Що краще? купувати або орендувати житло?

303

Це дуже популярна тема в розвинених країнах, і існує багато дискусій і суперечок, що ж краще – мати своє житло, але нести витрати на його покупку і зміст, або орендувати житло і міняти його як рукавички по мірі зростання доходів чи у разі форс-мажору.

Поділитися:

Це дуже популярна тема в розвинених країнах, і існує багато дискусій і суперечок, що ж краще – мати своє житло, але нести витрати на його покупку і зміст, або орендувати житло і міняти його як рукавички по мірі зростання доходів чи у разі форс-мажору. В Україні ця тема може бути не найпопулярніша для обговорення, але цікава і пізнавальна для роздумів.
Отже, що ж вигідно купити собі квартиру або знімати її в оренду? Для відповіді на це питання скористаємося даними про поточних цінах з продажу квартир і поточні пропозиції по оренді на сайті realt.ua. При цьому за основу аналізу візьмемо типові одне-, двох – і трьох – кімнатні квартири в трьох районах міста Києва: Деснянському (новий спальний мікрорайон, але далеко від метро), Печерському (старий елітний мікрорайон), Харківському (новий мікрорайон, але близько від метро).
У розвинених країнах, коли порівнюють вартість оренди або купівлі житла використовують «правило 10». Вважається, що сума оренди за десять років повинна бути еквівалентна вартості покупки житла. Відповідно, якщо сума оренди більше ціни покупки, то варто купувати житло, а не орендувати.
Що говорять цифри
Однокімнатні квартири
Деснянський район: орієнтовна ціна продажу 45,5 тис. дол., загальна сума оренди 38,7 тис. дол.
Печерський район: орієнтовна ціна продажу 67 тис. дол., загальна сума оренди 79,8 тис. дол.
Харківський район: орієнтовна ціна продажу 48 тис. дол., загальна сума оренди 46,4 тис. дол.
Двокімнатні квартири
Деснянський район: орієнтовна ціна продажу 61 тис. дол., загальна сума оренди 51 тис. дол.
Печерський район: орієнтовна ціна продажу 86 тис. дол., загальна сума оренди 89,8 тис. дол.
Харківський район: орієнтовна ціна продажу 70 тис. дол., загальна сума оренди 67,6 тис. дол.
Трикімнатні квартири
Деснянський район: орієнтовна ціна продажу 75 тис. дол., загальна сума оренди 67,5 тис. дол.
Печерський район: орієнтовна ціна продажу 122 тис. дол., загальна сума оренди 126 тис. дол.
Харківський район: орієнтовна ціна продажу 82 тис. дол., загальна сума оренди 82,8 тис. дол.
Якщо порівнювати ці цифри, то можна сказати, що на поточний момент орендувати дешевше, особливо, якщо місце для житла не дуже зручне. В тому що в елітному Печерському мікрорайоні оренда коштує дорожче покупки, немає нічого дивного. За елітність району завжди доводиться доплачувати. А ось Харківський мікрорайон показав, що можливо про «правило 10» ріелтори і орендарі і не здогадуються, але його дотримуються. Фактично сума оренди у цьому районі еквівалентна сумі покупки житла.
Чому цим цифрам можна вірити? А може, варто повірити?
– Сума оренди не враховує витрати на утримання житла.
В Німеччині чи Іспанії, це дійсно так, тому що в цих країнах є податок на нерухомість, і тому тотожність між сумою оренди та ціною продажу, не завжди тотожність. В Україні поки що немає податку на нерухомість, а значить можна вважати таке порівняння цін тотожним. Орендарі власнику квартири компенсують комунальні платежі, а витрати на ремонт квартири, що здається в наймання, як правило, мінімальні.
– У Німеччині простий бюргер може без проблем отримати іпотечний кредит без першого внеску і ставки по кредиту будуть мізерні. А в Україні це неможливо.
Що факт, то факт. Кредит на купівлю житла, можна отримати і в Україні, але ставки за кредитом будуть високими, а найголовніше, перший внесок за кредит буде 30%, а то і всі 50% від вартості покупки житла. Якщо взяти середню ставку за поточним іпотечним кредитом, то виходить, що за десять років позичальникові доведеться сплатити банку суму в два рази більшу, ніж сума отриманого кредиту. Накладно. Навіть якщо взяти кредит, тільки на 50% вартості житла, що купується, то виходить, що через десять років, квартира обійдеться на сто відсотків дорожче. Тут вже ніякі порівняння суми оренди та вартості житла, що купується не допоможуть.