Чи буде нова криза на ринку тренінгів у вересні 2012?

302

Для початку веселий афоризм невідомого автора:

Криза доповз і до мене: їм сир з пліснявою, вино п’ю старе, в машині їжджу без даху.

Поділитися:

Для початку веселий афоризм невідомого автора:

Криза доповз і до мене: їм сир з пліснявою, вино п’ю старе, в машині їжджу без даху.

Останні кілька тижнів мені не дають спокою думки про те, що ж буде з ринком тренінгів та консалтингу після вересня. Невже знову криза, скорочення бюджетів на навчання, зростання курсу долара і т. д.

Пригадується 2008 рік. Остання тренінгова виставка.

Компанії-замовники вже практично нічого не замовляють, тренер і бізнес-консультанти спілкуючись намагаються випромінювати оптимізм. Найбільш ходової фразою є фраза професора Преображенського про те, що кризи немає, він тільки в головах і після того, як пройдуть всі панічні настрої все устаканиться… В результаті – падіння ринку на 80-85%. Вижили не всі.

Ще один афоризм в тему: під час кризи першими падають в ціні оптимістичні прогнози.

Цю ситуацію прогнозували ще рік тому. Вже тоді з’явилися перші публікації про те, що восени 2012 року на світ знову обвалиться фінансова криза і буде він ще сильніше і більш руйнівною, ніж попередній.

Мені дуже не хочеться бути людиною, яка скаже: а адже я попереджав. Навпаки, мені дуже хочеться зітхнути з полегшенням і сказати: добре, що мій прогноз не виправдався. Однак, з кожним днем ця надія все слабше і слабше.

І все-таки будемо оптимістами, адже нічого більше нам не залишається. При цьому вже зараз варто розробити стратегію того, що потрібно робити, якщо все-таки справдяться песимістичні прогнози.

У цій розсилці публікую свою статтю, яку написав у 2011 році. «Переживе ринок тренінгів другу хвилю економічної кризи» http://pozhidaev.info/archives/803 . Також рекомендую статтю «Що буде з ринком тренінгів в кризу» 2008 року http://pozhidaev.info/archives/1513

P. S. На блозі є ще кілька статей на цю тему. Для того, щоб їх знайти, просто введіть вгорі у вікні «Пошук по сайту» слово «криза» та натисніть кнопку пошуку. Можливо, Ви знайдете рішення, які дозволять Вам утриматися на плаву.

Валерій Пожидаєв

Експерт ринку тренінгів