Світло мій, долларце, скажи: «ти ль на світі всіх миліше?»

275

Тема грошей одна із найбільш збудливих. Перевірено. А говорити про них можна нескінченно. Наприклад, що буде з доларом? Купувати золото або…? Повноправним співавтором даного запису є ВЗ. Завдяки його активним і змістовним коментарям до попередньої записи у мене виникла тема даного тексту і багато в чому його зміст.

Поділитися:

Тема грошей одна із найбільш збудливих. Перевірено. А говорити про них можна нескінченно. Наприклад, що буде з доларом? Купувати золото або…? Повноправним співавтором даного запису є ВЗ. Завдяки його активним і змістовним коментарям до попередньої записи у мене виникла тема даного тексту і багато в чому його зміст.

У світі експериментують з новими грошима. Але для початку хочеться розібратися: «чому ж старі не влаштовують?». Почну з переможця забігу часів товарного фетишизму (був такий період, коли грошима ставав той чи інший товар, якого всі забажали – тому фетиш) – золото. Особисто я золото дуже люблю, особливо з діамантами. Коли на пальці переможно поблискує кільце з металу переможця, найбільш вражаючим для мене є те, що в моєму кільці може бути той же метал, що був, наприклад, в короні єгипетського фараона або кубка часів римських імператорів, або скіфської пекторалі. Так, мало. Золото ж нікуди не дівається (ну, трохи стирається потроху, добре, якщо мій палець). Тому, з достатньою високою часткою вірогідності можна сказати, скільки золото було видобуто за всю відому історію. Підраховано, що близько 150 тисяч тонн. І щороку додається по 2 тисячі тонн. Всі родовища чітко переписані, їх можливості при існуючій технології вивчені. Тобто, в цілому ці значення дуже стабільні і достовірні. Звичайно, постійно ведуться пошуки нових родовищ і технологій «висмоктування» золото із землі. Золото дуже розпорошене і мобільно мігрує по породі. Але науково-промислових відкриттів було не багато. А алхімічний пошук філософського каменя поки нічого не дав. А цар Мідас давно помер, та й то, за легендою попросив Діоніса позбавити його від щастя, коли все, до чого він доторкався, перетворювалося на золото. Цікаво, чому?

А, ну, так. Фетиш – він же повинен бути … рідкісний. Тільки тоді його всі хочуть. В ідеалі, звичайно, фетиш повинен бути єдиний і неповторний. Але на єдиного і неповторного золотого тільця (до речі, перші золоті монети були дорівнюють одному бику) можна молитися, а от працювати він не може. А гроші повинні були працювати: забезпечуватися обмін, переходити з рук у руки, відображати стабільну вартість, ділитися на більш дрібні частини. І як ви собі уявляєте так примітивно працює божество? При цьому поки руки, в які передавалося золото, нічого не крали – можна було не турбуватися. Але, самі розумієте – руки вони різні бувають. І так, раз за разом, передаючись, стало виявлятися, що золота начебто стільки ж, а монет з нього більше. Розумієте? Фокус такий. Фокус, в общем-то примітивний – фальшивомонетництво називається. І не керованим став процес. Тим більше, що з’явилася монополія на виготовлення грошей. Державна.

Але, треба сказати, що зрозуміти всіх учасників процесу дуже навіть можна. Адже, коли золото ставало грошима, ну, скільки було учасників обміну: тільки людей на планеті було в рази менше. Та й потреби древнього людини і сучасного непорівнянні: одна справа їжа, одяг та житло. А тут і мобільний телефон кожні півроку, і комп’ютер. Та й взагалі. Потреби, думаю, збільшилися в десятки разів. А потреби державного будівництва? А тим більше монополія в твоїх руках.

І тому, з усіх до того часу вже надрукованих паперових грошей, які, нібито, були забезпечені золотом, стихійно (офіційно за останніми домовленостями 5 резервних валют – долар США, британський фунт, швейцарський, франк, німецька марка, зараз євро і японська ієна), вибрали долар як замінник нового фетиша. Фетиш помер, хай живе новий фетиш.

Правда, новий фетиш, по-перше, спочатку був, не зовсім золотий (ну, що б не сказати фальшивий), по-друге, він був замінником, але не інновацією. І не вирішує досі тих проблем, з-за яких потрібна була заміна золота. Золота мало, а роботи багато. Доларів вже дуже багато, дуже і дуже, але при цьому підтримується міф, про те, що мало. Але, хто вірить? Крім того, новий фетиш у вигляді статусу країни, і іміджу країни, а головне-віри в це все, вийшов дуже ризиковий. По-перше, країна одна – щось в ній сталося і всі напружилися. Взагалі-то елементарне правило ризик-менеджменту, не дозволяє складати «яйця в одну корзину». І навіть, якщо згадати, що резервних валют 5, мабуть, особливості економічного становища однієї країни переносити на інші країни – це тільки додатковий мінус нового (вже тепер не дуже) фетиша. Тим більше, що додавши нові мінуси, були знищені старі плюси. Пам’ятайте, що фетиш повинен бути рідкісний. Або може бути все-таки не рідкісний?

А, знаєте, в міфі про Мідаса, по-моєму, є розгадка. Фетиш повинен бути… Недоступний. І дуже пластичний, поточний (ліквідний по-англійськи) і, на всяк випадок: «руками не чіпати».

І один з можливих відповідей, виявляється, теж був відомий. Давно. З листи Сенеки до Луцилія «Все у нас, Луцилий, чуже, одне лише час наше. Тільки час, ускользающее і текуче, дала нам у володіння природа, але і його хто хоче, той і забирає. Смертні ж дурні: отримавши що-небудь незначне, дешеве і напевно легко возместимое, вони дозволяють пред’являти собі рахунок; а ось ті, кому приділили час, не вважають себе боржниками, хоча єдино часу і не поверне навіть знає подяку».

Час? Як основа фінансової системи? А чому ні? Хто скаже, що часу багато? Покажіть його. Хто скаже, що час не має цінності? По-моєму Сенека їм відповів. Може хтось скаже, що час доступно? Існує навіть Банк часу (і не один), і в Німеччині вже робилася спроба надати офіційний статус ідеї. Аж у 1976 році.

Але офіційність гарної ідеї не обов’язково потрібна. Головне, щоб люди домовилися.