Золота середина

575

Я знаю маніакально чесних підприємців, які кажуть: «Так, прибутку немає. Але нам вистачає, щоб виплатити співробітникам зарплату,

Поділитися:

Я знаю маніакально чесних підприємців, які кажуть: «Так, прибутку немає. Але нам вистачає, щоб виплатити співробітникам зарплату,

забезпечити оборот, заплатити оренди, виплати і дещо по податках. Нам для душевного комфорту, задоволення свого его і почуття, що ми соціально орієнтовані молодці, досить. Всіх грошей не заробиш». Це неправильно. Чесно і душевно, людяно, гуманно, але з точки зору бізнесу неправильно. Бізнес не отримує прибутку, а отже, не розвивається. А для того, щоб просто стояти на місці, потрібно розвиватися. Бізнес, який не розвивається, рухається до краху. /Та на вулицю вилетять ті ж самі співробітники, яким зараз вистачає лише на зарплату.

Друга крайність. Засновники женуться за прибутками і надприбутками, і ніякі закони в цій гонці – ні людських, ані Божих їм не закони. Немає поняття етики, права, закону, ні одні людські поняття не працюють. Прибуток стає богом, вірніше бісом, якому моляться всі, який веде за собою. Але недовго. Все закінчується погано, і діапазон цього «погано» максимально широкий: від «простого» до банкрутства відстрілу з автоматів в парку, серед гуляють дітей, або онкології. Я був вражений, коли дізнався, скільки і хто з місцевих засновників великих бізнесів хворі онкозахворюваннями. Особливо запам’яталася історія про закордонного бізнесмена, який їздить по кращих клініках світу з пухлиною, яку не можуть не тільки вилікувати, але і діагностувати. Це дуже сумно – мати в розпорядженні всі, і не мати можливості щось виправити.

Який вихід? Для мене завжди вихід був один: сполучити перший і другий варіанти. Взявши, природно, з них краще. Я говорю про це, тому що я бачив бізнеси де з кожного варіанту взяли найгірше – відсутність прибутку при відсутності бізнес-етики і елементарних понять. Це по-справжньому страшно. Але я за те, щоб отримувати прибуток, дотримуючись правил гри, закони, правила, не ображаючи людей і державу. Це вкрай важко, але ніхто й не казав, що буде легко. Бізнес-це сфера, де не буває легко, особливо засновнику.

Бізнес-етика – забуте вже в нашій країні поняття. І даремно.