Допомогти стартапу? навіщо?

230

Я завжди дуже щиро бажаю успіху всім, хто звертається до нас за фінансуванням. Тому що те, що людина знайшла в собі сили піднятися з місця, щось придумати, почати реалізовувати і шукати фінансування, вже гідно поваги.

Поділитися:

Я завжди дуже щиро бажаю успіху всім, хто звертається до нас за фінансуванням. Тому що те, що людина знайшла в собі сили піднятися з місця, щось придумати, почати реалізовувати і шукати фінансування, вже гідно поваги.

Адже 95% оточуючих і його, і нас, так не зробили. Але є невеличке «але». 99,9% бізнесів, які стали легендарними, знаменитими, або просто дуже успішними, починалися без стартових інвестицій з боку, а силами самих фаундерів. Ну ми пам’ятаємо всі ці історії про майстерень з ремонту калькуляторів в гаражах та інше. Ще цікавіше інша цифра – понад 70%, все за законом Парето, бізнесів, які починалися з потужного стартового капіталу, закінчилися за підсумком нічим – через бездарність, безвілля, непрофесіоналізму, самовпевненості фаундерів або команди, а частіше – через ілюзії вирішення всіх питань, яку приносять гроші. Ще один важливий фактор – це воля до перемоги та прагнення йти до кінця, будь-якою ціною. Цей фактор скорочує кількість людей, яких чекає успіх, до 0,001%. Тому що фанатиків завжди одиниці. Більшість людей які стартують, оперують звичайним набором дуже правильних і обґрунтованих доводів, і я не можу сказати, що якийсь з них не важливий або неправильно: потрібно спец. обладнання; потрібно годувати програмерів; не розумію як запустити проект без фінансів.

Це все так. Все вірно. Але є варіанти, коли проекти запускаються власними силами. Це жалюгідне видовище, і незавидна доля. По суті, це постійна агонія на межі краху, і доводиться гадати: чи виживуть? Не виживуть? Вигребуть? Не вигребуть? «Вася, я бачу, що ти дихаєш. Продовжуй розробку за свої гроші» – перефразовуючи модний інтернет-мем. А раптом помре проект? Ми не жартуємо, це серйозне питання. Але з іншого боку, ми знаємо всі переваги подальшого, якщо проект не помре. Проблема 90% стартапів – вони не стикалися з українським ринком, продажами, клієнтами, покупцями і не знають, що там, за дверима коворкінгу. Загальне, що я бачу в дуже великій кількості стартаперів – їм треба подорослішати. Коли я присутній при холодних дзвінків нашого відділу продажів, двигающего продукт активізації е-коммерса на BigData на українському ринку, у мене леденіє кров – настільки мертвий зараз ринок, глибока криза і байдужі/безгрошові потенційні клієнти, вдарені війною і всіма негараздами останніх років. За цим страшно спостерігати – яка боротьба з запереченнями ведеться по цьому продукту. Будь-який розробник, побачивши це, помер би від горя. Але це не привід зупиняти продажу, і ми підключаємо всі нові магазини – у годину по чайній ложці, один на кілька десятків відмов.

Фаундер бачить майбутнє свого продукту по-іншому: він в’їжджає на білому коні в аппстор і у нього розлітаються мільйон продажів в день, а потім в годину. Немає. Приходьте до моїх продажникам, я покажу вам справжній стан речей, і ви зрозумієте: треба дорослішати. Моє завдання – не давати гроші, які ви будете проїдати, сидячи на дупі і сьорбаючи смузі в коворкинге. Моє завдання – модерувати ваші процеси, а не замінювати їх своїми, допомагати людям рости, інакше вони не виростуть. Штука в тому, що по-справжньому добре навчитися плавати можна тільки неабияк наковтавшись води. І поки що не придумано з часів парусного флоту кращого способу навчання, ніж кидати учня зі шлюпки в море. Якщо випливе – молодець. А не випливе – на цей випадок у шлюпці був фельдшер, який накачував. У нас теж є.