Якщо не відбудеться зустріч нашого Президента з Президентом США…

266

Сьогодні США та ЄС стоять перед розвилкою: продовжувати далі фінансувати корупційну владу в Україні або зупинитися. Швидше за все, ситуація буде розвиватися за другим сценарієм.

Поділитися:

Сьогодні США та ЄС стоять перед розвилкою: продовжувати далі фінансувати корупційну владу в Україні або зупинитися. Швидше за все, ситуація буде розвиватися за другим сценарієм.

Вчора 30 березня розпочався офіційний робочий візит Президента України Петра Порошенка в Америку, де заплановано низку зустрічей з главами держав, які будуть присутні на саміті з ядерної безпеки у Вашингтоні, а також зустріч у Білому домі з Віце-президентом США Джо Байденом. Нарешті, ми в очікуванні робочого обіду П. Порошенка з Президентом Сполучених Штатів Америки Бараком Обамою. Але якщо не відбудеться зустріч нашого Президента з Президентом США, то вважаю, що це буде для нас сигналом – ні Сполучені Штати, ні Євросоюз більше не будуть служити нам тим буксиром, тим локомотивом, причепившись за який ми змогли б виїхати з цього великої кризи.

Більш того, з-за некомпетентних дій або бездіяльності наших влади, постійних політичних криз вже і за кордоном партнери стали розуміти, що в Україні криза і в минулому, і в сьогоденні, і в майбутньому. Причому, 2016 рік – це далеко не найгірший рік, який ми з вами переживаємо. Уже цієї осені буде значно важче. Сьогодні Захід стоїть перед розвилкою: продовжувати далі фінансувати корупційну владу України або зупинитися. Швидше за все, ситуація буде розвиватися за другим сценарієм.

Але, незважаючи на це, як заявив вчора глава «Радикальної партії» Олег Ляшко, успіхів у проведенні переговорів щодо переформатування коаліції у Верховній Раді немає, багато налаштовані на дострокові вибори. Хоча зовсім недавно керівник президентської фракції БПП Юрій Луценко наголошував, що лідери парламентських фракцій на цьому тижні повинні розпочати переговори про створення нової коаліції для формування нового уряду. Також раніше віце-спікер парламенту, депутат фракції «Самопоміч» Оксана Сыроид підкреслювала, що парламентські фракції «Блок Петра Порошенко», «Народний фронт» і «Радикальна партія» почали роботу по формуванню нової коаліції у Верховній Раді. Політики, по-моєму, заплуталися, зараз якесь передгрозове стан перед формуванням нової коаліції у Верховній Раді нового складу Кабміну.

Ніхто нікому не хоче поступатися і тим більше йти на компроміс. Одні лише гучні заяви, неабиякі загрози і несподівані викриття. Думаю, дефолт в таких умовах просто неминучий. Це, власне, не тільки моя думка. І що далі? Знову друкувати гроші на рефінансування банків або точніше – на їх рекапіталізацію? А це означає новий, більш потужний виток інфляції. І що з цим робити? Ніхто не знає, політики не передбачили навіть захисту в разі розпаду коаліції і недовіри уряду. Дилетанти. При цьому А. Яценюк і тим більше Ст. Гройсман недооцінюють можливі нові загрози. Ну, дуже повільно просуваються в пошуках рішення Кабміну, обговорюють те, що, можливо, було добре вчора, позавчора, але сьогодні про це вже пізно говорити. Швидкість прийняття ними рішень дуже відстає від розвитку подій не тільки в Україні, але і в світі. А події на планеті розвиваються стрімко, події розвиваються за несприятливим сценарієм для Європи і, зокрема, для України.

Ми живемо в глобальному світі, вчора і позавчора виникли і для нас нові ризики і загрози. Та й сам Президент Петро Порошенко у Вашингтоні нагадав учасникам форуму «Боротьба за свободу триває», що свого часу Україна відмовилася від найбільшого у світі ядерного арсеналу, а натомість отримала військову агресію Росії. «У 1994 році Україна відмовилася від третього за величиною у світі ядерного арсеналу. Ми отримали гарантію безпеки згідно з Будапештським меморандумом. Росія порушила домовленості і зробила пряму військову агресію проти України», – заявив Петро Порошенко.

І все ж головними темами для обговорення Президентом України під час візиту в США, який триватиме до 2 квітня, безумовно, стануть врегулювання конфлікту на Донбасі і шляхи виходу України з гострої політичної кризи. Можливо, в Америці наших політиків зможуть сильно підштовхнути до оперативного прийняття рішень? У теж час, з ким би з експертів не говорив, всі розуміють, що В. Гройсман зі своїм рівнем компетенції в економіці не зможе якимось чином запустити завалену А. Яценюком українську економіку. Особливо зараз, коли доходи та витрати населення продовжують різко падати. До того ж зараз ключова проблема в тому, що люди втратили впевненість; ще пару років тому вони представляли, як вони будуть жити через місяць, через два, через рік, зараз вони навіть не впевнені в тому, що завтра збережуть своє робоче місце.

У цьому зв’язку Міністр фінансів України Н.Яресько, яка прожила більшу частину свого життя в США, взагалі-то повинна була знати показові історії ряду американських міст, наприклад, Вашингтона, Чикаго, Детройта і т. д. Там теж все починалося їх чиновниками, як і нашим Міністром фінансів Н.Яресько, начебто нешкідлива і мило. Також у них був у свій час дефіцит бюджету, окей – підвищили податки, включаючи тарифи і податок на власність.

Американці, які несли на собі основне податкове навантаження, стали виїжджати за межі міста в передмістя, де дешевше жити. Оподатковувана база продовжувала падати. Знову підвищували податки. В результаті в той період Вашингтон став кримінальною столицею США, центр Чикаго перетворився на гетто, майже те ж саме відбулося з Нью-Йорком. І ця економічна історія описана сто разів, але, мабуть, наші міністри і народні депутати нічого не читають.

Справді, навіщо наступати на ті ж самі граблі?! Але якщо ситуація дійде до критичної точки, країни ЄС і США зможуть у будь-який момент досить різко змінити у нас поточну ситуацію. І знову з’явиться МВФ з новими програмами. Ось і представник Державного департаменту США Марк Тонер зазначив, що відставка генерального прокурора України Віктора Шокіна стане сигналом серйозного ставлення Києва до процесу реформ. Та й сам Віктор Шокін позитивно оцінив рішення Верховної Ради про його відставку. Хочеться вірити, що і багато інші наші політики, нарешті, зрозуміють, що тільки після того, як відбудеться перепозиціювання і перегрупування основних політичних сил, вихід з нашого великого кризи буде досить швидким. Тепер слово за Арсенієм Яценюком, або нас накриє нова і більш потужна хвиля кризи: беремо білу простирадло і йдемо на кладовище.

В принципі страждають від цих грубих помилок наших політиків одні пересічні громадяни, що відрізняються, на жаль, занадто низькою самооцінкою. Ну, так, товариство отримало чергові серйозні проблеми від своєї влади. Ця прем’єріада сьогодні гнітюче впливає на всіх людей. Більш того, різко скорочуються шанси виходу з кризи, принаймні, тимчасово. Картина дуже неприваблива і для наших зарубіжних партнерів у США і ЄС. Вони теж зрозуміли, що від наших політиків навряд чи дочекаються красивих і витончених рішень. Немає поки у нас лідера, яскравої політичної фігури, здатної своїм авторитетом повести за собою.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Директор Інституту розвитку економіки України