Ощадні каси замість іпотеки

305

Для нас значно доступніше і краще в застосуванні буде європейський досвід створення та організації діяльності ощадних кас.

Поділитися:

Для нас значно доступніше і краще в застосуванні буде європейський досвід створення та організації діяльності ощадних кас.
Якщо є такий дохід, який дозволяє отримати іпотеку і придбати таке житло, яке хочеш, це чудово. Проте ми добре знаємо як тих, хто вирішив свої проблеми з допомогою іпотечного кредитування, так і тих, хто розчарувався і відразу не зрозумів, що іпотека – це в першу голову жорсткі зобов’язання перед фінансовою установою. Таких позичальників комерційних банків, які недозрозуміли і недооцінили перспективи свого життя в умовах виплати іпотечних кредитів, стає все більше і більше. Тільки зараз чиновники схаменулися, мовляв, прогавили-таки багато в фінансовому освіті населення. Вже під стінами КМУ і НБУ, нарешті, вони зрозуміли, що треба виховувати грамотних людей, які б усвідомлювали, що є не тільки фінансовий спосіб вирішення житлових проблем. Є ще й така численна категорія наших громадян, яка ніколи не буде в змозі зробити те, що називається придбанням житла. І ось для них потрібно активно впроваджувати механізм соціального найму. Потрібні субсидії для того, щоб допомогти їм наймати нормальне житло, нехай навіть не високої якості і з обмеженими можливостями.
Але до цих пір у нас в країні головний упор у всій стратегії розвитку Програми «Доступне житло» зроблено саме на будівництві і продажі житла у власність. Немає ніяких інструментів соціальної підтримки ні середнього класу, ні соціально незахищених людей, які б могли знімати житло, ні тим більше для біженців з південно-сходу країни.
У ці дні експерти Інституту розвитку економіки України пропонують народним депутатам розглянути можливість організації цільового будівництва житла економ-класу, яке в Німеччині, Чехословаччині, Угорщині та інших країнах Європи дозволило після закінчення II Світової війни відбудувати міста, використовуючи ощадні каси. При цьому важливо акцентувати увагу на тому, що поки Кабмін і Верховна Рада України взяли за основу, і активно використовують тільки американську модель іпотечного кредитування. Але наші законодавці й уряд не врахували тієї обставини, що в США ця модель ефективно працює за рахунок наявного могутнього і численного середнього класу. А у нас в Україні цей клас лише формується, більшість населення навіть не може накопичити кошти на початковий внесок. Тому для нас значно доступніше і краще в застосуванні буде європейський досвід створення та організації діяльності ощадних кас.
Звичайно, бажано знайти якусь «золоту середину». А державі робити все для того, щоб не підвищувалася вартість квадратного метра житла за рахунок маніпуляцій чиновників з різними дозвільними документами. Також зняти з будівельників безліч надуманих обтяжень. Досліджуючи ці аспекти, експерти Інституту розвитку економіки України прийшли до висновку, що державі необхідно розробити і впровадити в цю сферу економіки базовий принцип – це принцип державно-приватного партнерства. І до тих пір, поки вирішення всіх проблем виключно лягатиме на плечі бізнесменів, ніколи не буде доступного житла.
Оренда, дохідні будинки, соціальне житло, простіше кажучи, наймання житла в нинішніх умовах можливий, за твердженням фахівців цього ринку, тільки за однієї умови – розвиток державно-приватного партнерства. Залучити інвестиції в цю галузь можна зняттям тих же обтяжень, тобто держава спільно з бізнесом повинні значно спростити доступ до землі, інфраструктури і т. д.
І все ж, соціальне житло або іпотека? Розуміючи, що соціальне житло та власність на нерухомість – це зовсім різні речі. Можливість стати власником надає іпотека. Тому доступність житла полягає, насамперед, у різних варіантах вирішення своїх житлових проблем кількома способами.
На жаль, зараз наше законодавство не влаштовано так, щоб кожна українська сім’я у відповідності зі своїм рівнем доходу і своїми потребами, могла знайти свою нішу на цьому ринку нерухомості. Поки ж на цьому полі акцент робиться тільки на користь іпотеки. При цьому для переходу до комерційного, соціального найму у нас досі не склалися необхідні економічні умови, тобто повинні бути знижені хоча б ставки рефінансування та кредитування.
Житлові проблеми складні і неоднозначні, вирішувати їх не просто. Але те, що у нас мільйони сумлінних громадян чекають від держави хоч якоїсь виразної відповіді, вже тільки тому керівництво країни має все-таки протягнути цим людям руку допомоги.
Олександр ГОНЧАРОВ,
Директор Інституту розвитку економіки України