Потрібно професіоналу карєрне підвищення?

297

Напевно, сьогодні вже кожен офісний працівник засвоїв закон білих комірців, інтерпретований Сергієм Шнуровим як «Степ бай степ, поки від монітора не осліп…» і сприймає підвищення по службі як невідворотну професійну еволюцію. І коли проходять заповітні три роки роботи в одній конторі ми готові продати талант в обмін на заповітне слово «начальник» у трудовій книжці.

Поділитися:

Напевно, сьогодні вже кожен офісний працівник засвоїв закон білих комірців, інтерпретований Сергієм Шнуровим як «Степ бай степ, поки від монітора не осліп…» і сприймає підвищення по службі як невідворотну професійну еволюцію. І коли проходять заповітні три роки роботи в одній конторі ми готові продати талант в обмін на заповітне слово «начальник» у трудовій книжці.

Вбитую у нас товариством ідею кар’єризму в нас підкріпив ще і Захід, з точки зору якого, приміром, кожен журналіст обов’язково повинен прагнути стати гендиректором видавничого холдингу, двірник – керуючим клінінгової компанії, а гонець за вином, мабуть- чемпіоном зі спортивної ходьби. Однак, якщо ми зорче подивимося в улюбленому нами географічному напрямку, то побачимо, що наш вчитель Захід, зараз щосили пожинає реальні плоди культу кар’єри: офісний планктон «дорвався до керма», в той час, як справжні зірки менеджменту ще в юності пішли у власні інноваційні бізнеси. А держави загрузли в кризі, які світовій гуру Кен Робінсон справедливо назвав кризою людських ресурсів.
Я не буду говорити про мільйони талантів, втрачених завдяки завзяттю по кар’єрних сходах, оскільки будь пригноблений талант все ж краще повсталої бездарності. Справа журналіста – свобода слова, а справа менеджера – фактично приборкання купюр. Справа двірника – працювати з брудом, і якщо його поставити працювати з людьми – він буде використовувати прийоми, схожі на операції з совком і віником. Здатність управляти — це така ж рідкісна жилка, як і всі інші здібності.

Тобто, людина, просувається по корпоративній ієрархії, по-перше, повинен бути готовий втратити пам’ять і почати все з нуля в іншому амплуа. Так, відомий теоретик бізнесу Эрминия Ібарра присвятила кар’єрному зростанню цілі книги, основна думка яких така, що при підвищенні в посаді людині потрібно відректися від колишнього коханого справи, повністю змінити своє мислення, свою діяльність і свій коло знайомих. І Эрминия права, адже з точки зору ідеальної кар’єри, керівник, дублюючий справи підлеглих не є успішним. Менеджеру-новобранцеві необхідно отримати не тільки нові знання, але й, фактично, нову душу.

По-друге, якщо ви творча людина, ви повинні усвідомлювати, що ваше натхнення може трансформуватися в небезпечну зброю. Особливо для патологічно творчої людини керівна робота, м’яко кажучи, не підходить, оскільки з талановитих художників виходять видатні диктатори. Яскравий приклад людини мистецтва, що присвятила себе кар’єрі управлінця – Адольф Гітлер. У художника є свої ідеали, часто не мають нічого спільного з добробутом суспільства і безпекою його членів. При зміні музи на корону відбувається те, що я називаю це збоченням таланту. У чому місія людей мистецтва? Надихати особистість на опір суспільству! А якщо така людина стає управлінцем – його місія відповідно коригується; і він стає натхненником товариства на боротьбу з особистістю. Для такого діяча відправити людей на м’ясо заради втілення химери — як змахнути пензлем.

По-третє, потрібно розуміти, що підніматися і рости — зовсім різні речі. Високо вирости може тільки могутнє дерево, а от високо піднятися може навіть сплячий насіннячко — небудь з вихором, або причепившись до пташиної лапці. Причому можна піднятися набагато вище, ніж ростуть дерева. Питання в тому, чого ми хочемо дати своїй роботі, сім’ї та оточуючого світу: користь чи маленький, але гордий нулик. Справжній професіонал має величезний енергетичний потенціал, який набагато ефективніше використовувати не для «прогазовки» перед обгоном співтоваришів, а для особистого (і автоматично професійного розвитку. Освоюйте свій безмежний талант, активно розробляйте його в різних напрямках: не тільки вгору, і вшир, і вглиб. А от коли станете старими, втомленими і безпечними — то можете і сходити на підвищення як на заслужену пенсію.

Яка ж у цієї байки мораль? Така, що підняття по ієрархічній драбині – це зовсім не закономірність еволюції професіонала, а банальна спроба натягнути на своє тіло чиєсь невідповідне, але модне плаття. На кому з нас воно відразу лопне, когось- сильно обмежить в рухах, а з кого-то в самий незручний момент сповзе, оголивши потворно випирають ребра. І, лише переживши все це «дефіле», ми усвідомлюємо всю безглуздість такого вибору і дістанемо з скрині свої обношенные таланти, щоб випрати їх, одягти, вийти на вулицю і порадувати світ своєю природною красою.