Спецконфискация за версією Сергія Пашинського суперечить правам людини – думка Надії Савченко

278

Закон передбачає конфіскацію майна у підозрюваного ще до проведення всіх процесуальних норм, передбачених законодавством.

Поділитися:

Закон передбачає конфіскацію майна у підозрюваного ще до проведення всіх процесуальних норм, передбачених законодавством.

Вчора парламент України відмовився включати до порядку денного чергову недопрацьовану версію законопроекту № 4811 про спеціальну конфіскацію, розробленого ініціативною групою депутатів від Народного Фронту, очолюваної нардепом Сергієм Пашинським. У свою чергу, НФ заявили про те, що з-за цього мають намір саботувати роботу парламенту (що, втім, не надто їм вдалося):

«На сьогоднішньому засіданні Ради голова парламентської фракції НФ Максим Бурбак заявив, що його нардепи не будуть голосувати ні за один законопроект до прийняття закону про спецконфискации. У той же час, депутати не включили закон до сьогоднішнього порядку», – передає портал «Кореспондент.немає» про вчорашньому засіданні. Втім, слово давали не тільки прихильникам закону і набагато більш ефектним був виступ народного депутата, Героя України Надії Савченко, яка виступає проти прийняття законопроекту у його поточній редакції:

«Гроші для армії святе. Гроші Януковича повертати треба, але давайте не спекулювати цими питаннями. Вертольоти, земельні ділянки військових частин, які здаються в оренду за копійки, про яких ви навіть не знаєте – ось гроші для армії. Генштаб не хоче повертати ці гроші для армії. Я за те, щоб гроші Януковича повернулися і пішли на науку, освіту, якщо вони ще не вкрадено. Тому давайте нормально випишемо цей закон, тому, що той, який є, він стосується кожної людини», – заявила вона у відповідь на неадекватні крики одного з головних лобістів закону, депутата НФ Тетяни Чорновол, яка так і не змогла чітко обґрунтувати, навіщо Україні в черговий раз порушувати міжнародні стандарти права і, йдучи проти думки наших партнерів з ЄС і США, приймати закон, очевидно суперечить правам людини.

Закон передбачає конфіскацію майна у підозрюваного ще до проведення всіх процесуальних норм, передбачених законодавством. Це не тільки суперечить правам людини на неупереджене та справедливе розслідування, але також може призвести до величезних втрат для держбюджету. Адже якщо вирок українських судів буде оскаржено на рівні ЄСПЛ або інших інстанцій, державі доведеться відшкодовувати збитки від конфіскованої вартості, додавши до цього моральну шкоду і наклеп. Або проти міжнародного права попремо? Але ми ж, начебто, не Росія, ігнорує міжнародні позови…

Схоже, у Народному фронті думають зовсім не про це, а про те, як би прийняти закон і використовувати його у власних інтересів. Особливо, якщо враховувати шквал критики, що обрушилася на поточний законопроект зі всіх сторін:

«Беручи до уваги позицію Генерального директорату з прав людини та верховенства права Директорату з прав людини Ради Європи, Представництва Європейського Союзу в Україні, Координатора проектів ОБСЄ в Україні і Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за запропонованим законопроектом новел, зокрема, що «існує ризик того, що провадження, передбачені проектом Закону, в деяких випадках можуть призвести до порушення презумпції невинності», – повідомляє український бізнес-портал «Капітал», посилаючись на експертний висновок голови Комітету законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, депутата Андрія Кожем’якіна. Останній неодноразово підкреслив, що закон суперечить не тільки Конституції україни і чинним законам України, але й грубо зневажає міжнародне право.

Крім Савченко і Кожем’якіна, закон також розкритикував юрист Ростислав Кравець, вказавши на можливу мета прийняття закону, яку переслідують в НФ: «Найімовірніше, опоненти чинного президента точно так само захочуть застосувати нормативні акти, що стосуються спецконфискации, до нього, до Гонтарєвої і багатьом представникам Кабінету міністрів. Я цього не виключаю, і навіть більш ніж впевнений, що так і буде», – заявляв він.

В сухому залишку маємо наступне:

– адекватну критику законопроекту № 4811 з боку нардепа Надії Савченко;

– адекватний відмова вносити законопроект на розгляд під час засідання парламенту, заснований на висновку експертної комісії Андрія Кожем’якіна і підкріплений висновками ОБСЄ, Держдепу США і ЄСПЛ;

– неадекватну спробу обґрунтувати необхідність голосувати «За» з допомогою «емоцій» і «чисто людських факторів» (аргументи ad hominem, сказали б учені);

– відсутність адекватного обґрунтування прийняття норм спецконфискации, запропонованих Пашинським, в самому тексті закону.

Як на мене, цілком зрозуміло, на чиєму боці істина і як слід голосувати депутатам. Прикро тільки, що фракція Арсенія Яценюка замість того, щоб дбати про реформи в країні, блокує роботу парламенту, намагаючись досягти особистої вигоди. Тому що, як я зрозумів, Кравець вірно підмітив: швидше за все, закон використовують для того, щоб в перспективі зайнятися дерибаном майна Порошенко і наближених до нього людей. Досить низька мета як для партії, яка додумалася назвати себе НАРОДНИМ фронтом. Народна партія піклується, в першу чергу, про інтереси населення, а законопроект 4811 наших інтересів ніяк не представляє. Ми повернемо у державну власність і майно Януковича, і майно Пшонки, і рейдерськи захоплені різними державними структурами (від Дусі до шишок з Міноборони) землі і майно… тільки зробимо це за законом, дотримуючись міжнародних правових норм, а не йдучи на поводу у провокаторів і самодеятелей з «Народного», прости господи, фронту.