Матеріальна цінність нематеріального активу: «її аршином не виміряти в дохідність можна тільки вірити».

259

На даний момент, теоретично, дебати і рішення щодо податкового Кодексу ще тривають, але це не заважає всім статтям Кодексу працювати в повну силу. Природно в процесі роботи виникають питання і проблеми, рішення яких не завжди знаходить швидке і просте рішення.

Поділитися:

На даний момент, теоретично, дебати і рішення щодо податкового Кодексу ще тривають, але це не заважає всім статтям Кодексу працювати в повну силу. Природно в процесі роботи виникають питання і проблеми, рішення яких не завжди знаходить швидке і просте рішення.

Поговоримо, наприклад, про нематеріальних активах. Ці активи широко представлені в законодавстві від авторських прав на всілякі продукти творчості та винаходи до прав на програмне забезпечення і товарні знаки. Тут же виникає питання про те, скільки ж коштує такий нематеріальний актив? З чого формується його вартість і що з нею робити після створення і використання такого активу? Як довго можна обліковувати на балансі підприємства, і якщо списувати то коли?

Ось тут і починається найцікавіше в обліку нематеріальних активів. Виявляється строк їх корисної дії, вартість і взагалі прийняття рішення про визнання такого активу безпосередньо залежить від тієї вигоди, яку має намір отримати підприємство від використання такого активу. А якщо вигоду отримувати не планується, то й актив не визнається. Витрати на створення такого нематеріального активу просто списуються на витрати підприємства в період коли зроблені такі витрати і жодних податкових наслідків не передбачається.

Питання в іншому, як дізнатися і визначити корисність такого активу в майбутньому. Наочний приклад: організація, що працює у сфері телерадіомовлення, створила передачу або програму, випустила в ефір і більше не використовує у своїй діяльності, але через два роки інша подібна організація звернулася до першої з проханням про продаж зазначеної програми. Що робити в цьому випадку, як передбачити такий поворот подій і скільки буде коштувати такий нематеріальний актив?

Вирішення питання не з легких, тому що якщо та організація, яка створила програму, не визнала її активом в період створення, то і активу на балансі немає і продавати нічого. Значить потрібно, все-таки, проводити аналіз затребуваності в майбутньому створеного активу, визнавати за мінімальної вартості з метою амортизації і проводити дооцінку у разі збільшення терміну корисності або навпаки уцінку у випадку зменшення терміну корисного використання і очікуваної вигоди.

Природно, не слід забувати про роялті, невід’ємної частини плати за використання прав. Податковий Кодекс досить жорстко підійшов до податкового обліку роялті , що сплачуються на користь нерезидента, та дозволяє відносити до витрат суму роялті лише у розмірі 4% доходу минулого року. Е стосується всіх організацій резидентів, що сплачують роялті на користь нерезидента і вигоди тут для них як бачимо мало.

У висновку можна лише побажати всім, хто працює з нематеріальними активами або створює їх :
• перше не помилитися з визначенням терміну корисності і очікуваної вигоди від створеного нематеріального активу;
• друге щоб дохід від використання такого активу не перейшов в збиток при його оподаткуванні.

Успіхів, панове і далекоглядності.