Крига скресла. НБУ отримав завдання «стимулювати економічне зростання і кредитування…»

300

Цьому не вчать в університеті.

Реальна макроекономіка України.

Лавиноподібна інфляції стала можливою тільки в пост-кризовий період при постійному «вимиванні» ліквідності в бізнес середовищі і на ринку потредления….

Ми вже намагалися розібратися в першопричинах лавиноподібної інфляції, яка досі не може зупинитися.

Поділитися:

Цьому не вчать в університеті.

Реальна макроекономіка України.

Лавиноподібна інфляції стала можливою тільки в пост-кризовий період при постійному «вимиванні» ліквідності в бізнес середовищі і на ринку потредления….

Ми вже намагалися розібратися в першопричинах лавиноподібної інфляції, яка досі не може зупинитися.

Додам лише кілька опорних ремарок по національним особливостям макро економічних процесах, властивих тільки українському ринку внутрішнього споживання у пост кризовий період….

Вся складність у прийнятті на сьогодні грамотних управлінських рішень державним апаратом полягає в тому, що в пост-кризовий період, починаючи з лютого 2010, українська економіка була розділена на дві частини – реальний сектор внутрішнього споживання, замкнутий на самого себе і банківську систему, переймається власним оздоровленням, тим самим так само замкнутої в собі самій….

Зараз ми не будемо приймати до розгляду експортно орієнтовані сегменти економіки, саме достатні як з точки зору забезпечення себе ресурсами, сировинними та грошовими, так і з точки зору збуту продукції поза ринку України, в більшому обсязі… а якщо вони і збувають що-то тут, то за світовими цінами, а то й вище…. Наприклад, ціни на метал на внутрішньому ринку були вище світових…. Ці галузі впливають на інфляційні процеси в Україні тільки коли на світових майданчиках спостерігається інтенсивне зростання цін на їх продукцію і вони на радощах виставляють нам завищені ціни… Вище описані галузі не залежать від грошових ресурсів вітчизняного банківського сектора, маючи власні банки, у них немає проблем з ліквідністю, у них інші проблеми… ціни на світових майданчиках на сировину, на продукцію і т. д.

Основні інфляційні ризики в такий пост кризової українській економіці, як і раніше «сидять» на внутрішньому ринку споживання….

Цей ринок внутрішнього споживання, «зневоднений» і виснажений внаслідок ізоляції від банківської системи в процесі кризового періоду, 2008-2009, що було помилкою №1, замикається на самого себе, повертаючись обличчям до споживача й потилицею до банків, зі зрозумілих причин пост кризового взаємної недовіри між банком і позичальником….

ВІН і сьогодні шукає ресурси «всередині себе», в результаті чого ми спостерігаємо лавиноподібну інфляцію на всі продукти харчування, перевезення, послуги побуту…

Важливо розуміти, чому ці макро процеси стали можливі саме після приходу нового держ. апарату, в лютому 2010….. Та дуже просто.

Новий державний апарат, замість того, що б займатися оздоровленням «зневодненого кризою» внутрішнього ринку виробництва і споживання, наповненням його ліквідністю, як мінімум, відвернувся від ЙОГО потреб і просто почав його використовувати для самозбагачення, ось звідки стільки нових мільярдерів при тотальному зубожінні споживачів внутрішнього ринку… Ці висновки робляться виключно з метою адекватної оцінки першопричин непристойно високої інфляції, властивої тільки для України ….

А оскільки новий державний апарат по сьогоднішній день весь «замкнутий» на отделееных від життя країни, експортно орієнтованих галузях, йому ПОТРЕБИ внутрішнього ринку далекі і не зрозумілі, принаймні, були досі….

Сьогодні ми в одній країні стоїмо перед обличчям двох економік, у кожної – свій бюджет, свій споживач, своя інфляція.., свої темпи зростання…, свої ризики…

Все як у суспільстві, яке поділене не на схід i захід», а на народ і савок… вибачте за «ліричний відступ»… у кожного свої лікарні, школи, будинки, фінансові можливості…. СВОЯ ІНФЛЯЦІЯ!…. так важливо бачити корінь!

Тому, саме в такий, «розділеної економіці» став можливий процес лавиноподібної інфляції на ринку ізольованого від банківського ресурсу внутрішнього споживання, на порядки відрізняється від офіційного держ. рівня….

І тільки, коли РЕАЛЬНА ІНФЛЯЦІЯ стала загрожувати держ. апарату реальним зниженням рейтингів, держ апарат почав шукати способи боротьби з нею….

Національний банк отримує завдання «оживити економіку за допомогою активізації кредитування в тому числі….»

Тепер, саме час почати моніторинг кроків НБУ в руслі вирішення поставленого завдання….

Відразу можна відзначити сьогоднішній заяві НБУ в матеріалі НБУ зауважив додаткові інфляційні ризики ,

В ньому НБУ показує, що основні інфляційні ризики сидять, виявляється в потенційному зростанні доходів споживачів, в тому числі і за рахунок підвищення видаткової частини Бюджету…

Якщо слідувати цій логіці міркувань, одразу натрапляєш на нестиковку: чому при зниженні купівельної спроможності за період більш, ніж 50%, ціни зросли на 70-80%… станом за квітень, «українці ніколи не платили за овочі дорожче, ніж у квітні 2011 року», і за рік:

Продукт

Як підвищилася ціна за рік (травень 2010/травень 2011)

Капуста

У три рази

Буряк

У два рази

Картопля

У два рази

Морква

на 86%

Тепличні овочі

на 23%

Яблука

в 2,3 рази

Банан

на 30%

Цитрусові

на 10%

До речі, з «рапортом» Державної служби статистики, у квітні 2011 року інфляція в Україні сповільнилася до 1,3% в порівнянні з 1,4% у березні. з початку року інфляція склала 4,7%..?!

Так що вже спочатку, поточна оцінка потенціалу інфляційних ризиків несе в собі помилку… А помилка в оцінці – це неадекватність у подальшому управлінському рішенні…..

Далі:

Заявлено, що робота НБУ тепер «буде направлена на лібералізацію і ослаблення…».

КРОК НБУ №1. Прийняте постановою НБУ від 13.04.2011 № 111, покликане зробити міжбанківський ринок більш ліквідним, правила роботи на ньому — більш цивілізованими завдяки дозволу укладати валютні операції на умовах своп, а також купувати і продавати валюту на міжбанківському ринку в один і той же день….

Плюс, додатково, С. Арбузов заспокоює учасників ринку, що в результаті вступу в силу Постанови, «вчасно відпущений долар – валюта притулку та інфляційний фактор ризику №1, буде відхилятися на, не більш, ніж 2%…. Автоматично питання – 2% від поточного на момент набрання чинності Постанови або 2% по відношенню до фіксингу на «вчорашніх торгах»…?!

Це важливо знати, оскільки долар – інфляційний фактор ризику №1 і тільки потім, нафта, дефіцит товарів і т. д.

Тепер, що б зрозуміти КРОК №2 від НБУ, повернемося ще раз до замкнутого на собі самому реального внутрішнього сектору економіки, сподівається на гаманці споживачів, які все більше худнуть…

Коли попит на ринку споживання товарів підійшов до своєї критичної точки: коли споживач «ще хоче купити», але «вже не може собі дозволити», сама рухлива сфера – торгівля шукає способи активізувати купівельну спроможність «ще бажає» щось купувати покупця…

В результаті, ми стоїмо на порозі чергового буму споживчого кредитування на товари, навіть такі, як взуття, не кажучи про побутовій техніці….

Але, драконівські умови кредитів, на тлі свіжої пам’яті у банків «кризу» і при реальному портфелі «поганих» кредитів в кожному банку, нікуди не поділися…

На горизонті – нові «старі граблі» карткових кредитів….

Тому, виконуючи доручення «зробити кредити доступними» НБУ, навздогін до «своєчасно» прийнятою постановою НБУ від 13.04.2011 № 111, яка вже набула чинності 20 травня, з 18 травня 2011 року банки отримали індекс UIRD, на основі якого зможуть вводити плаваючу ставку за депозитами і кредитами населення. Тепер Агентство Thomson Reuters буде вважати середній відсоток по вкладах на основі даних 20-ти банків, що мають найбільші обсяги депозитів населення. …

Є розрахунок на те, що Новий індекс UIRD:

1. Повинен визначати вартість позикових грошей в певному інтервалі часу — 3,6,9,12 місяців. …як індикатор для кредитів з плаваючою ставкою…

2. Дані індексу вартості грошових ресурсів терміном понад 3-х місяців дозволить банкам формувати цінові пропозиції за довгостроковими кредитами у гривні на прийнятних умовах, як для банку, так і для клієнтів….

3. Дозволить не тільки банкам, але і їх позичальникам, які користуються кредитом з плаваючою ставкою, прогнозувати свої витрати…

4. Результатом запровадження UIRD буде зниження реальних ставок по кредитуванню…

Не дивлячись на те, що цей індекс – рекомендаційна норма, він буде індикатором договірних відносин між банком і клієнтом.

…..В подальшому його не тільки можна, але потрібно використовувати як базу для нарахування відсотків за плаваючою ставкою за кредитами і депозитами. Процентна ставка буде встановлюватися за наступним принципом: «Середня ставка + маржа». Маржа буде встановлюватися в залежності від строку депозиту і кредиту.

Найбільш поширеним і застосовуваним буде 12-місячний індекс. Банкам не потрібно буде закладати додаткові ризики у вартість кредитів (особливо довгих, таких як іпотечне та автокредитування).

Ось чому, передбачувана прив’язка вартості кредитних продуктів до даного індикатору надасть можливість для зниження ставок кредитування.

Якщо цей індекс зніме з кредиту 2-3%, то тільки при стабільній гривні!

«У міжнародній практиці, використання плаваючої ставки за кредитами є нормою. Часто ставки за синдикованими кредитами або єврооблігаціями вказують, як «3-місячний або 6-місячний LIBOR + кілька відсотків».

Індекс повністю покриває вартість ресурсів, які не покриті індикаторами, які вже існують — KIEBOR і KievPrime (індикатори, що відображають ринкову вартість гривневих кредитів на міжбанківському ринку….

Всі банки будуть цей індекс враховувати для використання в таких інструментах, як іпотечне та автокредитування для фізичних осіб, довгострокові кредити для юридичних осіб, довгострокові боргові цінні папери з плаваючою ставкою..

Важливо те, що впровадження депозитного індексу, формується незалежним агентством з об’єктивним і прозорим алгоритмом, буде більш точно і об’єктивно відображати реальну картину. Дані для його розрахунку беруться з 20-ти банків, що зібрали найбільші обсяги депозитів населення. Індекс відображає ціну, за якою банк залучає гроші. На українському ринку вже існують пропозиції кредитів з плаваючою ставкою, але вони дуже непопулярні. Але не викликає довіри сама процедура розрахунку. «Базовою ставкою при цьому використовувався показник» Процентні ставки банків за строковими депозитами фізичних осіб “, розрахований за середньозваженою ставкою в річному обчисленні і публікується на сайті НБУ.

….Ще плюс. Введення індексу UIRD повинно дозволити зняти скарги з боку клієнтів. Маючи в договорі чітко прописану ставку по кредиту, скажімо, «індекс + 5-6%», людина буде знати, скільки йому доведеться платити по кредиту. З UIRD банки перестануть брати з клієнтів 50% замість 11-12%, зазначених у рекламі. «З цим індексом буде все просто. Якщо людина приходить за кредитом, вона подивиться вартість ресурсів по системі. І зможе спокійно запитати — а звідки я отримаю кредит? ».. Залишається вирішити кожному банку питання, як саме відмовитися виставити по кредиту 50%.

Оскільки введення індексу UIRD не передбачає обмеження маржі для банків, але однозначно, їм доведеться «розписувати» і прописувати в Договорі всі процентні складові своєї маржі, які банк почне нараховувати зверху індексу UIRD. Головне, що ці складові не зможуть бути «безпідставно високими», інакше вони просто не впишуться в рамки ринку, індексу UIRD!

Не дивлячись на те, що індекс UIRD – рекомендаційна норма, UIRD цілком може використовуватися банківським наглядом та іншими підрозділами НБУ як індикатор справедливої процентної ставки за депозитами населення. Наслідки для банків можуть бути різними. … НБУ вже пообіцяв діяти у відношенні банків, які намагаються продати валюту дорожче середній курс… і якщо установи залучають на міжбанку кредити дорожче середньої ціни на ринку, до них будуть застосовані санкції. Для цього необхідно чітко визначити умови, при яких до банку обов’язково будуть застосовані санкції, зокрема, за залучення депозитів дорожче ринку…«А ось тут доведеться поламати голову, як саме розраховувати середню вартість. Якщо брати поточну, це одна справа. Правильніше було б використовувати плаваючу середню, щоб нівелювати коливання індексу»…

Сам механізм розрахунку не дозволить банкам домовитися, щоб завищити або занизити UIRD….

Робота по доступності кредитних ресурсів для позичальників – учасників реального ринку споживання, тільки розпочато.

Перші ДВА КРОКИ НБУ поки збалансовані по ефективності для відновлення ринку внутрішнього виробництва і споживання…

КРОКОМ №3 на шляху зниження інфляції, має бути більш інтенсивне продовження пом’якшення кредитної політики в системі КБ з чітким ПРІОРИТЕТОМ кредитування саме МСБ а аграрному секторі, швидкоокупний і короткостроковому, щодо інших секторів….

Паралельно, НБУ потрібно проконтролювати «старі граблі» споживчого кредитування в торговельних мережах, ставши на позицію жорсткого обмеження максимального рівня додаткових комісійних % до основного рівня UIRD.