У Росії Верховний суд РФ захистив частина споживачів банківських послуг від колекторів

256

Пленум Верховного Суду РФ 28 червня 2012р. прийняв Постанову N 17 “Про розгляді судами цивільних справ у спорах про захист прав споживачів”.

Поділитися:

Пленум Верховного Суду РФ 28 червня 2012р. прийняв Постанову N 17 “Про розгляді судами цивільних справ у спорах про захист прав споживачів”.
У ньому, зокрема, говориться про те, що вирішуючи справи по спорах про уступку вимог, що випливають з кредитних договорів зі споживачами (фізичними особами), суд повинен мати на увазі, що Законом про захист прав споживачів не передбачено право банку, іншої кредитної організації передавати право вимоги за кредитним договором із споживачем (фізичною особою) особам, які не мають ліцензії на право здійснення банківської діяльності, якщо інше не встановлено законом або договором, що містить дане умова, яка була узгоджена сторонами при його укладенні.
Тобто, говорячи простою мовою, на майбутнє, споживач банківських послуг може вибирати, підписувати йому кредитний договір, в якому містяться умови про те, що його борг може бути передано третім особам, які не мають ліцензії на банківську діяльність (т. зв. колекторів тощо) або ж ні.
Якщо ж договір, таке застереження не містить, то відступлення права вимоги за цим договором є незаконною.
Слід зауважити, що остаточний варіант пункту постанови, прийнятий Пленумом ВС РФ, виявився дещо м’якше, ніж передбачалося спочатку. У обговорювалося проекті взагалі пропонувалося повністю заборонити банкам продавати право вимоги за кредитами, виданими фізичним особам, третій стороні, у разі якщо у неї відсутня банківська ліцензія.
При цьому, величезна кількість боргів банками вже було продано!
В Україні, на жаль, такий розвиток ситуації навряд чи можливо, хоча б тому, що у своєму недавньому резонансному постанові від 18.07.2012 року по справі № 6079цс12 Верховний Суд України фактично дозволив надання громадянам один одному процентних позик, без всяких ліцензій на таку діяльність.
Це, в свою чергу, може привести до стихійного розвитку лихварства, укладання кабальних договорів, у порівнянні з якими несправедливі умови банків і кредитних спілок здадуться необачним позичальникам, які не звикли до уважного вивчення документів, просто «манною небесною».
Андрій Авторгов, адвокат, к. ю.н., член громадської ради при Державній виконавчій службі України.