Чому народ не любить Податковий кодекс, особливості менталітету українців

292

Історія не завжди була історією

Поділитися:

Історія не завжди була історією

Лев Гумільов досить цікаво і пізнавально писав про історію. Причому його вислови дуже часто викликали суперечки і дискусії. Ось і його теорія щодо формування російського етносу, а можна сказати і українського, дуже цікава і повчальна. Варто було б взяти за основу його висловлювання і спробувати дати маленьку історичну оцінку того, що зветься «менталітет українців».

Чи замислювалися ви, чому українці та поляки, маючи одні слов’янські корені, мають настільки істотні відмінності. Чому менталітет словаків, чехів, поляків відрізняється від менталітету українців, росіян, білорусів?

Згідно з тезами Гумільова, формування етносу або народу відбувається під впливом навколишнього середовища. І від того, в якому середовищі проживали предки тих чи інших народів і сформувалися ті чи інші їх якості. Тому народи мають спільне історичне минуле можуть відрізнятися, внаслідок того що їх формування відбувалося в різних умовах. При цьому середовище — це поняття широке, воно включає і природні умови, і наявність поруч інших народів, і уклад життя і боротьбу за виживання народу, щоб не зникнути з лиця історії.

Вважається, що народності поляків та словаків, а можна сказати, і західних українців, формувалася під впливом залежності від фортеці. У ранньому середньовіччі та в період розквіту середньовіччя для слов’янських народів, що проживають на території сучасної Польщі або Чехії, було дуже важливо наявність фортеці, як місця для порятунку. У той лихий час, ймовірність вижити при нападі ворога за стінами фортеці була значно більше ніж поза фортеці. І хоча, час від часу самі фортеці руйнувалися прийшлими ворогами, але все ж фортеця, це була надія на те, що твоя родина не загине, а значить, твій рід має шанс на продовження. Але, фортеця в будь-якому випадку, належала феодалу, міській громаді, або церкви. Так чи інакше, для того, щоб мати можливість сховатися від ворога за стінами фортеці, потрібно було бути покірним і слухняним того ж феодалу, єпископу, або міській раді. Втративши прихильності власника фортеці, житель тим самим піддавав смертельній небезпеці своє життя і життя своєї сім’ї. Може тому, він був готовий терпіти самодурство феодала, багаття інквізиції і побори міських чиновників, щоб тільки не бути відлученим від фортеці. Століттями з молоком матері діти вбирали правило, що фортеця і її власник це порятунок, це захист, а для цього треба дотримуватися правил, які вимагає дотримуватися власник фортеці і не забувати платити податки, щоб власник фортеці міг підтримувати в бойовій готовності і саму фортецю та її збройні сили. На цій вірі — в силу фортеці, в силу влади, яка тебе захистить і вбереже і формувався менталітет поляка чи чеха, чи словака або хорвата.

З українським етносом вийшло зовсім по-іншому. Може за винятком Західної України, в якій теж велику кількість фортець, і яка була фактично частиною Європи. Недарма в той час географи і мандрівники землі за межами сучасної Західної України називали Околиця, тобто Околиця світу. На території сучасної України, Росії та Білорусії теж були фортеці, але їх було дуже мало з урахуванням займаних площ. Дуже часто той же українець чи росіянин розумів, що безглуздо сподіватися на міцність, так як в разі небезпеки не буде часу сховатися за її стінами. Мало того, дуже часто ці фортеці були слабо укріпленими, і їх захисна надійність була низькою. А якщо врахувати, що головними супротивниками росіян і українців були кочові народи, ті ж татари і козаки, то рятуватися від ворогів у фортеці не мало сенсу. На відміну від поляка, українець чи росіянин більше покладався на себе, ніж на охорону фортеці. Саме вміння вчасно сховатися, втекти або зачаїтися, дозволяло уникнути небезпеки нападу з більшою ймовірністю, ніж при втечі до фортеці. Хоча, не можна сказати, що українці та росіяни тільки ховалися від ворогів. Час від часу, вони самі нападали на своїх кривдників, для цього закликаючи на допомогу родичів, друзів, а ще частіше ворогів своїх ворогів. Об’єднається у тимчасовий союз зі вчорашніми ворогами, щоб завдати поразки новим ворогам було традиційним методом ведення війни. При цьому дуже часто після успішного завершення цих воєн, починалася нова війна вже з тими союзниками, які допомагали їм воювати з попередніми ворогами. У цьому випадку, улюбленим девізом воїнів була приказка, яку приписують вікінгам «Моя батьківщина там, де мій меч».

Надія тільки на себе і розуміння, що крім тебе, ніхто тобі не допоможе, і формували менталітет українців, росіян і білорусів. Природно, що в таких умовах, коли феодал або царський чиновник приїжджав стягувати податки, з ним поводилися, як з ворогом — або ховалися, або нападали. Бо, якщо той же поляк платив податки, щоб його захищали лицарі з замку, то феодал брав податки, щоб зібрати ватагу козаків і почати грабувати того, хто слабший. Про захист не могло бути й мови. Кожен сам за себе. Не дивно, що вже тоді податки не стягувалися, а вибивалися. В літописах тих часів часто і писали, боярин Т… було послано в волость стягнути недоїмку, а для цього давали йому військо, щоб цю недоїмку було лягло стягнути. За те в народній творчості, ніщо і ніхто так не оспівувався, як лихі головорізи козаки, які податки не платили, зате самі розоряли царські і купецькі каравани, у тому числі грабуючи і збирачів податків. Бо вже тоді склалася думка, що чим менше податків потрапить царю, тим краще буде народу жити.

І Ви після цього хочете, що б це народ полюбив Податковий кодекс, чи як там його називають, новий прорив для економіки України.