У Криму сонячно. Місцями можлива безробіття.

305

З наближенням туристичного сезону оптимізму у кримчан істотно зменшиться.

Поділитися:

З наближенням туристичного сезону оптимізму у кримчан істотно зменшиться.

В першу чергу проблема безробіття торкнеться працівників сфери туризму Криму. В цьому році вони можуть просто втратити третину своїх клієнтів. Якщо ми звернемося до статистики, щорічно Крим відвідує близько 6 млн. туристів. Туристичні потоки діляться в пропорції 60% – жителі України і 35% – жителі СНД, переважно росіяни.

В даний час масово відмовляються від поїздок в Крим білоруси, змінюючи свої путівки на Прибалтику і Болгарію. За прогнозами експертів, третина українців також віддадуть в цьому році перевагу відпустці за кордоном або на узбережжі Азовського моря материкової частини країни. Таким чином, потенційна втрата від туристичних доходів може скласти близько $1,8 млрд.

Чи вдасться російським туроператорам заповнити нішу – питання спірне. У минулому році квитки на літак Астрахань-Сімферополь-Астрахань коштували близько 32000 рублів або 9000 грн. на одну людину. Якщо додати проживання в санаторіях, готелях, пансіонатах з триразовим харчуванням, то обходилося набагато дорожче, ніж Туреччина.

Показовий приклад Абхазії, куди російські туристичні агентства погрожували перерозподілити турпотоки після того, як Росія забрала Абхазію і Південну Осетію у Грузії. За рік в Абхазію приїжджають близько 100 тис. туристів, які селяться в пансіонатах, будинках відпочинку, ще близько 200 тис. зупиняються у приватному секторі. Якось не поспішають росіяни слідувати порадам екс-глави Росспоживнагляду Геннадія Онищенка відпочивати в Абхазії, а не в Туреччині.

Сьогодні на невизначений термін згортається діяльність малого і середнього бізнесу. Збитки через невиконання контрактів, неможливість укласти угоди на новий туристичний сезон змушують власників закладів сфери обслуговування, готельного і ресторанного бізнесу приостанавлявать роботу або згортати свою діяльність на невизначений термін.Крім туристичної галузі високий рівень ризику залишитися без роботи і у співробітників іноземних компаній, багато з яких для мінімізації ризиків будуть закривати свої кримські філії та відділення.

Серед наших клієнтів, які на сьогодні скоротили всіх представників в Криму – велика фармацевтична компанія і міжнародний постачальник імпортної опалювальної техніки. Інші клієнти, що мають філії, контрагентів, юридичних осіб в Автономній Республіці Крим задаються питанням про майбутнє їх бізнесу на півострові. Підозрюю, що в увазі переходу роботи українських представництв міжнародних компаній під юрисдикцію Росії вони зроблять те ж саме: скоротять більшу частину свого бізнесу. І, напевно, важливо зрозуміти, що масовий вихід бізнесу – це, одна з причин насувається безробіття. І тут недоречно ставити питання, хто від цього постраждає.

У разі можливої “націоналізації” української держвласності в АРК під питанням і подальша доля українських працівників державних підприємств, наприклад, Чорноморнафтогазу. Де факто, цей процес вже відбувається (дивіться декларації місцевої влади щодо «Артеку»). На практиці, та держвласність, що сьогодні знаходиться в Криму, швидше за все, буде розглядатися (місцевою владою) як «власність» народу Криму, в результаті реалізації права на самовизначення. Далі цікавіше: чи перейде ця державна власність Росії, або ж залишиться закріпленої за місцевою владою? Ми впевнені, що ці зміни не будуть визнаватися українською владою, але це не буде перешкоджати місцевій владі проводити «свою націоналізацію», а пізніше, як і в Придністров’ї, і «приватизацію».