і займається, що щось там бурмоче під ніс, називаючи це молитвою.

— У чому образ комунізму, це ідеалістична церковна модель чернечого гуртожитку, де всі працюють, а на чолі над ними розумний пастор, які все знає і всім командує. У цьому немає нічого дивного, бо основоположники утопічного соціалізму, або були священиками, або мали добру богословську освіту. І як модель праведної чернечого життя не вийшла в монастирях, так і моделі соціалізму та комунізму виявилися не більш ніж вигадками.

І найголовніше «Богу богове, а церкви церковне». Віра людини це справа свята і тут спору немає. Інша справа, служителі, які цій вірі служать, тут вже все більш приземлено і по-простому.