«Документальне» рейдерство – історія боротьби з квартирними шахраями

234

З 2014 р погіршилася кримінальна обстановка в Україні, і під удар потрапили права власності на житло в Києві.

Поділитися:

З 2014 р погіршилася кримінальна обстановка в Україні, і під удар потрапили права власності на житло в Києві.

На початку 2015 року одна з клієнток, сім’я якої з 2008 року мала у власності квартиру в центрі столиці, звернулася за правовою допомогою, так як при оформленні спадщини після смерті чоловіка з’ясувалося, що право власності на київську квартиру зареєстровано на абсолютно сторонньої людини.

В ході вивчення обставин переходу права власності, було встановлено, що група шахраїв, знаючи про смерть титульного власника квартири, виготовила договір купівлі-продажу від 2009 року, довідку БТІ р. Києва, на підставі яких в грудні 2014 року зареєстрували це право в новому Реєстрі на одного з учасників шахрайства і протягом двох місяців чотири рази провели відчуження квартири на підставних осіб. Все це робилося з метою в кінцевому підсумку продати нерухомість «добросовісного набувача», у якого виникнуть законні підстави для права власності на нерухомість.

Ця передісторія є яскравим прикладом «документального» рейдерства, боротьба з яким дуже тривала і складна, і, на жаль, не завжди з позитивним результатом для законних власників. Але наша справа набула зовсім інший розвиток і може стати однією з «історій успіху».

Повернення законному власнику квартири ускладнювався тим, що необхідно було рухатися в руслі кримінального провадження, так і цивільного. В цивільну справу було залучено безліч осіб: «проміжні» власники квартири; нотаріуси, які вчиняли нотаріальні та реєстраційні дії з квартирою. У кожного учасника судового розгляду була своя версія події – своя правда.

Варто відзначити окрему роль правоохоронних органів: вони суттєво допомогли тим, що відкрили кримінальне провадження, в рамках якого були встановлені факти, що сприяють визнання договору недійсним. З іншого боку, виникають питання до окремих правоохоронцям, які затягували позитивний розвиток справи, наприклад, відпустили трьох шахраїв, один з яких був фактичним організатором і натхненником цієї афери, і, навіть після затримання і вилучення документів, примудрився ще раз перепродати квартиру.

До того ж, з незрозумілих причин, з кримінальної справи були виділені в окреме провадження 2 епізоду перепродажу квартири, які не розслідуються. Також, практично не ведеться розслідування і речей, викрадених з квартири в момент, коли її захопили злочинці (вкрали дорогу меблі, цінні ікони та твори мистецтва). Не можна не сказати і про позиції нотаріусів. Так, однією з нотаріусів в грудні 2014 року принесли підроблений договір купівлі-продажу від 2009 року для подальшого відчуження. Засумнівавшись у його достовірності, жінка зв’язалася з нотаріусом, чиї дані стояли в цьому договорі, і з’ясувала, що такого договору не існує. Ці нотаріуси і були ініціаторами порушення справи, так як на підставі заяви одного з них відкрили кримінальне провадження.

Але деякі нотаріуси повели себе інакше. Одну з них не збентежило, що на договорі 2009 року стоїть печатка нотаріуса, яка не відповідала чинній на той момент. Також вона не перевіряла наявність заборон на квартиру за старим реєстру. А якщо б перевірила, то побачила, що в період з 2008 по 2011 роки квартира була в іпотеці у банку і договір купівлі-продажу в 2009 році укладено бути не міг. Нотаріус, у присутності якої працівники тоді ще міліції затримали учасників злочинної схеми та вилучили тільки що посвідчений договір відчуження квартири, рівно через 9 днів видала дублікат вилученої міліцією договору, а в своє виправдання заявила, що клієнт їй сказав, що договір загублений.

Якщо аналізувати цю ситуацію з точки зору потенційних жертв, то, найчастіше, ними стають іноземці або емігранти, чиї об’єкти нерухомості знаходяться в Україні. Окрему категорію жертв становлять самотні особи і люди похилого віку, у яких немає родичів. У більш рідкісних випадках шахраї обирають своїми жертвами осіб, які отримали нерухомість у спадок і чекають шість місяців після відкриття спадщини перш ніж в’їхати у квартиру. Після всіх судових тяжб і перипетій, рішенням Печерського суду р. Києва, яке залишено в силі судом апеляційної інстанції, був визнаний недійсним перший в незаконній ланцюжку договір, встановлено факт недійсності всіх наступних договорів відчуження, визнано за клієнткою право власності і квартира витребувана у останнього власника.

Напевно, найскладніша складова таких «ситуацій» – емоційна. Щоб уберегти себе і своє майно від подібних випадків, існують юридичні лайфхаки. Наприклад, можна обтяжити житло яким-небудь обтяженням (здати в іпотеку, закласти в кредит тощо). Якщо власник майна надовго їде, то обов’язково потрібно проконтролювати, щоб нерухомість була під наглядом довірених осіб. Якщо ж ви все-таки опинилися втягнутими в таку ситуацію, то ні в якому разі не можна боротися самостійно, необхідно відразу підключати правоохоронні органи, залучати адвокатів. І тоді набагато більше шансів, що результат справи буде на вашу користь.