Інвестиції в бізнес і стартапи-вигідні напрямки, як почати і де взяти гроші

247

Добрий день! у цій статті ми обговоримо один з найпоширеніших спосіб примноження капіталу – інвестиції в бізнес.

сьогодні ви дізнаєтеся:

 • навіщо інвестори довіряють накопичення бізнесу;
 • які різновиди і форми інвестицій в бізнес можна зустріти на практиці;
 • які напрямки сьогодні прийнято вважати найвигіднішими;
 • як уникнути можливих ризиків.

Види інвестування

сьогодні в росії найбільш популярні наступні види інвестування:

Навіщо інвестувати в бізнес

Бізнес (в найширшому сенсі це будь-яка діяльність, що приносить прибуток) не може існувати без інвестицій.

Грамотні вкладення в підприємництво можуть в майбутньому стати джерелом хорошого пасивного доходу, тобто прибутку при мінімальних зусиллях.

Помилково багато хто вважає, що інвестиції в бізнес марні в кризових економічних умовах, або що це доля виключно багатих людей. Відмовитися від цих міфів-перше, що необхідно зробити починаючому інвестору.

Для того щоб стати інвестором необхідні лише впевненість у своїх силах і деяка сума грошових коштів. Звичайно, додаткова перевага у інвесторів, що мають досвід і знання економіки в цілому і особливостей ринку зокрема.

Особливості інвестування в бізнес

У фінансування бізнесу є свої сильні і слабкі сторони, і перш ніж ставати інвестором будь-якого підприємства необхідно зважити всі «за» і «проти».

вкладення в бізнес дають інвестору наступні переваги:

 • починати можна з невеликим капіталом;
 • великий вибір напрямків діяльності;
 • шанс реалізувати свої ідеї;
 • можливість впливу на роботу компанії;
 • у міру розвитку справи зростає пасивний дохід;
 • необмежений прибуток;
 • спрямованість на майбутнє;
 • результати інвестування легко побачити і перевірити – вони втілені в активи компанії.

Разом з цим не можна забувати і про недоліки подібного інвестування.

найбільш значні з них:

 • високий ризик не просто залишитися без доходу, але і піти в мінус;
 • законодавство і влада (сюди ж можна віднести корупцію і жорсткі санкції, що накладаються багатьма перевіряючими органами);
 • неповний контроль над ситуацією, присутність ефекту несподіванки;
 • нестабільний (нерівномірний, сезонний) прибуток;
 • важлива роль особистого досвіду і знань;
 • відстрочений, не моментальний прибуток;
 • потрібні додаткові поточні вкладення коштів.

Де взяти гроші

Не обов’язково бути мільйонером, щоб інвестувати в бізнес. Звідки ж інвестори беруть необхідні кошти?

розглянемо найбільш популярні варіанти:

 1. власні накопичення . З тих підприємців, хто зміг розпорядитися своїм доходом і самостійно накопичити невеликий капітал, виходять самі організовані і грамотні бізнесмени. Але такий варіант доступний тільки громадянам, які вже мають стабільний і великий дохід.
 2. кредити . Тут важливо не помилитися з банком. Він повинен бути надійним, а процентні ставки не повинні заганяти бізнесмена в мінус. Для інвесторів в малий і середній бізнес сьогодні найбільш затребувані кредити з процентною ставкою 11-17%.
 3. державні субсидії . За ними можна звернутися в місцеві центри зайнятості або бізнес-інкубатори.
 4. позики у знайомих (родичів) . Чи не найбажаніший варіант, так як подібні фінансові відносини здатні зруйнувати дружбу і навіть сім’ю.
 5. позики у приватних інвесторів . Приватних кредиторів можна легко знайти через інтернет, але завжди існує ризик потрапити на шахрая або потрапити в боргову яму через неправильно складеного договору.

Отримати гроші будь-яким з перерахованих вище способів простіше, ніж вірно ними розпорядитися. Про те, в яку справу їх вкласти і яким способом, поговоримо далі.

Класифікація інвестицій в бізнес

Інвестувати в підприємництво не так просто, як може здатися на перший погляд. Наприклад, різновидів подібних вкладень існує відразу кілька, і у кожної є свої особливості.

інвестиції в бізнес розрізняються за такими ознаками:

Класифікація за правом власності

Вкладати гроші можна у власний бізнес, або в справу, що належить третій особі.

При наявності необхідних коштів, досвіду і рішучості багато починаючі інвестори віддають перевагу веденню власної справи. Прийнято вважати, що цей варіант більш цікавий і престижний.

Інвестиції в чужий бізнес здійснити набагато простіше. На розвиток, рекламу підприємства будуть витрачати свій час інші люди, а інвестор може займатися своєю роботою.

подивимося на об’єктивні відмінності:

Класифікація за обсягом вкладень

Фінансування бізнесу може бути повним або частковим.

Повне передбачає наявність тільки одного інвестора. Зазвичай цей спосіб відноситься до вкладень у власний бізнес, інакше кажучи – до самофінансування.

Інвестиції в частку бізнесу (часткові) вносять додаткові кошти від декількох інвесторів до фонду компанії, при цьому не формуючи його повністю. Так, в однієї великої компанії може бути близько десяти інвесторів.

Класифікація за етапом інвестування

1. Фінансувати роботу компанії можна на різних етапах її розвитку. Найперша ступінь-вкладення в стартапи на самому початку їх розробки, на стадії проекту або ідеї. Гроші можуть знадобитися підприємцю навіть для того, щоб довести до кінця проект, і тоді він приступає до пошуку інвесторів.

Інвестиції в діючий бізнес теж популярні, так як навіть їм часом потрібні додаткові вкладення в розвиток, розширення або будь-які зміни. Такий варіант менш ризикований для інвестора, так як крім бізнес-плану є вже реальні факти і цифри, що підтверджують роботу фірми. Але прибуток від інвестицій в готовий бізнес, як правило, нижче.

Класифікація за формою прибутку

Одержуваний від інвестицій дохід буває активним або пасивним. Перший отримують зазвичай керівники бізнесу, керуючі його роботою, контролюючі всі події і самостійно приймають рішення. У таких випадках кажуть, що прибуток пропорційна витраченим зусиллям.

Пасивний дохід не вимагає від інвестора ніяких дій. Управляє бізнесом при цьому вже інша людина.

Класифікація за видом інвестицій

Прямі інвестиції спрямовуються в активи однієї певної фірми. Ними найчастіше користуються невеликі бізнес-проекти, малий бізнес і стартапи.

Портфельні інвестиції-розподіляються між акціями декількох фірм. Портфель у відповідній термінології-сукупність часток різних компаній, придбаних одним інвестором.

Напрямки для вигідних інвестицій

Оптимально інвестувати в сферу, в якій найбільше досвіду і знань. Наприклад, досвідченому програмісту буде непросто інвестувати в товарний бізнес, а маркетологу – в охорону здоров’я.  

у 2017 році лідируючі позиції за популярністю і рентабельності утримують:

малий бізнес – невеликі самостійні фірми. Інвестувати можна як в існуючий, функціонуючий, розвивається бізнес, в стартап на початковій стадії, або зовсім купити готову справу.

його найперспективніші напрямки сьогодні:

 • переробка відходів;
 • навчання (особливо в сфері інформаційних технологій, роботи на комп’ютерах);
 • аутсорсинг;
 • переклади з іноземних мов;
 • тестування;
 • ремонтні послуги;
 • виробництво товарів масового споживання.

інформаційні технології.  ця сфера розвивається з оглушливою швидкістю: гаджети, програмне забезпечення, інтернет. Інвестиції в ці області дуже затребувані, так як завжди на висоті і попит, і пропозиція на продукт, а межі можливого зсуваються з кожним роком.

наприклад, до групи бізнесу у сфері інформаційних технологій можна віднести:

 • заробіток в мережі за рахунок розміщення реклами на власному сайті;
 • інфобізнес-продаж знань і навичок через інтернет (наприклад, проведенняТренінгів);
 • програми для дистанційного та самостійного навчання;
 • дитячі розвиваючі та навчальні програми;
 • робототехніка;
 • 3-d принтери та програмне забезпечення для них;
 • гаджети для здоров’я;
 • хмарні технології, зберігання даних.

Наприклад, головний приз в startup village в 2016 році отримав it-проект мобільного проектора з мультфільмами для дітей.

інновації.  всі інші напрямки теж можуть принести великий прибуток, якщо вони несуть в собі щось нове. Наприклад, в останні роки активно розвиваються інновації в медицині. Інвестиції в розробку ліків, способів продовження життя, лікування раку і віл можуть принести не тільки прибуток, але і врятувати людські життя.

франчайзинг – відкрити свій бізнес по франшизі – значить відкрити філію вже «розкрученої» компанії. Крім можливості вести бізнес під ім’ям відомого бренду, франчайзі отримує всіляку рекламну, інформаційну підтримку.

Способи інвестування в бізнес

Як ми вже говорили раніше, інвестувати можна не тільки у власний бізнес, але і в справу, організовану третіми особами. Вкладення коштів в бізнес має різні форми і способи здійснення.

перерахуємо основні:

 1. власний бізнес . Вимагає не тільки вкладення грошей, але також і чималих сил і часу. Прибуток з’явиться не відразу, але це буде активний дохід, пропорційний витраченим зусиллям.
 2. пайова участь . Бізнес, заснований на пайовій участі, дуже поширений в наш час, так як подібна форма дозволяє організувати свою справу людям, у яких недостатньо коштів на власну компанію. Дохід з пайового бізнесу, так само як і ступінь участі в його роботі, залежить від обсягу внесеної частки. Щоб уникнути розбіжностей між пайовиками, всі деталі необхідно обговорювати в договорі.
 3. інвестування стартапів . Інвестор вкладає свої грошові кошти в новий бізнес, а точніше, в його ідею, тим самим даючи можливість підприємцям здійснити свої плани. У майбутньому інвестор отримує доступ до великої частки прибутку бізнесу (до 90%), але це розумна ціна за всі ризики, яким він піддавався – адже стартап може і зовсім не принести доходу.
 4. купівля акцій . Інвестиції в бізнес здійснюються через біржу. Купуючи акцію компанії, інвестор отримує право на маленьку частку фірми. Далі акції можна перепродати, коли вони зростуть в ціні, або отримувати по них регулярні невеликі дивіденди.
 5. купівля облігацій . На відміну від акцій ці документи доводять, що інвестор надав компанії позику на особливих умовах. Будучи різновидом боргових відносин, облігації вважаються надійніше акцій.
 6. пайові інвестиційні фонди . Самий пасивний спосіб і при цьому самий віддалений від прямого вкладення в бізнес. Інвестор віддає свій капітал фонду, а вже працюючі в ньому фахівці вирішують, на які цінні папери або інші активи витратити кошти.

Способи інвестування в стартапи

інвестувати в стартапи теж можна декількома способами.

 1. через краудінвестингові платформи , що дозволяють вкласти гроші невеликими сумами відразу в кілька бізнес-проектів. Такий варіант ідеальний для новачків. Однак, крім всіх ризиків, властивих інвестиціям в стартапи, крадінвестингові платформи не обумовлені в російській законодавстві, тому дуже часто виникають юридичні суперечки між учасниками.
 2. бізнес-ангели . Іменовані так інвестори вкладають свої заощадження в проекти на самих початкових стадіях. Ангел дуже сильно ризикує, вкладаючи кошти в чужий бізнес, тому для такого інвестування особливо важливо вміти виділити той самий проект, який зможе в майбутньому принести хороший прибуток.
 3. венчурні фонди . Можна довірити капітал фахівцям з уже діючого венчурного фонду і чекати пасивного доходу, або організувати свій фонд. Для останнього варіанту потрібні чималі знання ринку, економіки, а також зв’язку, так як потрібно об’єднати в групу різних експертів та інвесторів.
 4. через клуб інвесторів . Грошові кошти передаються в клуб, його члени за заявкою інвестора підбирають стартап, але беруть за свою роботу деяку комісію.

1. Знайти проекти стартапів, які потребують фінансування, можна на спеціальних інтернет-майданчиках, через щорічні конкурси або компанії.

Перш ніж вкладати гроші в стартап його необхідно ретельно перевірити.

для цього можна скористатися послугами фахівців, або спробувати провести аналіз самостійно за пунктами:

 • продукт-його необхідно протестувати, а по можливості спробувати реалізувати (наприклад, друзям) і таким чином отримати про нього додаткові відгуки;
 • команда-засновників проекту можна вивчити по соціальним мережам, матеріалами в інтернеті або при особистій зустрічі.

Маленька хитрість-спробуйте зв’язатися з іншим досвідченим інвестором і запропонувати йому стати співінвестором стартапу, так ви дізнаєтеся його думку про проект.

Як вибрати бізнес для інвестування

1 найбільш перспективні напрямки ми розглянули вище. А як вибрати вже готовий бізнес для фінансування? сьогодні багато підприємців шукають інвесторів.

щоб самостійно зробити усвідомлений вибір, необхідно звернути увагу на наступні фактори:

 1. стратегія розвитку компанії – підприємець повинен чітко змалювати яких етапів він прагнути досягти і якою ціною. » обрубані ” бізнес-плани, що закінчуються після виведення продукту на ринок, на практиці теж не матимуть розвитку. Інвестору необхідно оцінити перспективи-в якому напрямку зможе рости фірма.
 2. залежність від фінансування – рентабельні компанії можуть існувати і без додаткового інвестування, їх керівники всіма силами намагаються втриматися на плаву і якось розвинутися. Підприємство, створене лише заради залучення інвесторів, вже має насторожити.
 3. емоції і факти – важливий баланс між образними уявленнями про майбутнє підприємства і точними цифрами бізнес-плану.

Інвестиції у власний бізнес

За статистикою кожен другий бізнес закривається в перші роки свого існування не через високу конкуренцію або економічної кризи, а в результаті неграмотного підходу самого бізнесмена. Безумовно, тут потрібна певна психологія і склад розуму, але і до теорії варто прислухатися. Щоб уникнути прикрих помилок дотримуйтесь нашої інструкції.

Етап 1. вибір сфери діяльності

Не варто боятися конкуренції, адже головне-попит. Звичайно, два стоять поруч хлібних кіоски в густонаселеному кварталі поділять між собою потенційний прибуток, але зовсім без покупців жоден з них не залишиться.

Необхідно виділити свою більш вузьку групу споживачів і орієнтуватися в першу чергу на неї (наприклад, зробити акцент на хлібі з борошна грубого помелу).

Етап 2. вибір системи оподаткування

Платити податки доведеться незалежно від форми підприємства і його напрямки, але допустимі системи оподаткування можуть відрізнятися. Податок, оптимальний для роздрібної торгівлі, швидше за все, не підійде для виробничої компанії. Вибір можна зробити самостійно, або проконсультуватися з досвідченим бухгалтером.

Етап 3. державна реєстрація

Щоб займатися бізнесом в росії підприємець зобов’язаний зареєструватися як індивідуальний підприємець або відкрити товариство з обмеженою відповідальністю. Перший варіант простіше і дешевше, але другий має статус і права юридичної особи.

Щоб розібратися що відкрити краще, пропонуємо прочитати нашу статтю на цю тему.

Етап 4. відкриття банківського рахунку

1. У цьому допоможуть консультанти в будь-якому обраному підприємцем банку.

Також прочитайте добірку банків для відкриття розрахункового рахунку.

Етап 5. складання бізнес-плану

У ньому необхідно врахувати всі ризики і майбутні витрати. З чітким планом і бізнесмен відчуває себе впевнено.

Ось інструкція, як скласти бізнес-план.

Етап 6. запуск проекту

Поступово можна починати рухатися по наміченому шляху. Орендувати приміщення, найняти співробітників, закупити товар, налаштувати обладнання, запустити рекламну кампанію і пошук клієнтів. Не все вийде відразу, на багато потрібен час, а значить і терпіння.

Ризики

Бізнес неможливий без ризику. Особливо багато підводних каменів очікує недосвідчених підприємців.

ось тільки деякі з

 • підвищення цін у постачальника або іншого контрагента, збільшення вартості доставки або оренди;
 • дії конкурентів (поширення негативних відгуків, скарги в перевіряючі органи);
 • криза в країні і падіння попиту.

Інший напрямок ризику пов’язаний з відносинами інвестор-підприємець, що виникають в ситуаціях, коли інвестор не є власником компанії. Такі відносини завжди слід закріплювати в інвестиційному договорі.

Щоб не помилитися при його складанні слід звернутися за допомогою до юриста. У документі необхідно прописати порядок поділу доходів і витрат і їх приблизні значення.

Перед укладенням договору необхідно провести переговори з власником бізнесу, домогтися від нього чіткого бізнес-плану, і тільки потім укладати письмову угоду.

зміст договору залежить від способу інвестування та особливостей бізнесу, але обов’язково в договорі повинні бути:

 • правові статуси сторін;
 • пояснення використовуваних термінів;
 • опис предмета договору (інвестиційного проекту);
 • термін договору;
 • порядок розрахунку;
 • права, обов’язки та відповідальність сторін;
 • порядок розірвання договору або внесення до нього змін;
 • спосіб вирішення спірних і форс-мажорних ситуацій.

Крім того, завжди ретельно оцінюйте і аналізуйте проект, в який збираєтеся вкладати кошти – на допомогу можуть прийти наймані фахівці. Чи вистачить фінансування, щоб реалізувати бізнес-план, чи не завищена очікуваний прибуток – у всьому цьому слід ретельно розібратися, перш ніж з упевненістю кидатися в справу.