Кодекс честі найманого працівника

299

Наближається п’ятнадцятирічний ювілей моєї трудової діяльності. Протягом цього часу я встиг попрацювати в абсолютно різних сферах, і навіть зайнятися власним бізнесом. Оскільки я побував як у ролі найманого працівника, так і роботодавця, я можу подивитися на робочий процес об’єктивно і зробити висновки, корисні для обох сторін.

Поділитися:

Наближається п’ятнадцятирічний ювілей моєї трудової діяльності. Протягом цього часу я встиг попрацювати в абсолютно різних сферах, і навіть зайнятися власним бізнесом. Оскільки я побував як у ролі найманого працівника, так і роботодавця, я можу подивитися на робочий процес об’єктивно і зробити висновки, корисні для обох сторін.

 

Отже, мій міні-кодекс покликаний допомогти як мінімум зберегти за собою робоче місце, як максимум – досягти професійного зростання (прошу зауважити – не потрібно плутати професійне зростання з кар’єрним, оскільки кар’єрного зростання можна досягти навіть залишаючись на мінімальному професійному рівні, а динамічний професійний ріст зовсім не гарантує просування по службі).

1. Пам’ятайте, хто Ви є і навіщо Ви тут.
З самого початку роботи на новому місці, незалежно від вашої посади (будь ви хоч кур’єром, хоч головою правління) ви повинні змиритися з тим, що ваша найважливіша задача тут – служити інтересам компанії. Все інше – самореалізація або отримання нового досвіду відходить на другий і третій плани. Запам’ятайте: вісім годин на кожен будній день ви не належите собі, а роботодавцю, який офіційно купив вас на ці вісім годин. Дійте як будь-який куплений товар – виконуйте своє і тільки призначення. Упевнений, Ви, як і я, не любите холодильники, які гарчать як трансформатори.

2. Навчіться розмежовувати особистий і робочий.
На роботі ви і ваші колеги не чоловіки і жінки не – як ви натхнені робочі інструменти. Робота і ще раз робота. Призначення жартів на роботі – тільки поглянути на робочий процес з іншого боку, а на проблеми в роботі – з гумором. Якщо ви підлеглий – це не привід відчувати малозначущість: насправді для компанії значимість підлеглого нітрохи не менше значущості керівника – просто кожен з них є деталлю певного габариту в одному великому механізмі. Якщо ви керівник – ставтеся з цікавістю і розумінням, коли підлеглий демонструє своє бачення робочих питань, протилежне вашому баченню: він зовсім не скидає Ваш авторитет і не вважає Вас профаном – він просто має свою думку і цим допомагає роботі (і Вас у тому числі).

3. Забудьте про пошук друзів серед колег.
Дружні стосунки псують відносини робітники, і навпаки. Ваша дружба на роботі зробить ведмежу послугу як вам, так і вашим друзям. Хто такий друг? Це Ваш близька людина, якій ви завжди дасте грошей (не в борг, а просто так), якого ви завжди пропустіть уперед себе, провину якого ви завжди прийміть на себе і… роботу якого ви готові зробити особисто. Стосується це в колективі? Звичайно ж ні! Тут кожен зобов’язаний виконувати свою роботу, відповідати за неї особисто і отримувати за неї певні гроші. І ще не випускайте з уваги, що далеко не всі ваші колеги дотримуються цього кодексу, можуть використовувати вашу дружбу і довірливість заради задоволення власних амбіцій.

4. Будьте надійним і чуйним в робочих питаннях.
Ви повинні бути міцним і емоційно стійким (по крайней мене на роботі). Однак не варто забувати, що в будь-якому механізмі періодично трапляються поломки, і тоді одним деталей доводиться частково брати на себе більше ваги, більше навантаження. Ваша надійність – не тільки в Вашій «неубиваемости», але і у Вашій чуйності. Зламався хтось- допоможіть йому, зламаєтеся ви – допоможуть вам. До речі, добре б запозичити західний підхід до роботи – стимуляцію чуйності не безвыходностью, а матеріальним інтересом. З одного боку, ви не винні, що захворіли, до того ж і так неабияк витратилися на ліки. А з іншого боку – як би ви поставилися до регулярного виконання обов’язків часто хворіє колеги «в навантаження»? І зовсім не обов’язково віддавати половину зарплати, ну хоч щось, хоч в якому-небудь еквіваленті… Таким чином ви не тільки придбаєте працю колеги, але й забезпечите собі надійність в майбутньому.

5. Бути «брендом», але в міру.
Кожен робочий інструмент належить якомусь бренду, але ми ж з Вами розуміємо, що надійні бренди існують тільки в рекламі. Реальна ж експлуатація будь-якого інструменту красна не «брендовостью» (що потрібно в більшій мірі при покупці інструменту), а своєчасним і якісним сервісом. Не будьте «завжди правими» (від великого до смішного – один крок), не звалюйте всі гріхи на інших. Всі інструменти періодично дають осічку, а Ви – чоловік, тому до осечкам додається ще і горезвісний людський фактор. У Вас в будь-якому випадку завжди будуть помилки в роботі, причому чимало – як кажуть, не помиляється тільки той, хто нічого не робить. Менше часу приділяйте виправданням і пошуку теоретично винних, більше – виправлення помилок. Допомагайте в цьому та іншим.

І, нарешті, не забувайте, що бути проданим навічно – неможливо: рано чи пізно людям властиво міняти роботу – бізнес є бізнес. І це зовсім не «зрада», як часто говорять офісні службовці радянської закалки. Не потрібно боятися того, що Ваш минулий співробітник передасть секрети компанії конкурентам. Пам’ятайте: для роботи в компанії залишаєтеся Ви. Не лінуйтеся, не підтримуйте штучно робочий процес на старих комерційні таємниці – створюйте нові ноу-хау та нові таємниці – рухайтеся вперед.