Бути чи дешевого житла з ласки держави?

301

Як-то, вечеряючи в одному з ресторанів, почув розмову сиділи внедалеке відвідувачів. Навіть я б сказав суперечка про те, чи запрацює державна програма стимулювання іпотеки в Україні.

Поділитися:

Як-то, вечеряючи в одному з ресторанів, почув розмову сиділи внедалеке відвідувачів. Навіть я б сказав суперечка про те, чи запрацює державна програма стимулювання іпотеки в Україні.

Дійсно, цікава тема для роздумів. Здавалося б розвиток такого важливого ринку – основа фінансового зростання кожного українця. Але, тема якось довго безрезультатно обговорюється і зазвичай набирає більшої розголосу напередодні виборів, що вже майже перетворилося на традицію. Знову народ годують обіцянками, і гучними заявами, хоча насправді майже ніяких зрушень. Часто навіть це все відбувається без якихось внутрішніх погоджень головних учасників процесу. Згадайте, як представники уряду заявили в травні про те, що держава буде істотно компенсувати ставки за кредитами, залишаючи кредиторам сплачувати лише 3%. В той час, як банкіри про це, коли їх запитували журналісти ТСН, ще нічого не знали, і до них ніхто не звертався. Складається враження, що ніхто не хоче на себе брати фінансових ризиків, особливо коли невідома доля парламентських виборів.

Один з основних джерел фінансування, за словами представників влади, випуск іпотечних облігацій. Про них вже кілька років розмовляють, але проведено всього кілька емісій, і то, ще до кризи. За інформацією Бізнесу, в серпні 2008 р. 3-річні іпотечні облігації на 200 млн. грн. випустило ДІУ(Державну іпотечну установу). Банки відзначилися чисто символічними розміщеннями. У березні 2007 р. «Укргазбанк» також продав іпотечні облігації на 50 млн. грн. А в кінці 2008 р. банк «Хрещатик» на 70 млн. грн. На 27 червня заявки на участь подали понад 7,5 тис. осіб, тоді як реально було укладено 72 договори. Ця інформація красномовно свідчить про реальний стан речей в реформаторстве іпотеки.

На початку липня Кабмін виключив вимоги до верхньої межі доходів позичальника та членів його сім’ї для участі в програмі, скасував щорічну подання декларацій про доходи в органи податкової, зменшив початковий внесок позичальника (встановлено в розмірі 25%).Однак це тільки в разі надання додаткової застави за договором, згідно з внутрішніми правилами банку. У той же час уряд збільшив частку платежу по кредиту в сукупному доході сім’ї з 40% до 50%. Умови насправді для українського середнього класу, який вже можна записувати в червону книгу як зникаючий вид. Та й фінансової стабільності у багатьох просто немає.

До речі, навіть при бажанні потрапити в список перших черговиків, напевно, теж буде непросто, враховуючи обмеженість ресурсів. Знайома якось теж «просувалася» в черзі за додаткову винагороду. Звичайно ж, у підсумку квартира виходила набагато дешевше за ринкову, але і винагороду виявилося не дешевим. Так і довелося попсувати нерви, похвилюватися. Куди цікавіше історія сталася зі мною – мало того, що з мене зажадали додаткову фінансову винагороду так сказати за більш швидке вирішення питання з житлом за пільговою програмою фінансування Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву, так ще і два роки мене годували обіцянками. У підсумку, я ледве забрав свої гроші назад. Тому знову ризикуємо стати свідками лише формальною реформи, де пільгою скористаються лише обрані.