Позачергові вибори в Раду: хіт-парад фальсифікацій і порушень

281

Якщо підсумувати повідомлення ЗМІ, прес-релізи моніторингових організацій на зразок Комітету виборців та оцінки політтехнологів, членів комісій і спостерігачів, то складається враження, що позачергові вибори у Верховну Раду претендують називатися самими брудними, починаючи з другого туру виборів президента 2004 року.

Поділитися:

Якщо підсумувати повідомлення ЗМІ, прес-релізи моніторингових організацій на зразок Комітету виборців та оцінки політтехнологів, членів комісій і спостерігачів, то складається враження, що позачергові вибори у Верховну Раду претендують називатися самими брудними, починаючи з другого туру виборів президента 2004 року.

Якщо підсумувати повідомлення ЗМІ, прес-релізи моніторингових організацій на зразок Комітету виборців та оцінки політтехнологів, членів комісій і спостерігачів, то складається враження, що позачергові вибори у Верховну Раду претендують називатися самими брудними, починаючи з другого туру виборів президента 2004 року. «Вкидання» бюлетенів, «мертві душі», махінації з протоколами масово зустрічалися і раніше – але вибори 26 жовтня продемонстрували і нововведення, коли організатори комбінували методи фальсифікації з силовими захопленнями приміщень окружних і дільничних комісій. Навіть офіційні заяви МВС підтверджують такі висновки – радник міністра Антон Геращенко заявив, що станом на 30 жовтня міністерство отримало понад 2 тисяч повідомлень про злочини в ході виборів, внаслідок чого відкриті 300 кримінальних проваджень.

Злочинні «шлягери»

Отже, які прийоми фальсифікації виборів можна назвати найбільш «популярними» за підсумками позачергових виборів 26 жовтня?

1) Самим популярним засобом «мотивації» виборців напередодні дня голосування став підкуп. Традиційно купівля голосів активніше застосовується в мажоритарних округах. А так як вибори проходили в умовах аномальної слабкості центральної влади і правоохоронних структур, то голоси купували і кандидати від «партій Майдану», і висуванці від «Опозиційного блоку», і самовисуванці. По всій Україні одні кандидати наввипередки творили «добрі справи» – одні ставили дитячі майданчики, інші ремонтували дороги, лавки, ліфти та під’їзди, треті встановлювали поштові скриньки та організовували поїздки віруючих святими місцями. Найменш ж креативні безпосередньо роздавали гроші – десь 200, а де і по 500 гривень за один голос. Звичайно, управлінь зв’язків з громадськістю МВС повідомляє, що за період з 28 серпня по 28 жовтня МВС за фактами спроби купити голоси відкрило 120 кримінальних проваджень, але в масштабах України, де підкуповували на кожному окрузі – це крапля в морі. А в Кіровограді на одній з дільниць округу №99 міліціонери навіть затримали скупника та задокументували факт підкупу.

2) Такий ефективний метод фальсифікації як «Відкріпні посвідчення» (в Україні його частіше називають «Карусельным голосуванням») – застосовується у зв’язці з підкупом. «Голосування відкріпне» вимагає серйозного ресурсу (транспорт, гроші, «дах», організація), зате може дати серйозний результат. Попередньо в комісію надходить кілька сотень заяв, на їх основі виписуються відкріпні, а потім… а) комісія передає «наверх» фальшивий список; б) комісія «забуває» передати на вищий рівень список голосуючих поза території ділянки. Караван автобусів з «открепленными виборцями» здатний за день об’їхати 10-15 ділянок (за даними фахівців, 1 автобус при вірній організації може принести до 1000 голосів). Якщо говорити про приклади, то на минулих виборах організацією «каруселей» прославилися округу №91 (Фастів, Київська область) і №96 (Вишгород, Київська область). Наприклад, журналісти зафіксували автобус біля однієї з дільниць округу №91, біля якого знаходився керівник Фастівського виборчого штабу «Блоку Петра Порошенка». На питання, хто він такий, чоловік відповів, що він простий журналіст, а цей автобус – громадська приймальня народного депутата. Правоохоронці затримали та учасників «каруселі» на окрузі №93 в Київській області – двоє молодих людей намагалися винести бюлетені за межі дільниці №320521. В управлінні МВС Чернігівської області повідомили, що вранці співробітники ДАІ і «Самооборони» зупинили чотири автобуси, в яких перебували близько 200 пасажирів – усі вони заявили, що є журналістами і їдуть на округ №207. Повідомлення про «каруселі» надходили з мажоритарних округів Дніпропетровської (№26), Запорізькій (округу №78, 79, 80, 82), Кіровоградській (округ №100), Одеській (№140) та інших областей. Наприклад, масове підвезення людей на дільниці спостерігачі помітили на дільницях №230585 і №230595 в 78-го округу (Бердянськ, Запорізька область). А на 9 дільницях округу №82 (Пологи, Запорізька область) спостерігачі зафіксували, як виборці після голосування підходять до невідомій людині, отмечающему їх у журналі.

Про масове застосування «каруселей» по всій Україні в ході брифінгу 26 жовтня заявив представник «Батьківщини» у ЦВК Сергій Власенко. «Зокрема, на «каруселі» зафіксовані у місті Києві в 219 окрузі в Святошинському районі, в 223 окрузі — Шевченківський район. У Київській області є каруселі на 93 окрузі, 102 окрузі у Кіровоградській області, є «каруселі» у місті Чернігові на 205 окрузі, в Івано-Франківській області, в Херсонській області є каруселі», — заявив народний депутат. Про масовий підкуп та організації «відкріпного голосування» на користь Олеся Довгого заявляла кандидат в депутати від «Блоку Петра Порошенко» Світлана Заліщук.

Округ №140 (Одеська область) «прославився» на всю Україну 100%-ної явкою. Що це, зростає правосвідомість», як співав Шнур? Та ні, мова йде про комбінації декількох методів. Базові способи – це «мертві душі» і «віртуальні голоси».

3) Вважається, що «мертві душі» винайшли в Парагваї – з його допомогою генерал Стресснер примудрявся безболісно переобиратися на наступний термін. Отже, померли або змінили місце проживання жителі навмисно не виключаються зі списків виборців. Також фіксуються виборці, які традиційно не ходять на вибори. Два таких списку з розбивкою на ділянки і будинку і служать відправною точкою для махінацій.

4) «Віртуальні голоси» відрізняються від «мертвих душ» тим, що в списки включаються завідомо неіснуючі люди. На практиці спосіб намагаються поєднувати з «мертвими душами». Якщо фальсифікатори підходять до справи з розмахом, то виростають цілі будинки і навіть вулиці з неіснуючими жителями. А голосують за неіснуючих виборців або самі члени комісії, або включається «хоровод», коли по округу від ділянки до ділянки переміщається команда фальсифікаторів. На ділянці вони пред’являють свої паспорти, але розписується за «віртуальні голоси» та/або «мертві душі». Для того, щоб співучасник з числа членів комісії дізнався «своїх», використовується пароль і/або заздалегідь обумовлений розпізнавальний знак. Коли будете на ділянці, зверніть увагу на членів комісії, які просто кричуще виділяються із загальної маси завдяки кольоровій хусточці, торчащему з кишені, шарфа, яскравою брошці, шпильці, несподіваного для даного часу року і оточуючих кольором костюма і т. д.

Наочний приклад: одеська журналістка Валерія Ивашкина заявила в день виборів, що згідно протоколу дільничної комісії №510696 (село Молодіжне Овідіопольського району), прийшли голосувати всі 911 зареєстрованих в селі виборців. При цьому 831 з них (91%) віддав свій голос за голови сільради Василя Гуляєва. Сусідню ділянку №№510697 теж «прославився» стовідсотковою явкою – тут, згідно з протоколом, проголосували 815 з 815-ти виборців. 83% — за Гуляєва. За словами Ивашкиной, на ділянці перебувало майже 800 зайвих бюлетенів.

5) Здавалося б, на дворі XXI століття, нові технології, а такий лобової спосіб як «Вкидання» завжди буде популярний. Як виглядає типовий варіант «вкидання», демонструють свідчення спостерігачів на дільниці №140111 виборчого округу №59. «Візуально — приблизно по 10 бюлетенів спочатку вкинув голова, потім — секретар. Вони пояснили, що вкинули бюлетені, якими проголосували члени комісії. Але це маячня», — цитує видання «Острів» слова спостерігачів за ходом голосування.

А ще 26 жовтня організатори фальсифікації активно поєднували «вкидання» з «мінуванням». Раптом у відділення міліції різних міст почали активно надходити дзвінки про те, що той чи інший ділянку заміновано. В одному тільки Миколаєві до 14.00 відділення МВС отримали повідомлення про вибухівку на 13 виборчих дільницях. Правоохоронцям доводилося зупиняти виборчий процес і виводити людей. Деякі спостерігачі потім скаржилися, що кількість бюлетенів в урнах помітно збільшилася. Крім усього іншого, повідомлення про «замінування» непогано грають на зниження явки. А на одній з дільниць у Великій Новосілці (округ №59, Донецька область) спочатку міліціонери шукали вибухівку, пізніше зникло світло. А потім комісія «раптом» вирішила перерахувати бюлетені за одного з кандидатів.

Головне – як вважають

Але самі підступні і небезпечні методи організатори фальсифікацій застосовували на етапі підрахунку голосів. Найнебезпечніші, бо з допомогою членів комісії можна «намалювати» практично будь-який результат. Власне, саме для цього у виборах формально брали участь 52 політичні партії. Все просто – всі партії, які подали заявку на участь у виборах, отримали квоти на рівні окружних і дільничних комісій по всій Україні. А потім перепродали своїх членів комісій партії «Блок Петра Порошенко», «Народному фронту», партії «Опозиційний блок», кандидатів від партій та самовисуванців…

«Творчість» голови ОВК №30 і членів дільничних комісій оцінили в ЦВК Жанна Усенко-Чорна заявила, що комісія повинна звернутися в міліцію, так як перевірка показала, що протоколи ОВК та дільничних комісій містять різні відомості про результати голосування.

Коли протоколи окружної і дільничних комісій різняться – це не випадковість, а відразу два методу:

6) «Підміна» – після закінчення голосування та оформлення протоколу голова та секретар виїжджають на машині в окружну комісію. Вони везуть справжній протокол, а також заздалегідь заготовлені порожні бланки з підписами всіх членів комісії. Навіщо? Справа в тому, що якщо ОВК виявить у протоколі неточності, виправляти їх у документі забороняється. Тому, заповнюючи протокол, члени комісії спеціально роблять кілька грубих помилок. Потім виявляє порушення територіальна комісія і змушує заповнювати протокол по новій. Голова або секретар проставляють у чистий протокол «правильні» цифри і здають новий протокол в комісію. Тому будівлю окружної комісії в окрузі №30 (Дніпродзержинськ) активісти навіть взяли в облогу – люди вийшли на пікет з копіями протоколів, які, на їхню думку, різняться з поданими до ЦВК. «На семи виборчих дільницях були сфальсифіковані протоколи. На місцях все пройшло без порушень, а при поданні в ОВК цифри змінювалися», – розповів ЗМІ активіст Олександр Оленюк.

7) «Помилка» в протоколі» – 26 жовтня такі «помилки» стали масовим явищем по всій Україні.

Отже, під час зведення всіх протоколів з дільниць в один загальний в окружній комісії виникає дві можливості для маневру. По-перше, секретар або голова комісії можуть «помилитися» і неправильно підсумувати дані ділянок. Тобто, на виході записати в протокол зовсім інші цифри: наприклад, замість 25% за кандидата Іваненко, записати 22% за посів третє місце Петренко, а самого переможця Іваненко відсунути на другий, якщо не третє місце. По-друге, комісія вищого рівня може свідомо підігравати фальсифікаторам, притримуючи дані по дільницях, де плануються махінації з голосами, а також за спеціальним ділянкам у вигляді в’язниць, лікарень, військових частин. Наприклад, журналісти програми «Подробиці» спіймали за такою справою двох голів дільничної комісії в Черкаській області. Ніяких виразних пояснень голови комісій не дали – і зараз вже дають свідчення міліції. Комітет виборців України в офіційному прес-релізі звернув увагу, що в окружній комісії №132 (Первомайськ, Миколаївська область) голоси «за» кандидата Аркадія Корнацького приписують іншим кандидатам, не кажучи вже про те, що члени ОВК намагалися всіляко гальмувати підрахунок голосів і введення даних у систему «Вибори».

Звичайно ж, наведений «хіт-парад» включає далеко не всі, а лише найбільш масові способи фальсифікації 26 жовтня – повний арсенал махінацій включає до 30 різних способів. І, нарешті, не можна не відзначити, що день голосування і ніч підрахунку голосів відзначилися безпрецедентними випадками насильства. Одні кандидати привозили на ділянки автобуси з бійцями» (округ №217, Оболонський район Києва), інші приводили загони людей, які представлялися «Правим сектором» (округ №96, Вишгород), треті захоплювали приміщення окружної комісії (округ №47, Слов’янськ, Донецька область). Але всі отримували одну задачу – силове і психологічні тиск на членів комісії та спостерігачів. Повідомлення про такі випадки надходили з усіх областей України.