Перше вересня як фактор стабільності

252

Нам потрібна можливість самим приймати рішення, як нам жити, що носити, де вчитися, і яке майбутнє йти. Сьогодні, і завтра, і завжди. І на всій території України.

Поділитися:

Нам потрібна можливість самим приймати рішення, як нам жити, що носити, де вчитися, і яке майбутнє йти. Сьогодні, і завтра, і завжди. І на всій території України.

Мені подобається перше вересня, з тих пір, як відпала необхідність ходити в школу, я став простіше ставитися до цієї дати, а коли наші дівчатка пішли у перший клас, то навіть ніби полюбив цей день і почав проводити День знань із задоволенням і гарним настроєм.

Вчорашній ранок було відмінним. Ласкаве, вже не таке божевільне, як влітку, сонечко, приємний вітерець, нарядні діти, схвильовані батьки, від цього тепло на душі. Ми йдемо на перший дзвінок всі разом, вбрані у вишиванки. Приємно, що етнічна одяг стає частиною буденного життя і не виглядає як щось пихате або театральне. Коли ми приходимо в школу – сюрприз. Майже всі діти у вишиванках. На душі приємно від того, що, як і раніше, навчальний рік розпочався першого вересня. Що у дітей є школа, підручники, вчителі, програма. Я ніколи не цінував це, особливо коли сам навчався в школі. Тоді, як і для будь-якого хлопчиська 90-х, для мене це був скоріше мінус, ніж плюс.

Тепер мені подобається все. Що проводиться лінійка. Що грає гімн держави, в яких ми живемо вже 23 роки. Що це держава взагалі є. У мене ніколи не було часу думати про таких абстракціях. Тепер я бачу, як це прекрасно. І мені подобається, що тут хлопчика ніхто не вдарить за те, що він у вишиванці, а з дівчинки ніхто не зірве віночок. Це є не у всіх сьогодні. Свобода носити, що тобі хочеться і безпека. І можливість просто прийти в школу і сісти за парту. Навіть без лінійки і гімну.

Я спостерігаю за лінійкою, і раптом розумію, що моя дитина і всі ці діти навколо – вони вчаться в елітних умовах. На території з державністю, водопостачанням, електроенергією і надією на майбутнє. Без загрози миттєвого, прямо зараз, артобстрілу або захоплення російською десантурой в заручники. Так мирне життя, ще вчора банальна, стала продуктом преміум-сегменту.

Після лінійки ми обговорюємо з дівчатками ці ексклюзивні можливості, навчання і плани на майбутнє. З донькою все більш-менш виразно – після моєї поїздки в Силіконову долину і короткого перебування за кафедрами в аудиторіях Стенфордського університету вона прямо-таки марить Стенфордом. Я не заперечую, тим більше, що вона знає, скільки зусиль потрібно вкласти (і не їй одній), щоб стати його студентом. Знає вона і про співвідношенні 20:1 – це пропорція випускників Стенфорда серед Нобелівських лауреатів. Що ж, Стенфорд, так Стенфорд – хай готується. У цьому питанні все залежить тільки від її зусиль. А ось майбутнє дітей з Донецька і Луганська сьогодні залежить далеко не тільки від їх зусиль. Навіть навпаки.

У племінниці інший погляд на життя. Вона каже: «Закінчу дев’ять класів і кину». Я не заперечую її, навіть підтримую. Адже яке б не взяв чоловік рішення, ніж відмовляти, краще просто розкрити перспективи. Ми починаємо перераховувати, ким можна стати після дев’яти класів: продавщицею в ларьку, асфальтоукладчицей, штукатуром (не дуже хорошим, тому що хороший штукатур – це випускник ПТУ), прибиральницею, судомойкой в класному ресторані офіціанткою. Не так вже погано. Але племінниця не в захваті. Потім ми починаємо прикидати, що можна купити за зарплату з такою роботою. Їжу саму несмачну, зате дешево. Речі з секонд-хенду, звичайно, не ті, що без знижок, на них не вистачить, а ті, що залишаються від партії, коли всі нормальне розібрали та знижки на решту – 70%. Туфлі можна купувати не брендові і раз у три роки, зате можна носити до взуттьовику їх лагодити. На кафе і кіно звичайно грошей не вистачить, але замість цього можна платити за оренду кімнату з господаркою. Планшет купити не вийде, але якщо добре постаратися, можна себе переконати, що планшет в житті не головне. Племінниця починає коливатися – а чи варто кидати після дев’ятого.

Але крапку в розмові несподівано ставить одна-єдина фраза, сказана випадково і не сильно підходить для дитячих вух: «А ще у всіх штукатурщиц величезні дупи». Це стає останнім, самим вагомим аргументом на користь вищої освіти. Логіка, доступна для дитячого розуму: здобудеш освіту – отримаєш роботу – будеш заробляти – будеш виглядати ок.

Закон бізнес-переговорів – повне і правдиве розкриття всіх можливих перспектив і варіантів – спрацював і цього разу. Я знову побачив, як максимальна прозорість і діалог приводять до перемоги. І тим прикріше, що цей закон не цікавить сьогодні нікого з тих, від кого залежить доля нашої країни, де б вони не знаходилися. Немає ні прозорості, ні діалогу, ні перемоги. І це значить, що від третьої сили залежить, яке майбутнє чекає українських дітей і їхніх батьків. Нам потрібна можливість самим приймати рішення, як нам жити, що носити, де вчитися, і яке майбутнє йти. Сьогодні, і завтра, і завжди. І на всій території України. Поки що озброєні люди вирішують за тисячі дітей Сходу, вчитися їм чи ні. І відповідь – ні. І у мене немає можливості змалювати кожному з цих людей повні перспективи і варіанти їх майбутнього. А шкода.