Поки ще живемо за рахунок кредитних грошей

275

Політики в Україні категорично відмовляються навіть обговорювати особливості цього фінансово-економічної кризи. Вони самостійно не пишуть розгорнутих аналітичних статей, з яких можна було б дізнатися їх систему поглядів. І жоден політичний лідер досі не зміг запропонувати суспільству хоч щось, що відповідало б винаходу або навіть простий новації щодо виходу з економічної кризи.

Поділитися:

Політики в Україні категорично відмовляються навіть обговорювати особливості цього фінансово-економічної кризи. Вони самостійно не пишуть розгорнутих аналітичних статей, з яких можна було б дізнатися їх систему поглядів. І жоден політичний лідер досі не зміг запропонувати суспільству хоч щось, що відповідало б винаходу або навіть простий новації щодо виходу з економічної кризи.

П. Порошенко вчора на саміті ЄС заявив, що в ході зустрічей з лідерами Євросоюзу 30 серпня в Брюсселі була досягнута домовленість про виділення Україні EUR 1 млрд. макрофінансової допомоги. «Ми також домовилися, що буде прийнята третя хвиля макрофінансової допомоги для України у вигляді кредиту в 1 млрд. євро. Це додатково ще до кінця року Україна отримає 510 млн. євро кредиту, 250 млн. євро – у вигляді безповоротного гранту, яким ЄС підтримує Україну в цій важкій ситуації», – підкреслив він на прес-конференції в суботу в Брюсселі. Отже, як ця європейська підтримка може позначитися на економіці України?

Звичайно, вже нічим не можна виправдати той факт, що поточна ситуація в нашій економіці просто критична. І люди хочуть знати правду, і вони не бояться її пізнавати. Тому сьогодні дуже важливо оголювати головне істота наших проблем. Тільки разом ми зможемо їх успішно вирішити. Отже, насамперед, слід зазначити, що протягом приблизно п’ятнадцяти останніх років наші влади лише спостерігали, як корупціонери цілеспрямовано руйнували всю українську виробляє економіку. Для чого вони це робили? Безумовно, про це потрібно запитати у всіх керівників нашої країни.

Однак, практично все, що ми виробляли (за дуже рідкісним винятком) швидко закривається. Сильно слабшає курс гривні (з початку року девальвація національної валюти сягнула майже 75%). Приватизовані підприємства давно вже закриті і перетворені на склади, торговельні центри, або розчищені під будмайданчики для зведення офісних будівель або ще чогось подібного. І до чого з такою економічною політикою сьогодні ми прийшли? А прийшли ми до того, що тепер змушені підтримувати життєдіяльність нашого суспільства переважно за рахунок імпорту.

Але для імпорту потрібні гроші. При цьому у нас скорочується експорт в фізичному вираженні. Плюс зростають витрати на АТО на сході країни. Ось ця ситуація, в якій ми знаходимося. Відбудеться крах цієї моделі економіки через три місяці або через рік, півтора року – не знаю. Але точно всім ясно, що у нас вже дуже дефіцитний бюджет. Ми зараз живемо переважно за рахунок кредитних грошей. І, безумовно, вони рано чи пізно закінчаться. І що далі ми будемо робити? Поки не знаю, тобто ніякого очевидного виходу з цієї ситуації немає.

Насамперед, тому, що у нас в Україні немає надефективних політиків, які б чудово знали пристрій нашого суспільства, і могли б легко переміщатися в соціумі, як, наприклад, гарячий ніж в маслі. Вони самостійно не пишуть розгорнутих аналітичних статей, з яких можна було б дізнатися їх систему поглядів. І жоден політичний лідер досі не зміг запропонувати суспільству хоч щось, що відповідало б винаходу або навіть простий новації щодо виходу з економічної кризи. На жаль, думаю, ми не побачимо витончених, ефективних і гармонійних політичних ходів щодо виходу із складного кризи в Україні.

Шкода, звичайно, тих наших громадян, які тримають під подушкою заначку в гривні. Що їм робити? Важко відповісти на це актуальне питання, оскільки дуже складно спрогнозувати, як будуть розвиватися події. З цієї причини, якщо у вас всі гроші у гривні, частину з них радив би перекласти в долари США. Якщо це не велика сума, то, що ж, треба сидіти і чекати. Загалом, і все. Насправді, дати пораду по валюті – це справа невдячна і майже неможливе в ці дні.

До того ж, з початком передвиборної кампанії в Україні з’явилися і посилилися різні політичні аспекти, які впливають на економіку країни. Тому експерти стали замислюватися: «А чи зможуть політичні важелі якось допомогти виходу з цього структурного і системного економічної кризи?». Однак, поки бачимо тільки те, що наші політики категорично відмовляються навіть обговорювати особливості цієї кризи. І це не просто так. Це в деякій мірі навіть природна ситуація у нас в країні. Адже якщо українські політики почнуть переходити до серйозного обговорення кризи, то вони повинні будуть сказати голосно вголос: «Ми серйозно помилялися, і тепер ви, наші виборці, будете жити значно гірше».

Сучасний український політик так сказати не зможе. Правда, до тих пір, поки він не знайде причини, на які всі свої прорахунки та помилки можна буде списати. І в цю виборчу кампанію наші політики будуть говорити приблизно так, мовляв, ми все робили правильно, ми вже майже вийшли з кризи, але різні вороги не дозволили… Ну, а далі, думаю, не важливо, отже всі розуміють сенс закінчення цієї фрази.

Хочеться вірити, що надалі вже ніщо не буде перешкоджати вільне суперництво ідей і концепцій розвитку економіки України. І, тим не менш, є у розумних людей шанс бути почутими? Нарешті, головне питання – це ступінь зобов’язань, які на себе повинні взяти політичні лідери під час цієї передвиборної кампанії.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Директор Інституту розвитку економіки України (www.ireu.org.ua)