Мрії про технопарки

293

У Китаї налічується 23 технопарку. Для того, щоб прочитати про них основну довідкову інформацію, потрібно чотири хвилини. Список напрямків і сфер, якими в них займаються, становить більше 30 рядків. Фінансування, яке вони освоюють за рік, обчислюється десятками мільярдів доларів.

Поділитися:

У Китаї налічується 23 технопарку. Для того, щоб прочитати про них основну довідкову інформацію, потрібно чотири хвилини. Список напрямків і сфер, якими в них займаються, становить більше 30 рядків. Фінансування, яке вони освоюють за рік, обчислюється десятками мільярдів доларів.

В кожному з них працює від кількох десятків до 2-3 мільйонів чоловік. Кількість проектів, винаходів, відкриттів, рішень обчислюється сотнями тисяч в рік. І ось нашим китайським партнерам, які не тільки займаються у себе на батьківщині технопарками, але і беруть участь в організації їх в Європі, я переказую ідею нашого друга: створити технопарк на базі одного з найавторитетніших технічних Вузів України, розташованому в Дніпропетровську. На що партнер говорить, що це добре, але у них є всі можливості, щоб де-небудь недалеко від Києва створити зовсім маленький за китайськими мірками технопарк, повністю оснастити його, створити всю інфраструктуру. Навіть при тому, що це буде самий маленький технопарк в їх портфоліо, він вмістить всіх зацікавлених спеціалістів з галузі з Києва, Львова, Одеси та Дніпра – основних українських центрів айті, і при цьому ще залишиться місце, багато місця. З китайської сторони все гранично ясно: вони можуть, вміють, знають як, мають всі ресурси для реалізації, ноу-хау, робили це у себе вдома і для різних країн світу десятки разів.

Цікавіше стан справ з української сторони для такого проекту. Перше, що викликає сумніву: затребуваність високотехнологічних речей, якщо в елементарному – зусиллях не втратити технологічний рівень і знання СРСР 80-х років немає ні успіху, ні інтересу. І це – в промисловості, навіть не в нашій тематиці. Друге – відсутність законодавчої бази, як такої у цій сфері. Тобто, для держави цієї сфери, як і раніше, не існує. Система права, що регулює всі відносини, ролі та зв’язку відсутня теж. Я навіть не кажу про сумісність з міжнародним правом у цій сфері. З досвіду: учасники айті-ком’юніті з розвинених країн не тільки відчувають себе незатишно, прилетівши в Україну, не тільки дико озираються, не розуміють навколишньої реальності і чекають чогось страшного, але більше: іноді вони просто не долітають сюди. Всупереч домовленостям, планами, розпланований графіками, вирішенням питань з українським консульством та ін. Відсутні не тільки пільгові, але і взагалі умови для учасників технопарку, зате присутня розвинена і відпрацьована практика закидання серверів кузова СБУшных вантажівок. Непогано було б надати п’ятирічні податкові пільги учасникам, але для цього немає жодних передумов – в першу чергу в головах чиновників.

За винятком цього всього – технопарк можна будувати і заселяти хоч зараз. Для наших китайських партнерів немає нічого більш рутинного і звичного. Але справа далеко не в Китаї.