У ВПК терміново створювати умови для залучення висококласних менеджерів

226

Вперше за всі роки незалежності однією з цілей держбюджету-2015 стало фінансування національної безпеки та оборони України, на що заплановано безпрецедентний обсяг коштів. Так, до кінця цього року безпосередньо на безпеку і оборону заплановано спрямувати 80 млрд. гривень.

Поділитися:

Вперше за всі роки незалежності однією з цілей держбюджету-2015 стало фінансування національної безпеки та оборони України, на що заплановано безпрецедентний обсяг коштів. Так, до кінця цього року безпосередньо на безпеку і оборону заплановано спрямувати 80 млрд. гривень.

Все, від військовослужбовця до великого чиновника, усвідомлюють: для України зараз головне завдання – це постаратися як можна скоріше розпочати комплексну модернізацію української економіки і, зокрема, військово-промислового комплексу. Причому, обов’язково потрібен мегапроект. Думаю, окремо антикризові заходи можуть бути потрібними і корисними, але це, як би, тільки для пониження температури у тяжкохворого. А хворий все одно не одужає. Тому потрібна комплексна програма підтримки «точок» зростання в реальному секторі економіки та стимулювання інноваційного виробництва із створенням нових робочих місць, особливо у ВПК.

У насправді, якщо проаналізувати всі попередні державні бюджети України, то структурно вони практично нічим не відрізнялися один від іншого. Наприклад, у статистиці є такий термін «статистично значущі відмінності». Так от, таких відмінностей, зокрема, у держбюджетах десяти останніх років, які завели нашу країну в нинішній економічний глухий кут, просто немає. Те ж саме і по податках: немає нічого прогресивного і корисного щодо зміни податкової структури щодо стимулювання розвитку інноваційних виробництв в Україні, в тому числі в «оборонці». Хоча потенціал у нас величезний – 12-е місце у світі за експортом зброї.

І ось вперше за всі роки незалежності однією з цілей держбюджету-2015 стало фінансування національної безпеки та оборони України, на що заплановано безпрецедентний обсяг коштів. Так, безпосередньо на безпеку і оборону у 2015 році заплановано спрямувати 80 млрд. гривень. Плюс 1,8 млрд. грн. буде спрямовано на виплати всім мобілізованим, які будуть покликані до лав Збройних Сил України; 2,9 млрд. грн. – на інші органи безпеки і оборони; 6 млрд. грн. складуть державні гарантії держкомпаніям «Укроборонпрому» для придбання нової військової техніки та її ремонту для ЗСУ. Фактично, загальний обсяг фінансування витрат на національну безпеку і оборону України досягне рекордних 90 млрд. гривень.

Враховуючи ці значні цифри бюджету, багато експертів стверджують, що для будь-якої держави існує такий параметр, як коефіцієнт впровадження інновацій. Це певний відсоток від прибутку компанії або підприємства, який виділяється на модернізацію і впровадження нових більш сучасних технологій. Якщо такі відрахування нижче 15%, то можна говорити про деградацію, тобто руйнування виробничого потенціалу. Навіть коли верстати та виробничі лінії прослужать ще десятки років, але якщо не буде вкладень в інновації не менш 15% – підприємство все одно буде приречене на загибель. Нарешті, таку застарілу продукцію запросто витіснять з ринку конкуренти.

Однак, на жаль, для України середній показник впровадження інновацій не перевищує 5%! Це вже призвело до загибелі багатьох підприємств, і більшість вітчизняних заводів з цієї причини знаходяться на межі загибелі. Чи Не з цих причин, як ми дізналися, у важкому стані перебувають і наші підприємства військово-промислового комплексу, давно вже потребують комплесної модернізації. І ось зараз у ВПК треба терміново створювати необхідні умови для залучення висококласних менеджерів і фахівців, які б змогли провести модернізацію цих виробництв і налагодити сучасну, самодостатню виробничу систему, здатну випускати кінцеву високотехнологічну продукцію. На наших заводах ми повинні виробляти військову техніку, задіюючи всі цикли – від розробки проекту до серійного випуску та післяпродажного обслуговування.

Звичайно, потрібні і конструктивні дискусії влади та експертних спільнот. Наприклад, соціалка – це важливо. Оборонка – це важливо. Кожен міністр буде захищати свої статті держбюджету-2015. Це зрозуміло і, в принципі, це правильно. Але при цьому, наприклад, у ВПК рух «оборонних» грошей, направлених на купівлю автоматів, не закінчується на цих операціях. Хоча, як неодноразово підкреслювало наш уряд, на потреби АТО щомісяця виділяється не менше 1,5 млрд. гривень. До того ж не скасований ще і військовий податок, який справляється за ставкою 1,5% з доходів фізичних осіб.

Адже з розвитком «оборонки» відкриваються нові робочі місця, купуються нашими підприємствами високі технології для виробництва сучасного озброєння. А далі будуть з’являтися нові галузі в нашій економіці і, можливо, відродиться українська електронна промисловість. І тут необхідна стратегія розвитку виходу на новий технологічний рівень через військові технології подвійного призначення, частина з яких у перспективі прийде і в народне господарство.

В цьому сенсі наші витрати на озброєння – це також один з основних способів підтримки економічного зростання в країні. Тому потрібна стратегія розвитку з досягненням балансів і головне – мегапроект у розвитку ВПК, перетворюючи нові знання в сучасні технології, інноваційні виробництва і кінцеву конкурентну продукцію.

В принципі, прикладів в історії виходу із складних політико-економічних ситуацій було предостатньо, до прикладу, в минулому столітті. Це і Німеччина у 1933 році, і Радянський Союз у 30-ті роки і т. п.. І завжди основне питання полягало в готовності національної еліти ефективно проводити реформи і модернізувати реальний сектор економіки, зокрема, військово-промисловий комплекс. І це питання сьогодні для України, мабуть, найголовніший.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Директор Інституту розвитку економіки України