Рухайтеся в бік грошей

282

Бізнесмен не може сидіти на одному місці. Він повинен переміщатися географічно, туди, де фінансові можливості середовища збігаються з його здібностями.

Поділитися:

Бізнесмен не може сидіти на одному місці. Він повинен переміщатися географічно, туди, де фінансові можливості середовища збігаються з його здібностями.

У 17 років я поїхав з Бердичева у Дніпро, і час підтвердив, що це правильний крок: навіть якби всі жителі Бердичева знесли мені всі гроші, що в них є, це б не покрило поточних витрат мого інвестфонду навіть на один проект. Справа в тому, що місце, в якому ви знаходитесь, може просто не мати ресурсу під ваші проекти, і це не означає, що ці проекти неможливі: щоб масштабуватися, треба переміщатися.

Якби я залишився в Бердичеві, у мене було б лише два шляхи: або стати наркоманом або алкоголіком, бо, як я вже писав, тупий фізична праця я не любив, а нічого іншого місто не міг запропонувати. 30 доларів це була солідна зарплата, за яку могли запросто прибити в підворітті. Я шукав більш екологічною середовища проживання, і знайшов. Роки до переїзду просочені спогадами про радянську життя, і, напевно, тому в мене немає такої модної ностальгії про СРСР 80-х. Напевно, таку ностальгію добре переживати, якщо ви росли в обкомівському будинку на красивому проспекті столиці, ходили в садок з міністерськими, обкомовскими і КБшными діточками, грали ГДРовскими іграшками і ласували смаколиками з закритого партійного спецмагазина. Тоді так, для ностальгії і любові до СРСР є причини.

У мене спогади відображають совок як страшну річ, і мене підсвідомо верне від будь-якого нагадування про нього, вперше я виразно відчув це, поринувши у середу в музеї радянського побуту, тому всі ресторани, клуби та заклади під СРСР закриті для мене назавжди. В Бердичеві, наприклад, не було радянських черг за дефіцитом, тому що не було дефіциту. ЗА всім треба було їхати на електричці до Вінниці. Я досі з трепетом ставлюся до кукурудзяним пластівцям в цукровій глазурі – за цивілізованими мірками – дешевого і неполезному сурогату-напівфабрикату. Тому що в моєму дитинстві ці пластівці, із зображеною на пачці козою з кукурудзяним качаном в копитах, з’являлися раз в півроку, і якщо щастило, то треба було закупити 10 пачок і розтягувати їх на півроку до наступного завезення. Тому я до сих пір іноді купую пачку таких пластівців, однієї марки, які за смаком точно як ті, з дитинства, і їм їх всухом’ятку. Це, здається, єдина моя ностальгія за тим часом. В магазинах нічого не продавалося, і те, що було занадто дорого тягнути з Вінниці, купувалося в довколишніх селах, а саме: капуста, картопля, молоко, яйця, сметана. Цим обмежувався раціон майже кожного з нас, за винятком дільничного міліціонера, директора м’ясокомбінату, першого секретаря міськкому партії та його водія, і ще пари десятків чоловік на все місто. 80% раціону становила картопля, а масло, як вершкове, так і використовувати соняшникову було недоцільно: це було дорого і важко діставати. Тому його замінювали смалець або сало. Яєчня, наприклад, буває тільки на салі. Якщо вона на чомусь іншому, то це не яєчня і т. д.

Але все одно, це був будинок, і це була зона комфорту – навіть з усіма цими дивацтвами і незручностями, і для того, щоб домогтися чогось довелося з цієї, навіть такий, зони комфорту вийти, і це вимагає зусиль, стресів, нервів, сумнівів і страхів. Тоді я сформулював перший закон у бізнес-житті: якщо вам некомфортно, рухайтеся в бік грошей, шукайте і оседайте в місці, де водиться достатня для ваших планів кількість грошей і людей, потенційно здатних заплатити їм за те, що ви запланували. І тоді у вас все вийде. В єврейській притчі про рибу і вудку відсутній один момент: людина, замість того, щоб весь час давати рибу своєму ближньому дає йому вудку, щоб той ловив рибу сам. Але нічого не сказано про те, що тому, крім як самому ловити, ще потрібно знайти місце, де клює, інакше, стоячи на безрыбном місці, він помре з голоду, і тоді вся мораль притчі втрачає сенс.