На ринку оренди землі введено нове цінове регулювання

265

Фінальна версія закону «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», підписана в. о. Президента України та опублікована 1 квітня 2014 р. містить три важливих пункти для аграріїв

Поділитися:

Фінальна версія закону «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», підписана в. о. Президента України та опублікована 1 квітня 2014 р. містить три важливих пункти для аграріїв
1. Введення цінового регулювання на ринку оренди землі
До сьогоднішнього дня розмір орендної плати за землю формувався на ринкових умовах. Рівень конкуренції на ринку дуже високий, тому землевласник отримував економічно обґрунтовану ціну, яка фактично базувалася на таких параметрах, як ціна на зерно і якість земельної ділянки. Ми вважаємо, що необхідно переходити від нормативної грошової оцінки землі до іншого, більш сучасного інструменту оцінки сільгоспугідь. В умовах дії мораторію на продаж земель сільгосппризначення саме щорічна орендна плата відображає прибутковість цього активу, тому вона і повинна бути основою для розрахунку оціночної вартості земельної ділянки, а не навпаки. Поки ж ми бачимо перехід до адміністративно-командної системи встановлення цінами на оренду землі. Це, звичайно, не йде на користь ринкових відносин в секторі.
Якщо раніше для земель сільгосппризначення мінімальний розмір орендної плати був прив’язаний до розміру земельного податку, то тепер орендна плата за землю не може бути меншим 3 відсотків від нормативної грошової оцінки землі для всіх категорій земель (тобто, для сільгоспземель в середньому не менше 619 грн/га).
Дана зміна фактично означає введення цінового регулювання на ринку оренди землі, оскільки нормативно-грошова оцінка землі жорстко регулюється Постановами Кабінету Міністрів України. Це рішення пояснюється бажанням Уряду стягувати більше податків, оскільки з орендної плати, серед іншого, у державний бюджет надходить ПДФО. Раніше вже бували випадки, коли Кабмін різко і невмотивовано підвищував нормативну оцінку землі, що створювало додаткову і непрогнозовану фінансове навантаження на орендарів земельних ділянок, адже у багатьох договорах оренди землі сума договору фіксується саме як відсоток від нормативної грошової оцінки.
2. Тимчасове припинення дії існуючої системи повернення ПДВ при експорті зерна
Практика повернення ПДВ при експортних операціях із зерновими та технічними культурами (за умови, що їх здійснюють сільгоспвиробники або підприємства, які безпосередньо купили у них зернові/технічні культури) призупиняється на період з 1 квітня 2014 р. по 1 жовтня 2014 р. На думку експертів УАА для українського ринку зерна надзвичайно важливо, щоб після 1 жовтня система знову запрацювала і зберігалася в наступні роки. Саме стабільність податкового законодавства є запорукою залучення інвестицій в сектор.
3. Збільшення фіксованого сільськогосподарського податку
Законом запроваджується збільшення фіксованого сільськогосподарського податку (ФСП) мінімум у 5,6 раз. Дана норма вступає в дію з 1 січня 2015 року.
Якщо раніше ФСП (0,15%) стягувався від нормативної грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь, проведеної станом на 1 липня 1995 року, то тепер він буде враховувати щорічний коефіцієнт індексації.Поки невідомо, яким буде коефіцієнт індексації в 2015 році. Однак за період з 1995 по 2013 рік він становить 5,62. Відповідно, якщо за нормативною оцінкою 1995 р. ФСП у середньому становив близько 6 грн/га, то тепер він становитиме близько 31 грн/га. В цілому по країні обсяги сплати фіксованого сільськогосподарського податку зростуть з нинішніх 130 млн грн до 730 млн грн.
Чиновники називають це збільшення невеликою проблемою для аграріїв, оскільки мова йде про відносно малою сумою, порівняно з сумою орендної плати за землю, однак ми, УАА, вважаємо, що розмір ФСП повинен розглядатися в комплексі з іншими податками, які сплачують підприємства, у тому числі з питанням відшкодування ПДВ при експорті зерна.Крім того, зараз і на коефіцієнт індексації, і розмір нормативної грошової оцінки землі вручну встановлюється Кабінетом Міністрів. Відповідно, існує загроза подальшого зростання податків без внесення змін у Податковий кодекс, що суперечить чинному законодавству.