Якщо попередній криза була про гроші, то цей буде про безробіття

276

Незрозуміло, хто зможе зупинити таке нездорове функціонування української економіки, у кого компетенції вистачить?

Поділитися:

Незрозуміло, хто зможе зупинити таке нездорове функціонування української економіки, у кого компетенції вистачить?

Нещодавно мій колега по бізнесу «оптимістично» зауважив: «Ситуація у нас і при цьому Кабміні сильно не міняється, було погано і погано залишилося. Правда, тепер ми переживаємо зовсім інший криза. Вже всім зрозуміло, що якщо криза 2008-2009 років вдарив нас по голові, то цей – повільний, повзучий буде довго і сильно душити. У минулому 2015 році ми начебто міцно лягли на дно, мовляв, ось-ось отскочим. Ан ні, зараз знову починається наступний виток девальвації, і знову глибоко заляжем на дно. І якщо попередній криза була про гроші, то цей буде про безробіття».

У самому справі, і сперечатися з ним не став. Заробітки різко скоротилися, а споживання або ритейл (роздрібна торгівля) просто у великому мінусі. Народ зажався і чогось чекає. Дивиться по сторонам… Дійшло! І це ще не вечір. Згадайте, нам обіцяли Глава НБУ і міністри і в цьому 2016 році мінімум двозначну цифру інфляції. Тепер уявіть величезну масу людей, які проживають трохи вище мінімального прожиткового мінімуму. Вони ж з бідних підуть туди, в зростаючу прошарок жебраків.

Не позаздриш в ці дні і нашим підприємцям. Споживчий попит обвалюється. Ще залишилася у підприємств прибуток продовжує швидко танути без будь-яких ознак поліпшення стану справ в економіці України, а відсутність незалежного суду, распоясавшееся рейдерство, недіючі закони, груба сила замість бізнес-етики, що триває протистояння влади і опозиції – це те, що сьогодні формує у наших бізнесменів готовність у будь-який момент зірватися і бігти з країни. Коли оплата тарифів природних монополій йде швидше фінансових результатів компаній і інше, інше. І незрозуміло, хто зможе зупинити таке нездорове функціонування української економіки, у кого компетенції вистачить?

Проте в цей же час Глава уряду А. Яценюк із завидною завзятістю не залишає спроб заспокоїти населення. Ну, робота така. В держсекторі, як відомо, головне не результат, а головне – процес. Так, робота Прем’єр-міністром виконувалася, можна активістів «Народного Фронту» поставити «галочку». А який був результат? Це вже інше питання.

Але от коли підприємства малого і середнього бізнесу почнуть масово банкрутувати і закриватися, а працівники з фахівцями будуть потрапляти на вулицю, і у них не буде іншого виходу, крім як займатися на «чорному» ринку праці чим завгодно і чим попало, або йти на біржу праці і отримувати там хоч якісь копійки, от тоді, думаю, Арсеній Петрович з депутатами «Народного Фронту» схаменуться. І ці страхи вже найближчого майбутнього. Але не ясно, наскільки влада або не будуть готові до такого розвитку ситуації?

Правда, чим більше влада себе хвалить, тим більш очевидним стає той факт, що населенню в 2016 році доведеться ще тугіше затягувати пояси. І невідомо, кому буде болючіше – бюджетникам, або тим, хто звик так чи інакше користуватися іноземною валютою? Адже подальше падіння гривні неминуче призводить роботодавців до необхідності стрімко скорочувати розміри доплат в інвалюті (у конвертах). Але оскільки бюджетників у нас незрівнянно більше і реальних загроз від їх протестних настроїв значно більше, то гривні, безумовно, доведеться падати і падати.Відповідно, різко загострюватися ситуація на українському ринку праці.

На жаль, українська економіка падає, процес триває вже два роки поспіль. При таких антирекордных рівнях падіння ВВП, в принципі, вже не потрібно великих шоків, щоб штовхнути макроекономічні показники ще набагато нижче. Про це прекрасно знають і керівництво НБУ і Кабінет Міністрів, але вони самі загнали себе в кут. Вони весь час виступають з оптимістичними прогнозами, однак, насправді все виходить з точністю до навпаки. Думаю, і це ще не вечір, у нас в 2016 році значно додасться рівень бідності. Це і є наш великий криза, по суті стара економічна модель розвитку України закінчилася.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Директор Інституту розвитку економіки України