Доменний спір – перспективи очевидні

302

Якщо ви щасливий володар веб-сайту, чи задумалися Ви скільки може коштувати Ваш домен? А Ви думали, що буде, якщо Ви втратите його завдяки більш «підкованим» у питаннях інтелектуальної власності конкурентів.

Поділитися:

Якщо ви щасливий володар веб-сайту, чи задумалися Ви скільки може коштувати Ваш домен? А Ви думали, що буде, якщо Ви втратите його завдяки більш «підкованим» у питаннях інтелектуальної власності конкурентів.

Якщо ви щасливий володар веб-сайту, чи задумалися Ви скільки може коштувати Ваш домен? А Ви думали, що буде, якщо Ви втратите його завдяки більш «підкованим» у питаннях інтелектуальної власності конкурентів.

Вже давно в бізнес-практиці, домени продаються як окремий актив і можуть коштувати дуже круглі суми. Нижче Ви бачите топ-5 найдорожчих доменів світі, за яким офіційно і публічно відбувалися купівлі-продажу. Книга рекордів Гіннесса офіційно визнала sex.com найдорожчим доменним ім’ям в інтернеті: сума останньої угоди з продажу цього домену – 13 мільйонів доларів.

5 найдорожчих доменних імен в світі

1. Sex.com – $13 млн 2010 р.

2. Fund.com – $9.99 млн 2008 р.

3. Porn.com – $9.5 млн 2007р.

4. Business.com – $7.5 млн 1999 р.

5. Diamond.com – $7.5 млн 2006 р.

Наведу також приклад – 5 найдорожчих доменних імен в Рунеті. Як бачимо, суми також досить значні.

5 найдорожчих доменних імен в Рунеті

1. Sms.ru — $550,000

2. Casino.ru — $250,000. 2008 р.

3. People.ru — $90.000. 2008 р.

4. 2014.ru — 2,5 млн руб ( $83,333). 2010 р.

5. Hi.ru — $80.600. 2010 р.

Природно, багато хто хочуть заробити на вдалою перепродажу домену. І тому реєструють потенційно цікаві для продажу доменні імена. Таку діяльність називають кіберсквоттінгом, а також домейнингом. Спрощено домейнинг можна розділити на предметний, тайпсквоттинг і брендовий домейнинг.

Предметний домейнинг – це реєстрація в якості доменного імені загальновживаного найменування виду товару або послуги, напрямки діяльності. Наприклад, vodka.ru, toys.com. Ця діяльність не порушує чиїх-небудь прав.

Тайпсквоттинг – це реєстрація доменів, близьких за написанням з найпопулярнішими інтернет-сайтами або з відомими торговими марками. Розрахунок будується в надії на помилки інтернет-користувачів при наборі доменного імені. Так, наприклад, був зареєстрований домен jandex.ru, близький за написанням до yandex.ru.

І, нарешті, брендовий домейнинг – реєстрація доменів, що містять чужі торговельні марки, комерційні найменування, інші об’єкти інтелектуальної власності. В Україні, наприклад, досить часто трапляється реєстрація доменів, що містять торгові марки відомих у світі компаній, які ще не представлені на ринку України. Бувають і випадки, коли такі домени реєструють раніше законного власника українські дилери без дозволу іноземної компанії-правовласника. Дуже часто брендові домени реєструються кіберсквотерами, коли компанії-правовласники забувають їх вчасно продовжити.

Очевидно, що останні два види діяльності, які порушують права законних власників торгових марок та комерційних найменувань. Відбувається паразитування на репутації відомої торгової марки. Популярність торгової марки залучає на сайт відвідувачів, а власник доменного імені використовують підвищену відвідуваність у власних цілях. Саме в результаті таких порушень і з’являються доменні спори.

Отже, доменний спір – це спір власника торгової марки або комерційного найменування з власником доменного імені з метою забрати домен або скасувати його реєстрацію.

Є 2 можливих виходу з доменного спору – купити доменне ім’я або боротися за нього в судовому або арбітражному порядку. Відомі випадки, коли великі компанії викуповували домени. Однак найчастіше відомі компанії воліють боротися за свої права. Тим більше, що загальносвітова практика вирішення таких спорів втішна – 80% спорів вирішуються на користь правовласників.

Мало того, що вдається «забрати» доменне ім’я, так часто суди стягують з недобросовісних власників доменів відшкодування шкоди та судові витрати. Так, у судовій справі щодо домену Lecroy.ru арбітражний суд Москви вирішив, що власник домену повинен виплатити власнику торгової марки Lecroy компенсацію в розмірі 500 тис. рублів

А ось випадок з світового досвіду: у справі Citibank проти якогось Шуя щодо домену Citybank.org суд стягнув з містера Шуя на користь позивача 100 тис. доларів судових витрат та гонорарів адвокатам.

Так що боротися за свої домени можна і потрібно. А ось якими юридичними методами і яка існує прецедентна база в цій сфері, ми розглянемо найближчим часом в наступних публікаціях на блозі.

Передрук, повне або часткове копіювання тексту статті, переклад, розміщення статті або її перекладів на інших сайтах і інших інтернет-ресурсах, будь-яке інше використання без письмової згоди автора суворо заборонені! Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно з Законом України «Про авторське право і суміжні права»