Краще, якщо прорве або рвоне, і багатоповерхівка залишиться без води чи світла

263

Все треба фіксувати, радять юристи. Але головне – треба обов’язково вводити стандарти надання житлово-комунальних послуг.

Поділитися:

Все треба фіксувати, радять юристи. Але головне – треба обов’язково вводити стандарти надання житлово-комунальних послуг.

Таке відчуття, що в Києві перестали займатися профілактикою, попереджати аварії стало не вигідно. Краще, якщо прорве або рвоне, і чергова багатоповерхівка залишиться без води чи світла. Виходить, ми дійшли до того, коли вся комунальна інфраструктура стала працювати з аварійного принципом, тобто зберігається нежиттєздатна інфраструктура ЖКГ для списання величезних витрат на аварії і, отже, для зростання тарифів.

Судячи з усього, з 1 травня цифрами в квитанціях незадоволеними сталі і бідні і багаті. Особливо в нових будинках центральних районів Києва дуже підскочила квартплата з абсолютно божевільних численних поборів і астрономічних тарифів. До всього цього ще й забудовники продовжують грабувати мешканців. Спочатку вони продавали непомірно дороге житло з купою недоробок, обманюючи людину в перший раз. А потім, організувавши об’єднання мешканців з обраним ним керівництвом, патрає цього ж людини нескінченним підвищенням квартплати. І боротися з цим свавіллям здатні далеко не всі люди. Адже нерви мешканців випробовують на міцність мало не кожен день.

Думаю, в ці травневі дні, гостро починаєш розуміти, що давно пора перестати наївно розраховувати на чиновників і політиків. Якщо ми вважали, що вони займаються своєю справою з бажання комусь допомогти, то глибоко помилялися. У них є кому допомагати, вони ще собі як слід не допомогли (дивіться, в яких величезних масштабах крадуть), а в поточній ситуації їм займатися допомогою іншим у галузі ЖКГ – це слабоумно.

У цей період виключного процвітання в окремо взятій комунальній сфері монопольно-олігархічного капіталізму швидко усвідомлюєш, що нам ніхто не допоможе, ніхто не підкаже, а якщо раптом дадуть пораду, будьте впевнені, що ця рада мешканцеві боком вийде. Сьогодні жорстко діє безжалісний закон: «Кожен помирає поодинці». І все ж, що слід було б робити в даній ситуації? Буду називати конкретні пропозиції і по пунктах.

По-перше, для незаможного населення заморозити хоча б на найближчі рік-два тарифи на послуги ЖКГ. Пан А. Яценюк, населення у нас бідна. І державі перекладати непомірні витрати ЖКГ на це бідне населення просто не можна.

По-друге, надалі не допускати того, щоб регульовані тарифи на комунальні послуги перевищували в декілька разів зростання індексу споживчих цін.

По-третє, забезпечити ефективний контроль за природними монополіями. Наприклад, якщо від генеруючої компанії до нашої квартири в кілька разів збільшується вартість електроенергії, то чи не час у Генпрокуратурі взяти в руки калькулятор і задатися питанням: чому і скільки посередників безпідставно збагачується за наш рахунок?

По-четверте, чітко і ясно нам пояснити, з чого формується вартість на житлові послуги та окремо на тарифи комунальних послуг.

По-п’яте, припинити через тарифи змушувати нас оплачувати будівництво нових електро -, газо -, водо – мереж, наприклад, «Київгаз» вже в приватних руках. Тобто за наш рахунок примножується капітал і так багатих акціонерів.

Зараз гаманці у населення сильно виснажені. Але як ми зможемо зекономити на квартплаті? Насамперед, за рекомендаціями експертів, потрібно ретельно перевіряти розрахунки в квитанції про сплату комунальних послуг. В ній можуть бути елементарні технічні помилки. І при найменших сумнівах слід звертатися в єдиний розрахунковий центр.

До речі, експерти вважають, що найнебезпечніша графа в квитанції називається «Перерахунок». Важливо розібратися, наприклад, не платите ви за воду, що тече в підвалі вашого будинку. Що в цій ситуації робити? Скаржитися в прокуратуру. І вимагати обґрунтованих відповідей на свої заяви. Також подавати в суд, в тому числі на дану комунальну організацію.

Все треба фіксувати, радять юристи. Але головне – треба обов’язково вводити стандарти надання житлово-комунальних послуг. Можливо, це покладе початок послабленню конфронтації між продавцями та покупцями цих послуг, а права і обов’язки сторін повинні бути відображені у відповідному контракті.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Директор Інституту розвитку економіки України