Якщо про рівень інфляції та курс, кажуть, що він дорівнює … Не вір.

272

Смішні ті, хто сьогодні на повному серйозі аналізує інфляцію гривні або прогнозують курс гривні. Як втім, і будь-якої іншої валюти.

Поділитися:

Смішні ті, хто сьогодні на повному серйозі аналізує інфляцію гривні або прогнозують курс гривні. Як втім, і будь-якої іншої валюти.

В першу чергу, звичайно, смішно виглядає Державний комітет статистики України, вимірює і публікує офіційний рівень споживчих цін щомісяця. Ну, вони – гаразд. Опублікувати букви і цифри, які не відповідають реальності, давно стало офіційною роботою статистики.

Але як примудряються тримати серйозні особи при проголошенні явної жарти гумору цілком ділові серйозні державні мужі?! Мабуть курси акторської комічного майстерності не пройшли даром. Але… Станіславський раніше не вірить. І не тільки Станіславський. Якщо ти особисто, всі твої близькі й знайомі бачать в магазинах не менше, ніж на 50% підвищення цін на основні споживчі товари, а тобі продовжують говорити, що 9-10%, то згадується Козьма Прутков.

Методика Держкомстату України щодо визначення індексу споживчих цін дуже фундаментальна та міжнародна (даний проект курується Європейським Союзом) визначає: перелік товарів, перелік торгових точок, перелік форм і бланків, які повинні заповнити спеціально підготовлені фахівці регіональних відділень. Кожен місяць 450 спеціально підготовлених реєстраторів територіальних органів державної статистки відвідують 23 тисячі підприємств торгівлі. Всього щомісяця співробітники, відповідальні за збір інформації за цінами реєструють близько 275 тисяч окремих значень цін. Уявляєте? Так що не вірте ні очам своїм, ні розуму свого. Вірте державної статистики.

Або спробуйте знайти інші макроекономічні індикатори. У США, наприклад, налічується близько 40 різних індикаторів розраховуються як альтернативними державними, так і приватними групами аналітиків. Принаймні, це зменшує вірогідність вже зовсім примітивного державного маніпулювання цифрами. І не треба буде писати «лист Арбузова Азарову». Опублікуйте свої дані, доведіть протягом десятиліть точність саме своєї методики – ось і всі листи, і «сигнали».

Смішніше ніж наші державні мужі, сьогодні виглядають тільки державні діячі США, які повідомляють офіційну статистку американської економіки та валютної системи. Ось, де цирк, так цирк. І давно, і надійно, і моторошно цікаво, чим усе закінчиться. Інфляція долара США у квітні 2011 року склала 3,2% в річному вимірі за даними Бюро статистики Департаменту праці США. Всього то. При цьому валовий внутрішній продукт США в 2010 р. склав $14,72 трлн., а в 2011 році очікується зростання близько 2%. Зовнішній борг США до 2011 року дорівнює $14,1 трлн. (95,8% ВВП). Борг України в березні 2010 року досяг 93,5 % від ВВП.

Кожен раз, коли хто-небудь (особливо з «державних мужів») починає розповідати, що інфляція гривні зростає із-за того, що «включили друкарський верстат», тільки приблизно уявіть собі, скільки надруковано для всього світу доларів США. І ще раз подивіться на інфляцію долара – 3,2%. Якщо на клітці слона прочитаєш напис «буйвол», не вір очам своїм.

«Рівень інфляції визначають люди у владі», – це сказав Мілтон Фрідман – американський економіст, лауреат Нобелівської премії 1976 року «за досягнення в галузі аналізу споживання, історії грошового обігу і розробки монетарної теорії.

Щоб спрогнозувати інфляцію треба розуміти в деталях рушійні сили людьми, які визначають її. Як в покері вищого класу інфляційні прогнози залежать від здатності передбачати поведінку людей. Ви розумієте, наскільки наївно намагатися задаватися питаннями про інфляцію долара, не вбачаючи особисто і не будучи знайомим з керівниками Федеральної Резервної Системи США? Так само як і інфляцію гривні. Так само як і курс гривні по відношенню до долара.

Складається враження, що напрям розвитку світової фінансової системи сьогодні не знає ніхто.

Скажіть, скільки потрібно лінійок або сантиметрів для того щоб переміряти всі відстані в світі? Ідіотське питання. Але чомусь, коли його ставлять у відношенні грошей – скільки потрібно надрукувати грошей, щоб виміряти всі обміни в світі, ну або хоча б в одній країні? – економісти починають зображати «думаючих хлопчиків» і «роденовских» мислителів. Так, бути мірою вартості це всього лише одна функція грошей. Але вона основна. Інші вторинні. Чи ви хочете сказати, що хтось сьогодні розглядає «паперові гроші» – засобом накопичення багатства? Кричущий питання на всіх форумах присвячених сучасному інвестування: «У якій валюті сьогодні заощаджувати фінансові активи?». А в будь. Всі вони некеровані.

Флер задумі і почуття гумору у державних мужів пропадає тільки в одному випадку. Як тільки де-небудь у світі виникає неконтрольоване державою замінник державних валют. Наприклад, ігрових віртуальних валют. У відношення заборони до таких валют і обмінними операціями, збігається думка таких ідеологічно різних країн як США і Китаю.

А це всього лише дзвіночки великого пошуку. Світ шукає новий товар, який в сучасному світі буде краще виконувати функцію грошей. Пора згадати, що «гроші-це не іменник, гроші – це прикметник» (фон Хайєк у книзі «Приватні гроші»). Адже, коли виникали гроші, все шукали товар з певними якостями загального вимірника еквівалентності обмінів. Колись це були: мішки рису, зерно, морські свинки, скальпи, зв’язки тютюну, черепашки, золото, срібло, левові кігті, зуби акули, коні. Загалом, ви розумієте, що тільки не було грошима. Тепер ось, певним чином «видрукувані папірці». Деякі з грошей володіли своєю власною цінністю, наприклад, рис або зерно, у разі чого можна було з’їсти. Шкода, що папір без приправи поки ще не їдять.

У США великою популярністю користується історія про гроші острова Яп в Мікронезії – фей. Ці гроші являють собою брили вапняного шпату від трьох з половиною до п’яти тонн. Природно, що при таких розмірах, цю валюту ні хто, ні куди не тягав для розрахунків. Так само як можна було не переживати з приводу крадіжок і підробки цих грошей. Як виявилося, навіть зникнення одного з фей (знесло в океан під час шторму) не є проблемою. Все ж жителі острова пам’ятають, що фей тут стояв і кому він належав. Зміна власника, до речі – це всього лише додаткова карб – вапняк досить м’який матеріал.

Вам нічого не нагадує? Здається весь світ поки ще не до кінця усвідомив, що фінансова модель острова Яп реалізована у всьому світі. Ось тільки жителів Федеративних Штатів Мікронезії аж 107,9 тис. осіб (2008) – такий собі обласний центр України. І зберігалися фей все на одній території – можна було прийти, помацати, порахувати. Загалом, досить прозора була фінансова система. На острові Мікронезії.