Доменні спори в зоні .UA: шляхом проб і помилок

300

Як йдуть справи з доменними спорами у нас в Україні? У доменній зоні .UA? Відразу скажу – досить складно.

Поділитися:

Як йдуть справи з доменними спорами у нас в Україні? У доменній зоні .UA? Відразу скажу – досить складно.

Судова практика є – але її небагато. Ускладнюється це питання тим, що в Правилах домену .UA, на відміну від Правил домену .RU, чітко не врегульовано питання про скасування або передачі спірного домену; і тому неможливо відібрати домен, як в Росії, на підставі судового заборони використовувати в домені чужу торговельну марку. Це означає, що потрібно отримати судове рішення про скасування або передачі спірного домену.

Зупинимося на самих останніх гучних спорах за домени. Деякі з них досить красномовні.

Справа Google.ua

У справі Google.ua фігурують 5 різних судових справ, частина з них безпосередньо пов’язана з доменом, а частина побічно.

В основному судовій справі, пов’язаному безпосередньо з доменом, позивачем виступає американська компанія Google Inc. і два відповідача – поточний власник (реєстрант домену Google.ua – українське ТОВ «Гоу Огле», а також ТОВ «Хостмастер» – адміністратор домену .UA. Згадаю, що це справа тривала 3 роки.

ТОВ «Гоу Огле» виступає у справі власником 2-х торгових марок – це комбінована торгова марка Go Ogle, зареєстрована щодо електронних видань і шлюбних агентств, а також словесна торговельна марка GOOGLE щодо гудков, гучномовців та подібних товарів.

Які ж вимоги висунула компанія Google Inc.?

Вимога №1: зобов’язати ТОВ «Гоу Огле» припинити використання комерційного найменування “Google” у доменному імені google.ua.

Вимога №2: зобов’язати ТОВ «Хостмастер» припинити (скасувати) делегування доменного імені google.ua на ім’я ТОВ «Гоу Огле».

Перша вимога суд задовольнив, а в другому відмовив. Чому?

Суд зробив ряд цікавих висновків про те, що:

-ТОВ «Гоу Огле» використовує в доменному імені Google.ua комерційне найменування Google, що належить компанії Google Inc.;

-таке використання може ввести споживачів в оману; тобто споживач може переплутати і зайти на goole.ua за послугою пошуку та розміщення інформації;

– ТОВ «Гоу Огле» в доменному імені Google.ua взагалі не використовує належні йому торгові марки GOOGLE і GoOgle;

-ТОВ «Гоу Огле» не доведено, що воно використовує домен в законних некомерційних сумлінних цілях без наміру отримати комерційну вигоду.

Тому суд прийняв рішення заборонити ТОВ «Гоу Огле» використовувати комерційне найменування «Google» у доменному імені Google.ua.

Потрібно відзначити, що, ймовірно, саме на виконання цього судового рішення Google.ua зараз вже не переадресовує користувачів на сайт знайомств «Кохаймось», як це було раніше. За запитом google.ua браузер показує шаблон «сторінка не знайдена».

Однак забрати домен Google Inc. поки так і не вдалося. Власником домену залишається ТОВ «Гоу Огле».

Чому ж суд мотивував свою відмову задовольнити вимогу про скасування делегування домену? Дуже просто: ТОВ «Хостмастер» не може бути відповідачем, оскільки не порушувало жодних прав Google Inc.

Судові процеси за домен google.ua тривають, так що будемо чекати нових судових рішень.

Справа Michelin.com.ua, Michelin.net.ua

Наступна справа, яке хочу коротко описати, стосується доменних імен michelin.com.ua і michelin.net.ua.

Ще в 2006 році французька компанія Мішлен, найбільший світовий виробник шин, звернулася в Господарський суд Києва з позовом щодо доменних імен michelin.com.ua і michelin.net.ua. Суперечка тривав 4 роки.

Зрештою, суд заборонив використовувати торгові марки MICHELIN в домені michelin.com.ua, однак відмовив у вимозі передати спірні домени компанії MICHELIN. Відмова передати спірні домени суд мотивував тим, що реєстратор не може бути відповідачем у такій вимозі.

В результаті – Компанія Мішлен не отримала доменні імена michelin.com.ua і michelin.net.ua.

Що спільного у справах GOOGLE і MICHELIN? Дуже просто: в обох випадках суди вважають, що реєстратори й адміністратори публічних доменів не можуть бути відповідачами у справах про анулювання та передачі доменів. Така позиція простежується і в багатьох інших судових рішеннях.

Природно, виникає питання: що ж потрібно робити, щоб анулювати або забрати спірний домен в зоні .UA?

Треба подавати в суд на реєстранта, тобто власника доменного імені, і саме до нього висувати вимогу про анулювання або передачі спірного домену.

Саме такий шлях радять самі судді Господарських судів.

Радує, що в українській судовій практиці вже є позитивні судові рішення, коли відповідачем виступає реєстрант (власник) домену і заявляється вимога про скасування спірного домену.

З досить недавніх судових справ – це справа по доменах pegintron.com.ua shering-plough.com.ua.

До суду подала фармацевтична компанія “Шерінг – Плау ЛТД”, яка є власником торгових марок Pegintron і Сһегіпд-plough. Суд ухвалив рішення скасувати спірні домени і зараз вони належать компанії-правовласника.

Початок покладено, позитивні судові рішення доменних спорів в Україні з’явилися. Однак питання про скасування та передачах доменів так і залишається не врегульовані ні законодавством України, ні Правилами домену .UA. А це означає, що прогнозувати, як вирішиться ту чи іншу справу в суді, все ще дуже складно.

Передрук, повне або часткове копіювання тексту статті, переклад, розміщення статті або її перекладів на інших сайтах і інших інтернет-ресурсах, будь-яке інше використання без письмової згоди автора суворо заборонені! Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно з Законом України «Про авторське право і суміжні права»