У пошуках Ельдорадо

271

В горах Польщі майже знайшли поїзд, набитий золотом нацистів. Але частіше і довше золото шукали в джунглях Америки, у міфічній Ельдорадо, країні золота. Особливо часто я став згадувати про пошуки Ельдорадо, коли став тісно перетинатися з фаундерами, стартапами та інвестиціями в айті-сферу: аж надто явні асоціації. Я часто порівнюю стартаперів, з якими перетинаюся, з героєм моєї улюбленої книги.

Поділитися:

В горах Польщі майже знайшли поїзд, набитий золотом нацистів. Але частіше і довше золото шукали в джунглях Америки, у міфічній Ельдорадо, країні золота. Особливо часто я став згадувати про пошуки Ельдорадо, коли став тісно перетинатися з фаундерами, стартапами та інвестиціями в айті-сферу: аж надто явні асоціації. Я часто порівнюю стартаперів, з якими перетинаюся, з героєм моєї улюбленої книги.

Вони, як і шукач золотий країни, відправляються в невідомість, темряву і, часто, вигадку попередників, пускаються в дуже спірне подорожі по місцевості, в якій мало що зрозуміло і про яку мало що знають звичайні люди. Всі. Що ними рухає – це віра що така країна існує, і те, що саме їм пощастить дійти, знайти, винести на собі і озолотитися. Часто на цій сліпий і не сильно раціональній вірі тримається не тільки процес, але і будується результат. Героя книги веде провідник, один з небагатьох, які знають джунглі. Він – ветеран війни, наркоман і алкоголік. Але він знає як і куди йти. Це нагадує людей з галузі, які, часто володіючи значним набором мінусів і недоліків, тим не менш, розташовують тим, що потрібно вам – знанням світу, в який ви вторгаєтеся і розумінням, куди йти. Без них ви не дійдете. І це вирішальне, незважаючи на весь набір недоліків.

У цій подорожі нічого неможливо запланувати в жорсткому таймінгу, так само як і в розробці революційного продукту: несподіванки будуть підстерігати вас на кожному кроці. Наприклад, у книзі провідник йде в запій, і скільки головний шукач золота не намагається примусити його протверезіти, йти, вести тощо Той залишається в запої тиждень – рівно стільки, скільки йому потрібно, а потім продовжує рух як ні в чому не бувало. Те ж саме з нашими проектами: ми можемо напланувати все, що захочемо, все одно все піде за своїм власним таймингу, тільки тому, що годину процесів недоступна нашому розумінню: ми сидимо на надводної частини айсберга. А підводна, як і належить, рівно в 10 разів більше, і все найцікавіше відбувається саме там.

В айті, як і в книзі, є інвестори, які готові дати гроші на пошуки золотої країни, але з умовою, що вони всюди будуть сунути свій ніс і втручатися у все, і всі угоди, що ця подорож не для їх зніженого світосприйняття, не діють. Також, як у джунглях, в нашій сфері найбільш ефективними виявляються прості, грубі, добротно зроблені рішення, на відміну від модних, розрекламованих, брендових, фірмових та ін. які відмовляють на другий день. У книзі так відбувається з черевиками головного героя, у стартапах – з інструментарієм, підходами, ідеологією, методологією, але головне – з розробниками. Тут часто буває так, що распиареный, весь із зіркою в лобі і не може скласти собі ціни розробник летить, як китайський підшипник, на другому тижні робочих оборотів, а не примітний, простакуватий з вигляду програмер, який не відрізняється пантами і модними замашками, тягне і тягне проект, і за підсумком витягує його з безперспективною ями аж до самої продажної стадії.

У книзі учасники експедиції тягнуть на собі багато важкої, а головне, дорогої апаратури, все, включаючи главу експедиції і інвестора, і це знайоме мені як нікому іншому: з дорогого устаткування, яке я закупив для проектів, можна побудувати хмарочос. Цей фінансовий тягар відчутно тисне на плечі. Щоб дійти до Ельдорадо, потрібно дуже багато целеустремеленности, потрібно подолати дуже багато складнощів. У книзі головна робоча сила – носильники, розбігаються з-за своїх повір’їв та страхів, коли експедиція перетинає кордон священної забороненою місцевості. Спочатку їх вдається змусити йти грошима, потім – погрозами, носильники поступово збігають, залишаються найстійкіші і сміливі, але чим ближче заповітна місто, в яке заборонено ходити, тим менше їх залишається. І під кінець всі розбігаються. Це схоже на нашу роботу на проектах, коли персонал розбігається не з об’єктивних причин, а з-за власних комплексів і страхів – а що буде, якщо… (закінчиться фінансування, зміниться фаундер, не знайдемо інвестора, дадуть не мільйон, а половину, ринок зміниться, проект не вистрілить і т. д.) Ці таргани живуть в голові майже кожного розробника, в різних конфігураціях, і правда, тільки тимчасово вдається перебити їх спершу пряником, потім батогом – тому ми так цінуємо людей, відданих ідеї, які розуміють, куди і навіщо вони рухаються з нами і не вмирають від страху перед майбутнім, життям, ринком і самими собою.

Навіть у такий сухий речі, як планування, сфера стартапів нагадує це подорож: мені подобається епізод, коли підраховується, скільки потрібно носильників, щоб нести провізію. У результатеполучается, що їжі потрібно стільки, ч о треба брати ще носильників, але з-за того, що вони теж їдять, їжі треба більше, а значить ще більше носильників, так і по висхідній. Це речі, з якими ми стикаємося дуже часто на кожному проекті.

Але, звичайно, головне – це ідеологія: хочеш багато золота – йди крізь джунглі. Немає гарантій, що ти дійдеш, а якщо дійдеш. Що знайдеш золото, а якщо і знайдеш, то не факт, що повернешся. Але якщо все вийде – тобі просто страшенно щастить по життю. Все, як у сфері стартапів.