Не чарівні Дубаї

265

Я приїхав до Дніпропетровська, коли мені було 17. Я не залишився в рідному місті, тому що місту було нічого мені запропонувати.

Поділитися:

Я приїхав до Дніпропетровська, коли мені було 17. Я не залишився в рідному місті, тому що місту було нічого мені запропонувати.

Деякі мої співробітники ніколи не виїжджали з Дніпра, все життя живуть і працюють тут, незважаючи на те, що коли-то інші міста пропонували вигідні умови і кар’єру. У цьому сенсі показовими Дубаї: корінних жителів, які народилися і все життя прожили там, і батьки яких прожили там і т. д. всього 4% населення. Решта – це понаїхали: з Еміратів, інших країн Затоки, інших арабських країн, і нарешті, з Європи і колишнього СРСР. Таких тут зовсім мало, але вони є. Як вони тут живуть, – це тема окремої розповіді. Набагато цікавіше знати, як живуть корінні дубайцы в третьому-четвертому поколінні. Саме з них складається каста, досить закрита, найбагатших місцевих жителів. Це щось по типу закритого клубу, і чужинцю туди майже неможливо пробитися. До речі, в інших містах ОАЕ картина мало відрізняється: Всього в Еміратах живуть і працюють 15% корінного населення. Решта – це ті, хто приїхав сюди, повіривши у казку про річках золота. Дуже цікаво, де решта 85% корінного населення? Вони всюди в арабському світі в пошуках кращого життя. Той міф, який ми знаємо про шикарне життя в Еміратах – ця картинка життя верхнього преміум-сегмента, спосіб життя жменьки Віпів, який ми приймаємо за життя всієї країни. Життя бідного населення мало чим відрізняється від життя таких лузерів в будь-якій арабській країні: всі ті ж нетрі і руїни, які я бачив і в Єгипті, і в Тунісі. Це доля приїжджих, бідні тільки вони.

Але життя багатих по-справжньому цікава. Наприклад, зараз в Дубаї повернулася мода на добрих коней і соколине полювання. Гідним уваги вважається скакун починаючи приблизно від ціни на Maserati, одна соколине полювання з усім комплексом заходів коштує від 100 000 доларів. Нам розповіли чарівну історію про європейський девелопера, який завдяки соколиного полювання отримав не одного інвестора, як планував, а відразу двох. Британський девелопер продукту зі сфери fintech купив у Лондоні на блошиному ринку дорогу рукавичку для соколиного полювання часів колоніального розквіту Британії, середини 19 століття. Рукавичка, твір мистецтва, вивезене з колоній півтора століття тому, за недогляд потрапила з чиєї колекції антикварам і продавалася за пару тисяч фунтів – малу частину її реальної вартості. Рукавичка була подарована шейху, до якого довго пробивався англієць, і гідно оцінена. З арабським культом подарунків справу інвестицій значно зрушила завдяки їй. Але тут побачив рукавичку один шейха, такий же як він. Рукавичка так сподобалася, що той почав просити подарувати йому рукавичку. На що перший шейх відповів, що не може, не запитавши дозволу у дарувальника. Вони зв’язалися з девелопером, той був здивований, але дозволив. Зав’язалося знайомство, через короткий час перейшло у співробітництво: щасливий володар рукавички проінвестував в проект додаткові кілька сотень тисяч. Еміратська бізнес-культура наповнена подібними випадками під зав’язку. Це було б зручно, якби не одна перешкода: це спільнота – одна з найбільш консервативних і закритих бізнес-комммьюнити в світі. Щоб потрапити в нього, чужинцю потрібні неймовірні зусилля. І немає гарантій, що ці зусилля окупляться. Найчастіше це нерентабельно. На цьому тлі починаєш цінувати можливості бізнес-контактів в Україні, з українськими партнерами. Тут все набагато простіше і звичніше. А Емірати – це по-справжньому міцний горіх. По зубах не кожному.