Садизм, мазохізм і груповуха, як принципи проведення тендерів на навчання

383

Сьогодні на розум прийшли ось такі аналогії з приводу того, як на українському ринку тренінгів проводяться тендери на навчання. Нехай назва статті вас не шокує. Ні про які статевих збоченнях мови в ній не йде. Я просто покажу, які помилкові дії зазвичай робить людина, який відповідальний за проведення тендеру на навчання, і як вона напружує себе, своїх колег та тренерів. І все це дуже схоже на садизм, садомазохізм, мазохізм і групповуху.

Поділитися:

Сьогодні на розум прийшли ось такі аналогії з приводу того, як на українському ринку тренінгів проводяться тендери на навчання. Нехай назва статті вас не шокує. Ні про які статевих збоченнях мови в ній не йде. Я просто покажу, які помилкові дії зазвичай робить людина, який відповідальний за проведення тендеру на навчання, і як вона напружує себе, своїх колег та тренерів. І все це дуже схоже на садизм, садомазохізм, мазохізм і групповуху.

Отже, почнемо.

Мазохізм. Визначення з Вікіпедії: Психологічний мазохізм (моральний мазохізм, псі-мазохізм) — в просторіччі форма мазохізму, при якому жертва відчуває не фізичні, а психологічні, морально-етичні страждання (у вигляді приниження, образи, загрози тощо)

Уявімо таку ситуацію. Фахівець отримав від керівника наказ підібрати тренінг по переговорах (класичний випадок). Що людина починає робити? У 95% випадків така людина починає з того, що він НЕ ЗРОБИВ:

– не сформулював чітке технічне завдання, в якому враховані всі нюанси запиту;

– не визначив, як і ким після проведення тренінгу буде проводиться посттренинг;

-не провів первинної оцінки рівня знань та навичок тих людей, які будуть навчатися

– не проаналізував, на що необхідно зробити акцент при навчанні;

і безліч інших різних НЕ ЗРОБИВ.

Замість цього, він прирікає себе ( і не толь до себе. Про це в розділі Садизм) на муки проведення “тендеру” на навчання.

Отже, якщо у такого фахівця нічого немає з перерахованої вище інформації, тобто не сформульовані чіткі критерії про те, яка програма тренінгу потрібна і якими будуть критерії оцінки тренерів для пошуку того, який зможе впорається із завданням, починається “тендер”. Тобто попередній запит виду: “нам потрібно провести тренінг по переговорах” розсилається кілька тренінгових компаній. При цьому тренінгові компанії і тренери, яким розсилається запит, вибираються за принципом: я чув, що є така тренінгова компанія і такий тренер. При цьому часто буває так, що тренери, яким приходить запит ніколи не проводили тренінги такої тематики.

Далі, тренери та представники тренінгових компаній, починають задавати цього замовнику питання, на які зрозумілої відповіді дати не може, в силу того, що він НЕ ЗРОБИВ. Відбувається процес “освіти” такого фахівця.

Коли він розуміє, яка інформація цікавить тренерів для того, щоб вони могли скласти адекватне пропозицію, він починає ставити питання замовнику навчання всередині компанії.

Після того, як відповіді отримані, починається повторне спілкування з тренінговими компаніями для уточнення запиту. І нарешті цей фахівець отримує сформульовані пропозиції від тренереров. І тут, сам не знаючи про це, він стає Внутрішнім садистом і Зовнішнім садистом. Хто це?

Садизм (від імені маркіза де Сада) — у широкому змісті — схильність до насильства, одержання задоволення від приниження й мучення інших.

Садист внутрішній. Фахівець проводить “тендер” надсилає всі отримані пропозиції особи що приймає рішення. Типу: дивись, який я молодець. Всю отриману роботу виконав, надав тобі потрібну інформацію. Тепер приймай рішення. А керівник з-за цього на довго “підвисає”. Адже він потрапляє в стресовий стан. Адже у цієї людини немає чітких критеріїв, на підставі яких він може прийняти рішення про те, з ким із тренерів варто зустрічатися, а з ким ні. А адже тренінг – це дуже дорога послуга. І ризик викинути гроші на вітер дуже високий. а хто хоче взяти на себе таку відповідальність? І цей керівник починає відтягувати прийняття рішення. Іноді це може тривати місяцями, поки не припече. А час іде. Проблема нікуди не йде, а тільки посилюється.

Садист зовнішній. Проводить такий “тендер” спеціаліст навіть не підозрює, яка кількість людей він напружує і як він псує свою карму .

Всі знають, що немає гіршого стану, ніж невизначеність. коли проходить такий “тендер” в напрузі і стані невизначеності перебувають всі його учасники. І така невизначеність може тривати дуже довго. З-за таких затримок у спілкуванні витрачається маса фізичної (щотижневі телефонні дзвінки з питанням “ну як”) і психічної енергії.

Груповуха – залучення великої кількості учасників тендеру. СледствиеМазохизма. Кілька разів стикався з такою ситуацією: людина, якій доручили провести тендер на тренінг, залучає до нього 10-15 (іноді і більше) тренінгових компаній і тренерів. Вважаю, це відбувається з кращих спонукань: може, з тих, хто братиме участь в тендері знайдеться саме те саме кращу пропозицію. У такому тендері дуже яскраво проявляються як ознаки мазохізму так і садомазохізму. І таку людину потім починає тихо ненавидіти дуже велика кількість людей.

Рекомендації:

1. Скласти розумне технічне завдання. Рекомендую скористатися цією формою>>

2. Визначити критерії, на підставі яких вибрати 3-5 тренерів, яким варто це технічне завдання розіслати, і відправити його.

3. Отримати від тренерів підтвердження того, що вони готові взятися за цей проект.

4. Отримати попередні програми тренінгів з ціновими пропозиціями.

5. Оцінити програми на відповідність запиту і бюджету.

6. Призначити зустрічі тренерів з особою, що приймає рішення про остаточний вибір тренера.

Використовувати системний підхід у процесі вибору тренера та тренінгу. Таким чином ви заощадите масу свого і чужого часу. Так і результат такого тендеру буде набагато краще.

P. S. Також можна скористатися послугами компанії “Компас Пожидаєва”. Ми допоможемо Вам швидко та ефективно провести тендер на навчання або консалтинг. Детальніше тут>>

Валерій Пожидаєв.

Консультант з підбору тренінгів. Експерт ринку тренінгів.