Єдиний податок для аудитора під прицілом законодавця.

339

Невблаганно наближається кінець першого кварталу, законодавці гарячково працюють над скандальною статтею Податкового Кодексу, яка регулює спрощену систему оподаткування. Законопроекти пишуться, а земля чутками повниться.

Поділитися:

Невблаганно наближається кінець першого кварталу, законодавці гарячково працюють над скандальною статтею Податкового Кодексу, яка регулює спрощену систему оподаткування. Законопроекти пишуться, а земля чутками повниться.

Кожен з експертів беруть участь у робочих групах і працюють над цим законопроектом печеться про своїй сфері діяльності та її оподаткуванні.

Аудиторам, сподіваюся теж цікаво, що готує їм законодавець. Вже пережили і звиклися з відсутністю податку на додану вартість з аудиторських послуг – самі аудиторські компанії, а також і споживачі їх послуг. Тепер настала черга похвилюватися аудиторів – фізичних осіб, які гордо іменуються законодавцем «само зайнятими особами».

Причому багато з них були суб’єктами підприємницької діяльності і працювали на єдиному податку. Всі вони надавали аудиторські та бухгалтерські послуги підприємствам, які ті в свою чергу відносили на валові витрати підприємства. І ось тепер, є реальна загроза того, що саме їх – цих самих «само зайнятих осіб» – аудиторів і хочуть позбавити права працювати на спрощеній системі оподаткування.

Причому парадокс рішення в тому, що фізичним особам – підприємцям, які працюють у сфері надання бухгалтерських послуг таке обмеження не встановлено. Тому поєднати ці види діяльності тепер у одного СПД – фізичної особи стане неможливо. Або він буде бухгалтером, але на єдиному податку, чи буде гордо величати себе аудитором, але вже на загальній системі оподаткування. Хоча в державному класифікаторі видів діяльності бухгалтерські та аудиторські послуги йдуть під одним кодом.

Питання поки що залишається відкритим і як він зважитися передбачити неможливо. Звичайно, всім догодити не вийде, але компроміс завжди має місце. Сказати, що аудитори – одинаки дуже сильно впливають на ринкову вартість аудиторських послуг не можна, адже послуги кваліфікованого фахівця завжди коштують дорого не залежно від того, де він працює: аудитором аудиторської компанії або є СПД на єдиному податку.

Суть в тому, що при позбавленні його права бути на єдиному податку істотно знижує спектр послуг та значно збільшує податкове навантаження з його доходів, які ще треба сьогодні заробити. Судячи з практики, можу сказати, що аудитори, які працюють, як СПД в основному мають постійних клієнтів, яким надають бухгалтерські послуги, а аудити є їх разовими роботами або ж вони співпрацюють з аудиторськими компаніями за договорами підряду. Тому заборона спрощеної системи оподаткування, для аудиторів – фіз. осіб, що спричинить за собою обмеження його професійних навичок і втрату кваліфікації. Підхід до аудиторської діяльності, і зокрема до аудитору, як до «само зайнятої особи» на кшталт адвокатів і нотаріусів неможливий із-за неоднорідності і широти спектра надаваних послуг.

Я думаю, що якщо ми аудитори самі за себе не виступимо, нам ніхто не допоможе і ділити нам тут нічого. Від того, що не буде аудиторів єдинників, важко буде нам всім – і аудиторським компаніям, і самим аудиторам одиначкам.

Аудиторська сфера діяльності вимагає високої відповідальності і професіоналізму, тому ті, хто багато і активно працював, мають неоціненний практичний досвід, який напрацьовувався роками і втратити його з-за важких умов оподаткування буде дуже шкода. Адже не всіх аудиторів, які працювали самі на себе, зможуть працевлаштувати аудиторські фірми. Дуже дорого утримувати високооплачуваних фахівців на постійній основі, навіть при роботі за цивільно-правовими договорами, а залучити фахівця в умовах нового законодавства теж буде не дешево. Так, невже ми не підтримаємо один одного і підтвердимо стару істину: «Ворон Ворону око не виклює»?