Зміни можливі

267

Наш літак, який повернув нас із Дубаї Дніпро, ледь торкнувся посадкової смуги, я не встиг провести і двох десятків ділових зустрічей, а у мене відчуття, що мені терміново потрібно повернутися в Емірати і займатися бізнесом там.

Поділитися:

Наш літак, який повернув нас із Дубаї Дніпро, ледь торкнувся посадкової смуги, я не встиг провести і двох десятків ділових зустрічей, а у мене відчуття, що мені терміново потрібно повернутися в Емірати і займатися бізнесом там.

При тому, що це далеко не казкова країна, а Дубаї – далеко не райський місто, де все виходить як за помахом чарівної палички. Це місто самого консервативного і закритого в світі бізнес-ком’юніті, ісламських традицій і реалій, які диктують бізнес-етику і стиль ведення справ, бізнесмени обережні, раціональні і звикли до гарантій, стабільності і арабським країнам, в яких не йдуть бойові дії. Це – сфера великих грошей і великих бізнес-інтересів, а людей по-справжньому можна зацікавити речами по-справжньому стоять. Це – сфера залізних домовленостей та етики, замішаної на ісламських цінностях, ієрархії, тисячолітньому устрій та наступності. ОАЕ – це вісімдесятий левел складності для української бізнес-реальності. І все ж, прилетівши в Україну, мені здається, що ця пекельна середовище простіше і зрозуміліше, що відбувається у нас.

З перших переговорів по прильоту, ще в аеропорту, я поринаю в звичний хаос, необхідність ручного управління, вічного пошуку нових ходів, людей, ресурсів, рішень. А в цей самий час еміратський бізнес котиться по бізнес-ходів, незмінним протягом двох-трьох поколінь. Котиться, як з дубайським ідеальним дорогам без жодної тріщинки. На кожну ситуацію давно напрацьовані рішення, бізнес-реальність стабільна протягом десятиліть, сильна спадкоємність, на всі ситуації давно дано відповіді, враження, що гортаєш мануал по бізнесу, де просто треба йти по блок-схемами. Усюди, в самих дрібницях, безвідмовно працюють закони і правила, мільйонні угоди можуть укладатися спираючись на слово і репутацію, чесність і сумлінність – це не ознака недоумства як тут, а чеснота бізнесмена, природна і обов’язкова, держава не грабує бізнес, не знищує його і не винаходить перешкод, а всіляко допомагає, тому що дуже точно знає, що отримає з кожного руху бізнесу.

Я думав про це по дорозі з аеропорту, коли назустріч мені по розбитому асфальту йшли під мигалками кілька «швидких» – в аеропорт; коли повідомили, що кілька суміжників не в змозі поділити сфери відповідальності з-за небажання домовлятися: кожному тисне корона; коли дзвонили за порадою, як грамотніше вчинити з відкатом, як впливати на знахабнілого чиновника, як вирішити питання А, Б, В, за якими було знайдено рішення, але правила державної гри знову змінилася.

Я добре переношу багатогодинну зміну часових поясів, акліматизацію, місцеву воду, їжу в будь-якій країні світу, перельоти за дві доби, але кожен раз контраст в бізнес-реальності, коли я повертаюся додому, змушує напружувати всі сили, щоб не звалитися з ніг. Скільки б я не літав, це завжди несподіваний удар, і до цього не можна звикнути. Є перевірений засіб: продовжувати етично вести бізнес, продовжувати писати про економіці і бізнесі, ділитися новими бізнес-кейсами, побаченими в інших країнах, продовжувати працювати.

Тому що якщо намагатися змінити хоч що-небудь, то вдасться змінити хоч щось. Нічого не виходить у тих, хто не здійснив спробу. Тому – продовжуємо.