Переділ «хлібних посад» під виглядом боротьби з корупцією

289

Сторонньому спостерігачеві може здатися, ніби в Україні почалася боротьба з корупцією. Нещадна і безкомпромісна. Але тільки здатися. І тільки на перший погляд. Насправді, олігархічні групи просто проводять переділ «хлібних посад». А звинувачення в корупції – просто інструмент для очорнення іміджу конкурентів

Поділитися:

Сторонньому спостерігачеві може здатися, ніби в Україні почалася боротьба з корупцією. Нещадна і безкомпромісна. Але тільки здатися. І тільки на перший погляд. Насправді, олігархічні групи просто проводять переділ «хлібних посад». А звинувачення в корупції – просто інструмент для очорнення іміджу конкурентів

Обшуки і виїмки

В жовтні СБУ офіційно повідомила, що слідчі Служби безпеки провели обшуки і вилучення документів в офісах відразу двох державних монополістів – «Укрпошти» і «Українських залізниць». Логічно, що нова влада, яка прийшла на хвилі Майдану, призначила керувати держмонополістами «нові обличчя» – у перших числах квітня 2014 року в. о. генерального директора «Укрпошти» став Михайло Паньків, а «Укрзалізницю» очолив Борис Остапюк.

Практично відразу ж після призначення, незадоволені почали інформаційну кампанію в ЗМІ, звинувачуючи нове керівництво у злочинному намірі. Паньків до призначення працював заступником голови ради директорів приватній поштовій компанії «Міст-Експрес». Незабаром після його призначення, колишні і діючі співробітники «Укрпошти» стали звинувачувати нового главу державної компанії в злочинний намір розорити «Укрпошту», а найбільш вигідних клієнтів перевести на обслуговування в «Міст-експрес». А проти нового глави «Українських залізниць» у ЗМІ розгорнулася настільки потужна викривальна кампанія, що звинувачує генерального директора в організації схем розкрадання державних грошей, що 8 вересня Кабінет Міністрів під керівництвом Арсенія Яценюка видав розпорядження, отстраняющее Остапюка від виконання службових обов’язків. Як свідчить офіційна формулювання «на період перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту». До речі, як виявили українські журналісти, перевіркою «Українських залізниць» керує заступник міністра інфраструктури Петро Пінкас, пов’язаний з оточенням прем’єр-міністра. А ще структури Пинкаса в останні роки активно вигравали державні тендери на десятки мільйонів гривень.

У жовтні 2014 року за керівництво «Укрпошти» взялася Служба безпеки України – слідчі провели обшуки і виїмку документів у центральному офісі компанії на вулиці Хрещатик у Києві. Мотив слідчих дій – перевірка численних скарг співробітників компанії на нове керівництво, а також перевірка інформації, що «Укрпошта» проводила агітацію за одного з кандидатів у президенти в порушення законодавства України. У тому ж місяці СБУ взялася за нового керівника «Укрзалізниці» в особі в.о. генерального директора Максима Бланка (до призначення в квітні 2014 року – президент компанії ТОВ «Компанія управління активами «Аструм Управління Активами»). Голова СБУ Валентин Наливайченко заявив про проведення в сумі 19 обшуків у службових приміщеннях та особистої квартирі в. о. голови «Укрзалізниці». За підсумками обшуків слідчі вилучили 7 мільйонів гривень, 1 мільйон доларів і офшорну документацію. Правда, сам в. о. гендиректора оперативно надав довідку про законне походження коштів, знайдених в його квартирі.

ГПУ Вас сама знайде

А на початку листопада розгорівся ще більш масштабний скандал, коли після засідання Ради національної безпеки і оборони під головуванням президента, Петро Порошенко дав Генеральній прокуратурі офіційне доручення перевірити угоду щодо закупівлі Міністерством палива та енергетики вугілля з ПАР на предмет корупції. Далі слідчі Генпрокуратури оперативно допитали директора компанії «Укрінтеренерго» Василя Зіневича і першого заступника генерального директора компанії «Центренерго» Юрія Головачова, які безпосередньо відповідають за реалізацію угоди. А 10 листопада на допит до приміщення ГПУ на вулиці Різницькій є сам міністр палива та енергетики Юрій Продан. І з цього моменту «вугільний скандал» став темою №1, на коротку мить затьмаривши навіть новини про формування нової парламентської коаліції за підсумками виборів 26 жовтня.

Треба зауважити, що Президент і ГПУ почали розкручувати «вугільний скандал» дуже своєчасно, щоб вважати випадковістю. Про плани Міністерства закуповувати вугілля в ПАР, на заміну вугілля з Донбасу чи Росії, стало відомо як мінімум в серпні. Цікаво, які обставини заважали президента, Генеральної прокуратури і СБУ зацікавитися цією угодою відразу ж після офіційного повідомлення Мінпаливенерго? Ан ні! Виявляється, треба було дочекатися листопада, коли перші партії вугілля вже прибули в Україну. Або дочекатися, коли переговори про нову коаліцію між Порошенком, Яценюком та іншими зацікавленими фігурами вийдуть на пік? І ось тоді вкрай своєчасно розгорається «вугільний скандал». А звинувачення в корупції б’ють, як по іміджу діючого міністра Юрія Продана, так і його начальника в особі Яценюка, нібито допустив мільйонну розтрату бюджетних грошей.

До речі, у п’ятницю, 15 листопада, Арсеній Яценюк, чинний прем’єр-міністр і головний претендент очолити новий Кабмін, фактично підтвердив цю версію. Яценюк оприлюднив запропонований ним склад нового уряду. Показово, що нинішнього міністра Продана в списку немає – Яценюк пропонує призначити замість нього на посаду глави Мінпаливенерго нинішнього керівника НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва.

Звинувачення в корупції з наступними обшуками застосовуються і рівнем нижче. В ніч з 7 на 8 жовтня співробітники СБУ провели обшук в квартирі заступника в. о. головного лікаря Запорізької обласної клінічної лікарні. Преса повідомила, що нібито оперативники виявили та вилучили понад 5 мільйонів гривень і близько 300 тисяч доларів готівкою. А потім опергрупа вже обшукала квартиру самого в. о. головного лікаря Ігоря Шишки. Цікаво, що самого Шишку призначили керувати лікарнею лише 2 жовтня. Тобто, навіть при дуже сильному бажанні за стільки короткий термін проблематично вкрасти щось серйозне. Правда, спроба підвести лікаря «під корупційний монастир» виявилася невдалою – 30 жовтня Запорізька обласна рада призначив його повноцінним керівником Запорізької обласної клінічної лікарні.

Якщо ж підсумувати в цілому, то наведені вище околокоррупционные скандали (щоб вживати тут слово “корупційний”, звинувачення проти чиновників ще треба довести) останнього місяця підштовхують до двох висновків. Якщо вірити офіційним повідомленням, може скластися думка, що «революційні» міністри і директора, можливо, і справді виявилися замішані в різних корупційних схемах. Але тоді виникає питання – а чому ж представники нової влади відрізняються від Януковича і горезвісної «Сім’ї», яких нова влада звинувачує у всіх бідах України? Друга версія здається більш реалістичною – олігархічні групи просто проводять переділ «хлібних посад». А звинувачення в корупції – просто інструмент для очорнення іміджу конкурентів. Адже такі підприємства як «Укрпошта», «Українські залізниці» і т. д. оперують фінансовими потоками на милиларды UAH , а тому є особливо цінними активами. Тим більше, в умовах накриває Україну кризи. Цінними для тих, хто знає і вміє, як змусити державні активи працювати в інтересах приватного кишені.

Але, якщо насправді йдеться про переділ посад під приводом очорнення конкурентів, тоді виходить, що вищевикладені приклади не мають ніякого відношення до боротьби проти корупції.