Вимушений газовий компроміс

279

Міненерго повідомило, що опрацьовує пропозиції Європейської Комісії щодо вирішення газового конфлікту України і Росії. Як відомо, ЄС запропонував погасити 3,1 млрд. дол. боргу російському «Газпрому» і придбати згідно передоплати як мінімум 5 млрд. куб. м газу вартістю 1,925. дол. Ціна газу складе 385 дол.

Поділитися:

Міненерго повідомило, що опрацьовує пропозиції Європейської Комісії щодо вирішення газового конфлікту України і Росії. Як відомо, ЄС запропонував погасити 3,1 млрд. дол. боргу російському «Газпрому» і придбати згідно передоплати як мінімум 5 млрд. куб. м газу вартістю 1,925. дол. Ціна газу складе 385 дол.

Після довгих роздумів Україна нарешті оприлюднила свою запізнілу реакцію на останні газові переговори з ЄС і Росією. Уряд України намагається зробити вигляд, що «не в курсі» виробленого загального рішення з газового питання Україна, ЄС і Росії.

Адже позиція Міненерго за трьома пунктами – «очищення» ціни від політичної складової, вироблення зручних для України графіків погашення заборгованості та приведення умов транзиту російського газу в ЄС з вимогами «третього енергопакету» – це фактично приватна думка України. І воно не має нічого спільного з реальністю. По-перше, політична складова присутня і в договорах «Газпрому» з ЄС. По-друге, заборгованість Україна погашає за рахунок грошей донорів МВФ і ЄС, а тому вимагати особливого графіка – це як у приказці, де «наша Галя балувана». Третє, змусити зараз «Газпром» прийняти умови «третього енергопакету», який Росія не визнає – це взагалі не є предметом переговорів.

Яценюк і Проданий не хочуть брати на себе відповідальність за виплату боргу «Газпрому», оскільки це загрожує іміджевими втратами в очах громадськості. Саме тому уряд перебуває у пошуку причин, які дозволили б не виконувати спільну з ЄС рішення.

Однак відповідальність таки доведеться взяти. Євросоюз пройшов граничну межу терпіння в газовому питанні та пошуку справедливості для України. На жаль, уряд неефективно використало 6 місяців (квітень-вересень).

Весняно-літні газові переговори зайшли в глухий кут через відмову України погашати борг, влітку уряд займалося енергетичних популізмом, а коли прийшла осінь, то уряд визнав факт недостачі 5 млрд. кубометрів газу і визнало, що придбати його можна тільки в Росії. Але навіть за таких умов Україна не поспішала вирішувати газове питання, а готувалася обмежувати постачання газу і тепла для населення.

Власне, за інформацією учасників однієї з останніх зустрічей у форматі Україна-ЄС чиновники Єврокомісії адресували чиновникам України буквально наступні слова: «Якщо ви готові приректи ваших громадян на холод та замерзання, то громадяни ЄС такого не заслуговують. Для нас благополуччя громадян ЄС не є пустим звуком».

Саме тому, і це слід визнати, Єврокомісія надійшла авторитарно. Фактично нав’язали Україні виконання рішень заради гарантій стабільного транзиту російського газу в ЄС, щоб уникнути повторення ситуації 2009 року і збереження соціального спокою в Україні.

Справедливості заради слід зауважити, що авторитарні методи ЄС – це спроба повернути Україну в рамках правових відносин з «Газпромом» і виконання договору, навіть якщо він є невигідним.

На жаль, затягування газових переговорів і, як наслідок компромісне рішення тільки на 6 місяців – це ризик для України. Адже коли через півроку завершиться опалювальний сезон (у квітні 2015 року), то Україна змушена буде знову сідати за стіл переговорів з Росією. І тоді газу в підземних сховищах у нас взагалі не буде. Але також не буде грошей для купівлі газу. Тому оптимальним варіантом було б тимчасової угоди на один рік.

Такий недалекоглядністю Яценюк «підклав свиню» своєму наступнику, який, безсумнівно, буде також часто згадувати «попередників». Адже сумнівно, що після виборів у парламент Яценюку вдасться всидіти в кріслі прем’єра.

Росія нібито і виграє від такого компромісу, оскільки продає Україні газ за ціною 385 доларів. Але насправді «Газпром» також потрапляє в смугу ризику. У разі поглиблення фінансових проблем України взимку 2015 року, то «Нафтогаз» знову може перестати платити за газ, а відключення поставок буде сприйнято як дійсно спробу «заморозити» України. Хоча причиною буде тільки фінансова недостатність.

Насправді в України немає іншого виходу з цієї ситуації прийняти пропозицію ЄС. Хоча такий змучений компроміс буде тільки вимушеним піврічним газовим перемир’ям.