Процвітання гірше крадіжки

257

Британський Legatum Institute вважає, що Україна, де йде війна на Донбасі, займає позицію №63 світовому Prosperity Index-2014. Виходить, що за рік Україна зробила крок на сходинку вгору, обігнавши навіть мирні Азербайждан (№79) і Туреччини (№86). Хочеться поцікавитися у авторів рейтингу: Ви що, знущаєтесь?

Поділитися:

Британський Legatum Institute вважає, що Україна, де йде війна на Донбасі, займає позицію №63 світовому Prosperity Index-2014. Виходить, що за рік Україна зробила крок на сходинку вгору, обігнавши навіть мирні Азербайждан (№79) і Туреччини (№86). Хочеться поцікавитися у авторів рейтингу: Ви що, знущаєтесь?

Британський Legatum Institute вважає, що Україна, де йде війна на Донбасі, займає позицію №63 світовому Prosperity Index-2014. Виходить, що за рік Україна зробила крок на сходинку вгору, обігнавши навіть мирні Азербайждан (№79) і Туреччини (№86). Хочеться поцікавитися у авторів рейтингу: Ви що, знущаєтесь?

Британський Legatum Institute (Лондон) оприлюднив світовий рейтинг процвітання, публікується щорічно. Prosperity Index-2014 стверджує, що Україна піднялася на одну сходинку вище у порівнянні з рейтингом за 2013 рік, зайнявши позицію №63. Legatum Institute помістив Україну між такими країнами як Шрі-Ланка (№62) та Мексика (№64). Що стосується колишнього СРСР, то LI відводить найвищі позиції Литві (42), Латвії (44), Білорусі (53), Казахстану (55) та Узбекистану (57), засунувши Росію на 68-шу позицію. А лідером рейтингу шостий рік поспіль залишається Норвегія.

http://www.li.com/prosperityindex

Рейтинги такого роду, що говорять про «процвітання» у країні, де йде справжня війна, а такі показники як девальвація гривні, падіння ВВП та інфляція демонструють антирекорди, м’яко кажучи, викликають здивування. На розум приходять тільки два логічних пояснення – або всі інші країни демонструють ще гірші провали в економіці, споживанні та повсякденному житті. Або автори взагалі висмоктали свої висновки з пальця, керуючись якимись віртуальними цифрами і даними, що не мають відношення до реального життя в Україні.

Отже, як виглядає «процвітання-2014», якщо оцінювати з точки зору реальних доходів та витрат простого українця?

«Процвітання» крізь сльози

Legatum Institute навряд чи мав можливість оцінювати дані далі ніж за період січень-вересень 2014 року – щоб мати можливість оприлюднити Prosperity Index 3 листопада і мати хоча б місяць на обробку та зведення даних. Тому при оцінці українського «процвітання» логічно прив’язуватися до даними за серпень-вересень – навряд чи фахівці інституту мали час і можливості, щоб проаналізувати більш пізні дані, наприклад, за жовтень.

Для повноти картини почнемо з макропоказників. Спасибі Всесвітнього банку – World Bank покращив свій прогноз падіння ВВП України з «мінус» 8 % у жовтні до «мінус» 6, 5 % за станом на початок листопада. Плюс 2014 рік став рекордним за темпами інфляції, починаючи з 2000-го.

http://index.minfin.com.ua/index/infl/

Якщо ж оцінювати з точки зору звичайної людини, то протягом 2014 року найбільш жорстко по кишені пересічного українця вдарили падіння гривні, зростання цін та інфляція. Якщо, станом на 5 січня 2014 року, обмінний курс становив від 8, 02 до 8, 11 гривні за долар, то до 11 листопада він звалився до 14, 85 (купівля) і 15, 70 (продаж). А на міжбанку – до 15, 88 при купівлі і 16, 25 при продажу на момент закриття. Звичайно, є ще офіційний курс, але банки продають тільки по 200 доларів в одні руки, і то по великих святах. Відповідно, і зарплату тепер українці вважають не тільки в абсолютних цифрах, але й в перерахунку на долари.

Отже, середня зарплата по Україні за вересень 2014 року, якщо вірити Держкомстату, склала 3 тисячі 841 гривню. Якщо переводити в долари за офіційним вересневого курсом 12, 94 гривні за долар, виходить 296 доларів 831 цент. Якщо ж конвертувати за ринковим курсом від 14 гривень за долар, то отримуємо 274 долара 35 центів.

Однак середня зарплата – як середня температура по лікарні. А в лікарні лежать і видужуючих пацієнти, і небіжчики в морзі. Столичний рівень зарплати, природно, вище – станом на вересень середній заробіток у Києві становив 5 тисяч 362 гривні. Якщо оцінювати формально, тобто прогрес у порівнянні з показником січня у вигляді 4 тисяч 783 гривень. А ось якщо оцінювати середній рівень доходу трудового людини в прив’язці до долара? Адже станом на початок січня (курс на рівні 8 гривень 02 копійки – 8 гривень 11 копійок) середня зарплата становила майже 600 доларів (якщо бути точним, 596 доларів 38 центів), отримуємо лише 414 доларів 37 центів. А якщо брати ринковий курс по 14 гривень за долар у вересні, то виходить рівно 383 долара – або на 213 доларів менше, ніж на початок року.

А от якщо говорити про регіони України, тут ситуація ще менш райдужна. Наприклад, середній заробіток в аграрній Чернігівської області – це 2 тисячі 703 гривні (або 208 доларів 72 цента за офіційним курсом). Втім, якщо вести мову про віддалених районах, то там безліч народу перебивається і на тисячу гривень у місяць. Дніпропетровська область зі своїм показником 3 тисячі 719 гривень займає другу позицію після Києва – з одного боку, її не зачепили бойові дії, з іншого, область зберегла свій високий промисловий і торговий потенціал.

Правда, більше половини українців, крім офіційної, отримують ще й зарплату «в конверті». Однак не варто вважати, що її розмір серйозно відрізняється від наведеної вище. Просто часто в такому випадку бухгалтерія проводить за офіційною відомості мінімальну зарплату у вигляді 1254 гривень 54 копійок, а суму, що залишилася видає готівкою, щоб не платити податки.

Ще одна «дірки» в бюджеті – це ціни. Державний комітет статистики стверджує, що індекс споживчих цін у вересні становив 116,2 порівняно з груднем 2013 року (для довідки, у жовтні – вже 119, 0).

Окремі позиції (дані Держстату за вересень):

– продукти харчування і безалкогольні напої – 115, 4;

– хліб і хлібопродукти – 120,1;

– м’ясо і м’ясопродукти – 120, 6;

– електроенергія – 111, 3;

– природний газ – 162, 8;

– ліки і медичні товари – 131, 4 ;

– паливо і масла для транспортних засобів – 159, 0.

А ось овочі, навпаки, восени логічно подешевшали – 70, 3. Плюс практично не змінилася вартість телефонних послуг – 100, 4.

Полонених не брати

Але працюючі українці – не найуразливіша категорія. Самі беззахисні – це пенсіонери та безробітні. Світовий банк у своєму останньому звіті прогнозує, що з-за військових дій на Донбасі ВВП України за підсумками 2014 року скоротиться на 6, 5 %. Говорячи простою мовою, йдеться про повноцінне економічній кризі. А для простої людини криза – це не тільки зниження доходів і знецінення накопичень, але і загроза безробіття. Офіційна статистика стверджує, що за перші 6 місяців 2014 року чисельність зайнятого населення у віці 15-70 років скоротився на 801 тисячу 800 осіб (на 566,4 тисяч у сільській місцевості і на 235,4 тисяч людей в містах). А армія безробітних за перше півріччя збільшилась на 154 тисячі і склала один мільйон 700 тисяч осіб.

Що стосується пенсіонерів, то з-за афери з курсом долара вони вмить опинилися за порогом навіть не бідності, злиднів. Приклад з життя – сільська пенсіонерка (близько 30 років трудового стажу) отримує мінімальну пенсію на рівні 949 гривень. Але, якщо в січні 2014 року, за курсом 8, 11 за долар, 949 гривень – це 117 доларів 01 цент, то на кінець жовтня, з розрахунку «офіційного курсу» 12 гривень 92 копійки за долар – 73 долара 33 центи. Простий підрахунок – менш ніж за рік і без того мізерна пенсія знецінилася на 43 долари 68 центів. Якщо ж брати реальний курс по 14 гривень за долар, то виходить 67 доларів 78 центів, тобто в доларовому еквіваленті доходи пенсіонерки знизилися в півтора рази (якщо бути вже зовсім точним – в 1, 59 рази).

Якщо ж вірити офіційній аналітиці Пенсійного фонду, найбільш велика група пенсіонерів – це українці, які вийшли на пенсію за віком. Станом на 1 липня 2014 року їх кількість склала 9 мільйонів 831 тисяча 200 осіб, а розмір пенсії – 1 тисяча 557 гривень 76 копійок. Що стосується українських інвалідів, нараховують мільйон 424 тисячі 435 осіб, держава забезпечує їх доходом у вигляді 1 тисячі 380 гривень 33 копійок щомісяця. І, якщо до падіння курсу гривні наймасовіша група пенсіонерів могла розраховувати на дохід у вигляді 1 521, 59 гривень (або 187 доларів 61 цент за курсом 8, 11), дозволяє, хоча і не без проблем, зводити кінці з кінцями, то сьогоднішня пенсія на рівні 100 доларів – це за межею виживання. І тут у найскрутнішому становищі опинилися міські пенсіонери, не мають можливості розводити курей, качок, гусей та іншу домашню живність, щоб закрити нестачу продуктів харчування за рахунок натурального господарства.

Ще один фактор, що серйозно б’є по кишені і працюючих, і безробітних, пенсіонерів – це інфляція. На початку жовтня МВФ опублікував новий прогноз, підвищивши рівень інфляції з 16 % до 19 % за підсумками 2014 року. Що стосується інших джерел, то World Bank і Національний банк України єдині своїй оцінці у вигляді 19 %, а Міністерство економічного розвитку і торгівлі України очікує, що до кінця року купівельні можливості українців знеціняться на 19, 5 %.

А адже ще за фактом в Україні з квітня по вересень йшла війна на Донбасі. І добре б вона вимагала лише збільшення військових витрат і призвела лише до руйнування доріг, житлових будинків і виробництв. Більше всіх від військових дій страждають мирні жителі, в першу чергу люди похилого віку і діти. За даними Федеральної міграційної служби РФ, війна змусила 875 тисяч українців тікати в Росію. а ще 430 тисяч перетворилися у внутрішніх біженців, що залишилися на території України (дані Агентства ООН у справах біженців). І навряд чи в розмові з біженцями варто вживати слово «процвітання» – швидше за все, не так зрозуміють. Аж до рукоприкладства.

А якщо продовжувати список, то тут і масові випадки, коли банки не віддають вкладникам депозити («Дельта банк» Миколи Лагуна, VABbank Олега Бахматюка і маса інших), і висока сума заборгованості по зарплаті (без малого два мільярди гривень) з тенденцією до швидкого зростання і т. д.

Отже, реальні цифри свідчать, що, за підсумками 2014 року, українці зубожіють мінімум удвічі. І то, за умови, що правляча адміністрація на чолі з президентом Петром Порошенком і прем’єром Арсенієм Яценюком жорстко припинить банківський змова на валютному ринку. Справа в тому, що відразу ж після виборів у Верховну Раду 26 жовтня махінатори знову активізувалися, продовжуючи обвалювати курс гривні (14, 85 – курс купівлі, 15, 70 – продаж на готівковому ринку до вечора 11 листопада 2014 року). Загалом, виходить, що рейтинг Legatum Institute, що підняв Україну на одну сходинку в порівнянні з минулим роком, претендує на звання «краща жарт року», залишає весь творчий багаж Comedy Club далеко позаду.