Що таке стартап простими словами: види і напрямки, ідеї стартапів і джерела фінансування

375

Здрастуйте! термін “стартап” все частіше звучить під час економічних новин. Його можна почути від досвідчених менеджерів і підприємців-початківців. Що це таке ми постараємося розкрити в даній статті.

Що таке стартап

Чітке визначення вперше дав щасливий американський бізнесмен стівен бланк. Під назвою “стартап” (або « startup» ) він запропонував тимчасову структуру, яка призначена для пошуку і втілення нової бізнес-моделі.

Простими словами-це абсолютно новий фінансовий проект, створений для отримання доходу.

Сама суть криється в перекладі терміна з англійської мови: старт або початок процесу. Вперше він прозвучав від студентів стендфорда в 1939 році. Молоді люди назвали так свій бізнес, пов’язаний з розробкою обчислювальних машин. Пізніше він став відомий як успішна компанія хьюлетт-паккард. В кінці 70-х років термін використовували в своїх статтях forbes і businessweek для опису нестандартних фінансових проектів з високим прибутком.

Назва підходить далеко не для всіх недавно відкритих бізнес-проектів. Відмінна риса-оригінальні і принципово свіжі ідеї стартапів, які не використовувалися раніше в широкому форматі. Вони не скопійовані з вдалих варіантів, а представляють особливий погляд на вирішення проблем.

Найбільш відомими стартапами останніх років можна назвати проект facebook, що поклав початок всім соціальним мережам, і онлайн-службу таксі uber. Не менш яскравими startup свого часу стали розробки білла гейтса або стіва джобса. Але не завжди це масштабний і гучний бізнес: частіше невелика комерційна розробка, яка принесла хороший прибуток і набула поширення.

Хто такі стартапери

Найчастіше такі прибуткові і геніальні проекти народжуються в команді молодих людей, яких називають «стартаперами». Це справжні першовідкривачі з бажанням заробити хороші гроші на своїх ідеях. Не маючи стартового капіталу для реалізації, вони дивують потенційних інвесторів своїми розробками.

Останнім часом такі новаторські бізнес-ідеї все частіше представляють на солідних підприємницьких форумах, молодіжних конгресах. Багато інвесторів самі цікавляться інноваційними пропозиціями.

Відмінні риси

під назву startup можуть потрапити цікаві бізнес-проекти, що мають певні відмінності:

 • команду однодумців, яка налаштована на результат і не боїться ризику;
 • в основі покладена інноваційна ідея або розробка, не використана раніше іншими підприємцями;
 • відсутність власного капіталу (в більшості випадків) і залучення фінансових інвестицій з боку;
 • метою завжди є отримання прибутку;
 • низький відсоток реалізованих і успішних бізнес-ідей (всього 15-20% від загальної кількості).

Ще одна важлива ознака-досить висока швидкість розвитку проекту: основний відсоток стартапів показує перші позитивні результати вже через півроку.

Основні етапи

будь-який новий проект проходить кілька основних етапів свого розвитку, кожен з яких має особливості :

етап 1: pre-seed або посівний, який характеризується розумінням самої ідеї. Команда займається вивченням перспектив на ринку і складає початковий план, що передбачає рекомендації як почати свій бізнес і розвивати його надалі. Найчастіше стартапери ще не мають чіткого розуміння, як технічно буде реалізований їх проект.

етап 2: запуск стартапу або startup stage – це перші і найпроблемніші тижні роботи. Команда намагається докласти всіх зусиль, намагаючись довести перевагу нового продукту або послуги перед подібними. Для залучення інвестицій в стартап в хід йдуть різні способи самореклами. При відсутності хорошої ділової хватки і наполегливості він може не викликати належного інтересу. Багато загасають саме на цій стадії.

етап 3: етап зростання або growth stage передбачає подальше просування і закріплення на ринку товарів і послуг. На цій стадії продукт вже відомий серед споживачів, а роботи ведуться згідно бізнес-плану.

етап 4: стадія розширення або expansion stage: стартап досить відомий, приносить прибуток і поступово виходить за межі своєї ніші на ринку. Команда стає справжньою виробничою або фінансовою компанією, яка займається купівлею нових подібних проектів.

етап 5: вихід або exit stage: у разі вдалого ведення справ і розвитку стартапу на цьому етапі проект залишають багато інвесторів, а сам бізнес продається стратегічним партнерам. Якщо компанія не вдалася, і проект не зацікавив клієнтів, етап виходу може закінчитися закриттям стартапу.

Найбільш об’ємною і важкою для команди є посівна стадія. Саме на ній необхідно розробляти прототип нового продукту, вирішувати питання, як залучити інвестиції в стартап.

вона також розділена на певні етапи розвитку та впровадження:

 • створення спрощеного продукту з мінімальними функціями;
 • виробляється альфа-версія, здатна продемонструвати переваги і позитивні якості стартапу потенційному інвестору;
 • запускається закрита для споживачів бета-версія. Вона максимально наближена до ідеї, задуманої командою стартаперів. Останні можуть запросити невелику кількість зацікавлених в тестуванні клієнтів. Вони роблять попередній аналіз на безкоштовній основі, показують творцям слабкі місця;
 • пропонується публічна бета-версія, команда намагається залучити споживачів і клієнтів. Можуть укладатися перші договори і проводитися активні рекламні кампанії.

Деякі прибуткові стартапи розвиваються настільки активно, що пропускають певні етапи.

Основні види стартапів

серед нових проектів існує певна класифікація по ринках збуту і особливостям виробленої продукції:

 • “успішна копія” – це ціла група вдалих проектів, які повторюють успіх і напрацювання зарубіжних стартаперів, доповнюючи їх своїми деталями. Найбільш успішними копіями є соціальні мережі;
 • “агресивний прибулець” 8>–>- стартапи цього виду приходять на ринок і намагаються витіснити конкурентів за допомогою більш привабливої ціни, цікавих якостей продукту;
 • «темна конячка ” – особливий проект з неясною перспективою подальшого розвитку. У них важко прорахувати передбачуваний прибуток, тому вони досить ризиковані для інвесторів і самих творців.

якщо розглядати стартапи за ступенем наукомісткості, то класифікація розділена на два типи:

 • традиційні проекти : в основі лежать прості доступні ідеї, які команда змогла переробити і втілити в цікаву форму;
 • стартапи, в основу яких покладені інновації : це спроба втілити цікаві та корисні наукові відкриття в бізнес-проекти. Єдина складність-необхідність серйозних фінансових вливань на початковому етапі.

Основні напрямки для розвитку

Щорічно з’являється маса нових інноваційних ідей, які цікавлять потенційних інвесторів. Як і раніше основна кількість припадає на сферу, пов’язану з інтернетом, мобільним зв’язком і it-технологіями. Все більше проектів з’являється в медичній і фармацевтичній галузі, енергетиці, які вважаються перспективними напрямками.

Власники інвестиційних компаній із задоволенням розглядають нові бізнес-проекти у сфері віртуальної реальності та фінансових послуг. На даному етапі більш затребуваними залишаються технології та ідеї, які значно полегшують життя користувачам і пов’язані з високими технологіями.

Фінансування стартапів

У всьому світі стартапи є серйозною частиною економіки, цікавлять іменитих підприємців і розвинені компанії. Багато вдалі проекти допомогли розширити останнім свої активи і отримати більший прибуток. Тому вони активно шукають талановитих стартаперів, здатних запропонувати нестандартний продукт.

Основну частину нових стартапів фінансують бізнес-ангели і спеціальні венчурні фонди. Такі спонсори починають співпрацювати з розробниками на різних етапах і отримують частину прав в майбутній компанії. При вдалому розвитку проекту у виграші залишаться обидві сторони.

Бізнес-ангели – приватні інвестори, які вкладають кошти на стадії представлення інноваційної ідеї. Вони не втручаються в керівництво стартапом, не наполягають на терміновому поверненні інвестицій. Їх більше цікавить високий прибуток в перспективі.

Більш обачними інвесторами є венчурні фонди-компанії, які розпоряджаються фінансами певних вкладників. Щоб не втратити свої вклади, такі фонди підходять до вибору стартапу обачно, приєднуючись до співпраці після вивчення всіх перспектив і особливостей.

існує два основних види фінансування:

 1. відкладене до стабільного часу: спонсор і розробник укладають договір із зазначенням стадії для початку фінансування і частку, яку матиме вкладник після отримання прибутку. Це дуже перспективний варіант для будь-якого інвестора з мінімальним ризиком;
 2. віялове фінансування проекту: спонсори починають вкладення коштів на самих ранніх етапах. Це більш ризиковані проекти, але вони можуть окупитися величезним доходом.

У деяких випадках джерелом початкового вкладення можуть виступати близькі і рідні початківців стартаперів, готові підтримати ентузіастів. Саме цей вид інвесторів займає друге місце в росії, фінансуючи до 50% всіх проектів.

Програми підтримки стартапів в росії

Інвестування проектів в росії впевнено розвивається. З’являються спеціальні програми та майданчики, що допомагають знайти спонсорів для розвитку.

на державному рівні допомогу можуть надати:

 • російська венчурна компанія (фонд посівних інвестицій);
 • агентство стратегічних ініціатив.

серед недержавних компаній, що займаються підтриманням стартапів, можна відзначити:

 • runa capital;
 • vc;
 • ru-net ventures;
 • almaz capital;
 • foresight ventures.

Кожен фонд або платформа спеціалізується на певних проектах. Різниться і відсоток частки, який вони візьмуть за свою фінансову допомогу.

Як правильно залучати інвестиції

Багато починаючі підприємці не вміють працювати з потенційними інвесторами. Щоб розуміти їх дії і не втратити довіру вже на етапі знайомства, можна скористатися порадами більш досвідчених підприємців:

 • знайти “свого” бізнес-ангела , який підтримає проект на старті. Такий партнер з досвідом вкаже на можливі недоліки і допоможе підвищити цінність інновації в очах великих інвесторів.
 • працювати над варіантами бізнес-плану . Ситуація на ринку постійно знаходиться в динаміці, тому рекомендовано представляти на здобуття кілька цікавих бізнес-планів. Вони повинні бути орієнтовані на інвесторів з різним рівнем доходу.
 • настрой на довготривалу роботу . Стартапери повинні орієнтуватися на тривалий і складний розвиток, злети і падіння. Для проекту буде краще, якщо пошуком вкладень і розробкою фінансової моделі займеться професіонал або окремий член команди.
 • розглядати паралельні варіанти. необхідно проводити переговори одночасно з декількома потенційними спонсорами, аналізувати і порівнювати пропозиції. Наявність запасних варіантів допоможе не зійти з дистанції, якщо один з інвесторів відмовиться працювати в самий останній момент.
 • необхідно торгуватися на переговорах. досвідчені підприємці радять не приймати сліпо будь-яку комерційну пропозицію. Шляхом суперечки і компромісу можна отримати більше інвестицій,» відвоювати ” права на управління стартапом або інші привілеї.
 • стежити за безпекою угоди. не варто підписувати договір з бізнес-ангелом або венчурним фондом без уважного вивчення його юристом. Всього одна помилка або описка може в майбутньому привести до втрати контролю над вигідним проектом.

Залучення інвесторів – процес тривалий. Багато вдалі прибуткові стартапи шукали свого бізнес-ангела не менше півроку, проводячи більше 20 зустрічей з інвесторами.

Ідеї для стартапу

Виробництво нових ідей і задумів – це навик, над розвитком якого необхідно постійно працювати. Багато підприємців не розлучаються з невеликим блокнотом. У нього заносять цікаві спостереження, думки або замітки. Пізніше на дозвіллі кожен запис можна уважно обміркувати і обговорити з колегами. Більшість інноваційних ідей витає в повітрі, вимагаючи втілення.

допоможуть стати більш сприйнятливим до нових пропозицій поради досвідчених підприємців:

 • удосконалювати свої знання в певній галузі. багато сфер для стартапу вимагають навичок і умінь. Вивчаючи звичні методики в медицині, техніці або енергетиці можна виявити слабкі місця, знайти нестандартні рішення проблем.
 • жити ідеями майбутнього. слід більше читати і розвивати свою інтуїцію: багато сучасних розробки кілька десятиліть тому здавалися фантазіями авторів.
 • потрібно покращувати наявні технології. навіть звичні технології і комп’ютерні програми можна перетворити на вдалий стартап, якщо переробити їх в більш якісну і вигідну для інвесторів бізнес-ідею.
 • працювати над больовими точками. хороші проекти виходять при вирішенні проблем, які значно полегшують життя простим людям. Якщо стартапер знайде такі больові точки своєї цільової аудиторії, він може перетворити їх в затребуваний бізнес.
 • копіювати краще. більшість цікавих проектів є вдалою “копією” зарубіжних розробок. Слід тримати “ніс за вітром” і аналізувати іноземні новини в різних сферах. Модними темами зараз є smm-агентства, програми для смартфонів і приватні дитячі садки. Але така “мода” постійно змінюється. Відстежуючи такі тенденції в інших країнах, можна вчасно знайти свою нішу.
 • спілкування з цікавими і розумними людьми. деякі співрозмовники або колеги є носіями унікальних ідей, якими зовсім не збираються користуватися в комерційних цілях. Вони можуть не тільки поділитися зі стартаперами, а й стати першими постійними клієнтами.

Успішні підприємці кажуть, що найцікавіші і вигідні ідеї для стартапу з мінімальними вкладеннями народжуються з співчуття чужим проблемам, з підсвідомості і завдяки здоровому цікавості.

Але навіть у відмінних ідей є свої мінуси, які не дають перетворити їх в прибутковий startup. За статистикою більше 90% всіх проектів закриваються протягом 3-х років через неправильно обраної ринкової ніші або бізнес-моделі. Багато з них стали лише клонами вже наявних програм або розробок.

відомі підприємці та власники венчурних фондів у своїх інтерв’ю називають деякі погані теми для роботи:

 • ведення блогів для подальшого перетворення їх в бізнес-проекти;
 • різні види мікроплатежів;
 • проекти, пов’язані зі скануванням qr-кодів;
 • рекомендаційні інтернет-сервіси;
 • програми для пошуку місць відпочинку.

Провальними будуть спроби повторити вдалі розробки, які вже прижилися на ринку. Багато користувачів швидко звикають до певного продукту (додатків, соціальних мереж або пошуковиків), тому такі стартапи в мережі можуть просто залишитися без уваги.

Існують сфери діяльності, де можна реалізувати нові стартапи з мінімальними вкладеннями і перетворити їх у вигідний бізнес-проект.

власники венчурних фондів вважають, що найбільш перспективними і затребуваними можуть стати напрямки:

 1. робототехніка , здатна полегшити повсякденний побут, лікування або виробничу діяльність людей. Всім відомі роботи-пилососи, які швидко припали до смаку багатьом користувачам.
 2. енергетика . Пошук дешевих і безпечних ресурсів не припиняється в найвідоміших лабораторіях світу. Їх потребує все людство, тому до таких стартапів підвищений інтерес гарантований. Великі перспективи і у нетрадиційного палива з високою віддачею, можливостей отримувати енергію з підручних матеріалів, побутових відходів.
 3. охорона здоров’я . Для багатьох людей якісні та недорогі медичні послуги досі недоступні, тому стартаперам завжди знайдеться вигідне місце на ринку технологій для цієї сфери. Спонсорам цікаві будь-які свіжі напрацювання, пов’язані з виробництвом обладнання, нових методик лікування або здешевлення виробництва дорогих лікарських препаратів. Особливий інтерес представляє профілактика важких хвороб іВиявлення їх на ранній стадії, які можуть врятувати тисячі життів.
 4. віртуальна і доповнена реальність . Інноваційні ідеї в цій сфері можна активно використовувати не тільки для розваг, але і при створенні симуляторів для лікарів, водіїв або рятувальників.
 5. фінансові послуги . Багато людей уважно стежать за сервісами і програмами, які можуть полегшити завдання по оплаті щомісячних платежів, зберегти гроші і примножити їх. Всі розробки, пов’язані з грошовими оборотами, завжди знаходяться в зоні підвищеної уваги інвесторів. Стартапи в цій сфері будуть цікаві великим фінансовим установам і рядовим користувачам.
 6. . Недорогий і якісний спосіб зв’язку завжди буде в пріоритеті. Продукти типу skype або viber легко завоювали свою нішу на ринку, але споживачі уважно відстежують новинки, застосовують їх у своїй роботі і повсякденному житті. Вивчення вимог і побажань рядових користувачів може наштовхнути на несподівано вигідні проекти.
 7. харчування і зелені технології . Населення земної кулі невблаганно збільшується, тому вчених турбує проблема нестачі якісних продуктів харчування в доступному для огляду майбутньому. Пошук свіжих рішень для сільського господарства, переробних виробництв може принести велику користь і вигоду.
 8. корпоративне програмне забезпечення. різні програми для великого і малого бізнесу завжди цікавлять інвесторів і приносять непогані гроші. Можна приділити увагу обробці баз даних, оцифрування внутрішньої інформації або створення технік захисту даних.
 9. онлайн-кінотеатри. все більше користувачів воліють цікаві ролики і сюжети в інтернеті звичайному походу в кінотеатр. Популярність відеоконтенту стрімко зростає, вимагаючи нових технологій і програмного забезпечення.
 10. освіта. користувачів цікавлять програми та інновації, що поліпшують процес навчання. Це робить освіту більш доступним і простим, відкриваючи нові можливості для віддалених міст. Розробки в цій сфері завжди зможуть знайти інвесторів або бізнес-ангелів.

Як і раніше важливими сферами є кібербезпека і екологічна тематика. Не варто зупинятися тільки на високих технологіях: нові стартапи можуть бути вигідними і необхідними в будь-якій сфері. Навіть серед великої кількості конкурентів можна знайти свою нішу.

Типові помилки стартаперів

Розробка ідеї – це тільки початок складного процесу. Щоб проект не завмер на початковому етапі, недосвідченим стартаперам слід прислухатися до думки професіоналів.

наведемо перелік поширених помилок:

 1. небажання працювати в одній команді. багато молодих фахівців не бажають ділити прибуток і славу від своїх проектів, тому намагаються розробляти ідею самостійно. Але найчастіше в однієї людини не вистачає сил і часу, щоб охопити всі етапи розвитку, вести переговори і займатися рекламою. У дружній команді народжуються найоригінальніші і сміливі ідеї.
 2. орієнтація тільки на прибуток. будь-який стартап вимагає капіталовкладень вже на початковому етапі. Але по-справжньому відомими і високоприбутковими стали ті проекти, які спочатку замислювалися, як спосіб вирішити поширену проблему, надати допомогу групі користувачів.
 3. неправильний розподіл матеріальних ресурсів. на початковому етапі не варто орендувати дорогий офіс і витрачатися на підтримку іміджу. Ці кошти краще вкласти в розвиток інновації.
 4. слабка підготовка презентації для інвесторів. не слід пропонувати величезні масивні розробки, перенасичені термінологією. Краще зробити презентацію захоплюючою, нестандартною і продемонструвати свій креатив. Хороший ролик повинен займати від 3 до 5 хвилин, щоб глядач не втратив інтерес і зрозумів початковий задум.
 5. невміння працювати з потенційними інвесторами. підприємці-початківці мало приділяють уваги розвитку своїх знань в області інвестицій. Тому їм складно знаходити майданчик для презентацій.
 6. перевантаженість стартапу. бажаючи привернути більше уваги до свого продукту, не слід навантажувати новий проект великою кількістю функцій. Краще додавати такі зміни після проведення тестування користувачами, орієнтуючись на їх переваги.
 7. відсутність правильного довготривалого планування. при роботі над стартапом багато команд не замислюються над його тривалістю. Хоча відомі підприємці стверджують, що якісний бізнес-план в перспективі на 3-5 років дуже важливий і для всієї команди, і для потенційних інвесторів.
 8. бажання охопити великий сегмент ринку. знавці радять зосередитися на вузькій і специфічній ніші, в якій легше проявити себе і показати важливість стартапу.
 9. неготовність довго працювати. багато бізнес-проектів, пов’язаних з інноваціями, вимагають великої кількості часу і сил для впровадження на ринку. Щоб досягти успіху, слід приготуватися до труднощів і навіть падінь.
 10. небажання звертатися за допомогою до фахівців. молоді розробники часто переоцінюють свої знання і навички в сфері ведення бізнес-проекту або реклами. Іноді варто запросити хорошого знавця або звернутися до сервісу, який допоможе скорегувати розвиток стартапу, візьме на себе частину проблем.

Існує безліч інших помилок, але практично в будь-якій ситуації вина лежить на стартаперах, які не зорієнтувалися на ринку. Тому слід приділяти час саморозвитку, вивчення нового матеріалу і любити обрану справу.