Памятати про безпеку

273

Я дивлюся на моїх не в міру розслаблених і безтурботних колег-бізнесменів, і розумію, що зараз не час для безпечності.

Поділитися:

Я дивлюся на моїх не в міру розслаблених і безтурботних колег-бізнесменів, і розумію, що зараз не час для безпечності.

Для цього в українському бізнесі завжди було не час, ні в 90-е, ні в 2000-е, ні до 2013. Але зараз особливо. Це не заважає деяким моїм знайомим ставитися байдуже до безпеки як своєї, так і бізнесу. Якщо б я захотів опублікувати фотографії надгробків бізнесменів, яких я знав, і які загинули через свою довірливість, безпечності, невміння розбиратися в людях, небажання отримати, перевірити, перевірити інформацію, вийшов би цілий фотоальбом.

Я багато говорив про те, що в кожній гарній компанії повинен бути параноїк на посади, головна функція якого – параноїти, і тим зрушувати загальний благодушний фон у бік реального стану речей. Такий параноїк, який у всьому бачить в першу чергу зраду, повинен бути і в кожній СБ. Вірніше не так: СБ повинна бути у кожного бізнесу, це для початку. Але куди первинніші – СБ повинна бути в першу чергу в голові засновника. Якщо її там немає, то бізнес не захистить ні МОССАДУ, ні ЦАХАЛ, взятий в оренду на час, ні швейцарська гвардія в смугастих штанях, ні гвардійці королеви в своїх диких шапках.

На цьому тижні до нас постукали дивні люди: знаючи, що ми працюємо на ринках Азії, вони запропонували познайомити нас з важливими і потрібними людьми відразу в декількох країнах регіону. Це казка: тут тобі і Катар, ОАЕ, Малайзія і Південна Корея, і Гонког, і Сінгапур. Контакти були чудо як гарні. Єдиний нюанс: для продовження роботи і організації знайомства, підтвердження доброго стосунки у нас попросили малість: бюджети, цифри, фінансову інформацію, банки, рух на рахунках і дещо по дрібниці типу установчих документів та копій паспортів. Ми здивувалися такого нахабства і наполегливості, але знайшли в собі сили не спускати собак відразу, а розмотати ситуацію до хоч якоїсь логіки. Виявилося, що люди за все перераховане і ну дуже нескромну суму лише передають нам… контакти важливих осіб. Мова не йде ні про організації знайомства, ні зустрічі, ні про рекомендаціях, ні про лобі. Ми, знову-таки, знайшли в собі сили не спускати собак, а просто посміятися над ситуацією: позитив прибутковіше негативу в сенсі карми.

Мій партнер по бізнесу 90-х говорив: «найцінніше, що є у бізнесмена – це його записна книжка». Вчора, в очікуванні скайпкола, я відкрив свій список контактів тільки за останні два з половиною роки, і, знаючи цифру, яку з нас просили за контакти за ПСА, став прикидати, скільки б я заробив, продаючи за такою логікою свої контакти у сфері айті та інвестицій з Англії, країн Балтії, Німеччини, Гонконгу, Ірландії, Казахстану, Катару, Китаю, Малайзії, Нідерландів, ОАЕ, окремо – Силіконової долини, США, Франції, Чехії, Японії. Сума вийшла такою, що кілька років я міг би просто лежати на Кіпрі в шезлонгу і нічого не робити. Але є нюанс: бюджети, цифри, фінансова інформація, банки, рух на рахунках і дещо по дрібниці типу установчих документів та копій паспортів. Ось це по-справжньому небезпечно. Це навіть не дзвіночок, а сирена тривоги. Звертайте увагу на такі речі, потім буде пізно, тому що вас не буде.