Що буде з проблемною іпотекою?

265

Чому ми так досі не усвідомили, що ні в якому разі не можна розвивати іпотеку поки не буде доступного житла?

Поділитися:

Чому ми так досі не усвідомили, що ні в якому разі не можна розвивати іпотеку поки не буде доступного житла?

На цьому тижні відбувся гарячий і навіть на підвищених тонах суперечка експертів під час «Круглого столу» в Інституті розвитку економіки України. В основному фахівці пропонували збільшувати довгі вклади населення в банках та інвестиції громадян у цінні папери, скорочуючи частку вкладень в нерухомість і частку готівкових грошей. В кінцевому підсумку – скорочуючи частку кредитного споживання. І практично всі учасники дискусії дивувалися, чому ми так досі не усвідомили, що ні в якому разі не можна розвивати іпотеку поки не буде доступного житла.

Тим не менш, як і раніше, у нас чимало сімей вирішуються на цю кабалу під назвою «іпотека». Але зрозуміти їх можна, т. к. в квартирах потребують в першу чергу молоді сім’ї. Особливо в багатомільйонному Києві. У нас в столиці щорічно народжуються десятки тисяч малюків, які хочуть мати маму і тата, і не кожен день, напевно, бачити дідуся і бабусю. І дуже багато потім розчаровуються. Упевнений, і досі багато людей не віддають собі звіт в тому, що потрібно мінімум 40% свого доходу віддавати банку і, відповідно, на 40% зменшувати якість свого життя (не їздити на ті ж курорти, куди їздили раніше і т. д.). При цьому іпотека – це тільки спосіб придбання житла. І що сьогодні нашим громадянам пропонують? «Дешеву» іпотеку в відсутність нормального будівництва?!

А може бути державі, чесно сказати: хлопці, ось це житло ми віддамо вам тільки в оренду. І можливо в цьому, крім держави, буде брати участь бізнес. Але поки бізнесу це не цікаво. Чому? Мабуть, тому, що наше населення закредитовані. Також давно пора створити законодавчу базу для установи некомерційного об’єднання громадян, тобто кооперативів для самостійного будівництва житлових будинків. І, на думку експертів, майбутнє за будівництвом індивідуального житла, котеджами і малоповерховими будинками (особливо в регіонах).

Такі настрої ще більше посилюються, коли мешканці багатоповерхівок стикаються з таким лукавство, мовляв, нас переконують у тому, що поки тарифи ЖКГ «заморожені», але в теж час піднімається вартість послуг, які обв’язують ці тарифи. У результаті, якщо ми платили, наприклад, 500 грн., то тепер будемо – 600 грн.. І якщо, з одного боку, тарифи водоканалу «заморожуються», то, з іншого боку, нам доведеться більше платити за загальні будинкові витрати стільки, що нам важко буде розібратися з тим, що в будинку відбувається: то басейн або сауну влаштували в підвалі, то ще щось.

Вже не тільки для всіх експертів став очевидним факт – так далі жити, як раніше, не можна. Як по-іншому, ніхто з політиків поки не пропонує. Однак, мабуть, валютна іпотека і ЖКГ – це та область, де ми всі разом стикаємося з макроекономікою. Ось де банки нас беруть за горло. І все ж, враховуючи інтереси банків і позичальників валютних іпотечних кредитів, учасники «Круглого столу» запропонували комплексне рішення. До речі, одним з результатів економічної кризи стало різке зростання непрофільних активів на балансах банків (не менше 70% яких складає нерухомість).

Отже, експерти визначили наступні завдання комплексного управління заставами та непрофільними активами, починаючи від «розчищення» балансів і закінчуючи їх реалізацією: Реалізація активів може призвести до одноразового списання банками збитків на різницю між балансовою вартістю та вартістю продажу активів. При реалізації активів за номінальною вартістю можливі значні витрати, пов’язані із знеціненням активів. Переоцінка банками проблемних іпотечних активів. Визначення обсягу (частки) проблемних іпотечних активів, який може бути викуплений спеціалізованим венчурним інвестфондом. Умови відшкодування банками венчурному інвестфонду збитків за активами (поділ ризиків). Якість активів інвестфонду має служити орієнтиром («бенчмарком») при оцінці та класифікації залишилися в портфелі банків, аналогічних іпотечних кредитів.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Директор Інституту розвитку економіки України (www.ireu.org.ua)