Стажування за кордоном: хороша можливість при правильному виборі

285

Про плюси і мінуси стажування за кордоном в авторській статті для UBR. UA. розповіла директор рекрутингового агентства Smart Solutions Тетяна Микитович.

Поділитися:

Про плюси і мінуси стажування за кордоном в авторській статті для UBR. UA. розповіла директор рекрутингового агентства Smart Solutions Тетяна Микитович.

Якісна стажування за кордоном дозволяє в подальшому розраховувати на хорошу роботу, як в Україні, так і за її межами

Стажування – робота, основною метою якої є не гроші, а отримання і закріплення досвідченим шляхом професійних навичок і знань. Про особливості підвищення професіоналізму шляхом стажування у закордонних компаніях в авторській статті для ЛБІ розповіла директор кадрової компанії “Smart Solutions” Тетяна Микитович.

В країнах Заходу, особливо в США, переїзд на місце проходження стажування є масовою практикою. Здобувачі підбирають місце стажування виходячи з умов праці, кар’єрних перспектив, оплати праці та функціональних обов’язків.

Для українців професійні стажування за кордоном – це, перш за все, можливість отримати досвід, недоступний в Україні. Роботодавці в Україні цінують наявність у кандидатів зарубіжного досліди роботи. У тому числі і тому, що він дає унікальну спілкування з носіями мови, живу розмовну лексику.

Професійні стажування важливі, в першу чергу, для тих, хто працює з імпортним обладнанням і технологічними виробничими процесами. Найчастіше такі компанії самі відправляють своїх співробітників на стажування у свої закордонні офіси.

Крім того це актуально для студентів і випускників, які можуть паралельно з навчанням почати освоювати спеціальність. Якість студентського освіти в Україні хороше, особливо якщо мова йде про фахівців природничих наук. В цілому я б сказала, що нашим працівникам закордоном ставляться як до кваліфікованої, але при цьому недорогої робочої сили.

Можливі варіанти для фахівців

Існує маса програм, в рамках яких можна їхати працювати за кордон. Ідеальний варіант — проходити стажування у фірмі, де знають, що це таке і навіщо людині це потрібно. А головне-чітко розуміти, куди їхати, для чого, коли і як.

Сьогодні, у зв’язку з наближенням Євро-2012, затребуваними напрямками для стажувань вважаються в Україні ресторанний і готельний бізнес, туризм. У готельному секторі особливо цінуються працівники з досвідом роботи у 5-зіркових готелях, т. к. навчальні заклади України не дають відповідного рівня кваліфікації готельним працівникам. Відповідно, п’ятизіркові готелі змушені наймати тренінг-менеджерів для навчання персоналу.

Пройти таке стажування можливо в провідних готелях Дубая і Абу Дабі – зараз від них надходить багато пропозицій з працевлаштування. Як правило, роботодавець забезпечує працівника безкоштовними обідами, медичною страховкою, тренінгами, житлом, проїздом тощо, хоча зарплати там невеликі.

У середньому стажування в ОАЕ тривалістю 3 місяці обійдеться в $850+вартість перельоту (близько $500).

Стажування в ОАЕ тривалістю 6 місяців обійдеться в $1000+вартість перельоту.

Витрати на проживання, харчування, оформлення візи та медичну страховку оплачує роботодавець.

Розмір оплати на період стажування становить $200 в місяць.

Треба зазначити, що стажування в престижних готелях ОАЕ підходить всім, хто має освіту в сфері готельного та туристичного бізнесу у віці від 20 до 30 років.

Мета стажування – можливість побачити готельний бізнес зсередини, отримати досвід роботи у відомих готелях і підвищити кваліфікацію.

Вимоги до менеджерів ростуть разом з розвитком самої індустрії: вони повинні і грамотно управляти, і постійно розвивати креативні здібності.

По закінченні контракту роботодавець надає рекомендаційні листи та сертифікати міжнародного зразка та набутий досвід буде цінний не тільки в Україні, але і за кордоном.

Напрямки стажування в США – це, насамперед, бізнес і економіка, туризм і готельно-ресторанна сфера, маркетинг, логістика, сфера продажів, інформаційні технології та телекомунікації, фінанси.

Існують міжнародні проекти, наприклад проект від AIESEC, які набирають студентів і молодих IT фахівців у віці від 20 до 30 років на професійні стажування за кордоном.

Програма даної стажування розрахована на термін від декількох місяців до півтора років за кордоном в IT напрямку в компанії в іншій країні. Здійснюється набір на такі напрямки, як Web Development, Software Development, Graphic design.

Ціна за участь в даній програмі коливається в межах 1500-2500 грн + вартість перельоту. Перелік найбільш поширених країн, в яких проводяться стажування -Індія, Тайвань, Йорданія, Греція, Німеччина, Бразилія, Колумбія, Чехія і. т. д.

За умовами критерії відбору на участь у програмі приймаються заявки від студентів старших курсів, випускників і молодих фахівців у віці від 20 до 30 років, які володіють англійською мовою не нижче середнього рівня. Обов’язкова наявність закордонного паспорта. Витрати на проживання та харчування покриває заробітна плата стажиста, яка становить близько $1600 в місяць.

Витрати на оформлення візи та медичну страховку оплачує роботодавець.

Наприклад, є програми, призначені для молодих фахівців, які мають диплом про закінчення вузу і один рік досвіду роботи за отриманою спеціальністю, а також для непрофільних фахівців, що мають досвід роботи в конкретній обраній сфері не менше п’яти років. Отримана освіта та досвід роботи повинні відповідати напрямку стажування.

Програми розраховані максимум на 18 місяців (крім сфери готельного бізнесу – 12 місяців). За умови програм, приймаються претенденти у віці від 18 до 32 років, з середнім рівнем знання англійської мови, наявністю диплома або довідкою з вузу та рекомендаційним листом від роботодавця.

У залежності від тривалості перебування в США вартість програми коливається від $1,5 до 3,2 тис. У вартість входить оформлення всіх необхідних документів, форма DS-2019, необхідний для отримання візи J-1, в’їзду і перебування в США, страховка на період стажування, допомога в екстрених випадках, консультаційні послуги по оформленню.

Варіанти для студентів

В українських студентів досить популярна сезонна програма в Америці Work and Travel USA, яка дає можливість студенту влітку провести від двох з половиною до чотирьох місяців у США, працювати в американській компанії, істотно “підтягнути” мова і при цьому цілий місяць вільно подорожувати по Америці.

Практика, як правило, проходить в готельних і ресторанних комплексах і парках розваг. Середня заробітна плата становить близько $8-10 год. Участь у програмі не повинно перевищувати чотирьох місяці (з початку травня по початок вересня), хоча по закінченні цього терміну студенти мають можливість легально подорожувати по країні протягом 30-ти днів.

Інша програма – Work and Study Canada – дає можливість поглибленого вивчення англійської мови з подальшим застосуванням його під час оплачуваного стажування. Програма передбачає самостійний підбір роботи студентом після проходження спеціалізованого тренінгу по працевлаштуванню.

Якщо студенту потрібні послуги по підбору роботодавця, вони оплачуються окремо в розмірі $400. Варіанти роботи: сфера обслуговування, магазини та готелі, курорти. Оплата під час роботи становить $10 – 14 CDN в годину або вище.

У середньому, вартість програми з вивчення мови Work and Travel USA складе $2800.

В цю вартість входить перша плата після реєстрації – $335, оплата за участь в програмі -$814, оформлення візи –$187, авіаквиток в обидві сторони -$700, кишенькові гроші на перший час перебування в США -$500. У разі, якщо пошуком місця роботи займається агентство, доведеться заплатити ще $275.

Згідно з умовами програми студенти мають право легально стажуватися за погодинну оплату у сфері обслуговування терміном до 4-х місяців, а на завершення програми їм надається можливість подорожувати по країні додаткові 30 днів.

Зазвичай, студент підшукує і оплачує проживання сам за себе. Іноді проживання надається американською стороною. Середня вартість житла $250-300 на людину в місяць. Харчування студент оплачує самостійно.

Головний мінус даної програми – дорожнеча.

Необхідні документи:

Для виїзду на стажування за кордон, громадянину України необхідно зібрати наступні документи:

1)Заповнена анкета учасника програми;

2) Фотографії: 4 формату 3х4; 2 формату 5х5 + фото в електронному вигляді;

3) Дві довідки з внз (один англійською та одна на українській мові);

4) Копія внутрішнього паспорта (сторінки, де є записи) та ідентифікаційного коду;

5) Копія закордонного паспорта (сторінки, де є записи);

6) Копія чинного студенчеського квитка;

7) Копія залікової книжки (перша сторінка та сторінка з останньою сесією);

8) Job Offer (для тих, у кого свій роботодавець);

У всіх наведених вище прикладах всі витрати, пов’язані з оформленням візи і отриманням дозволу на роботу бере на себе роботодавець.

Не все стажування однаково корисні

Необхідно розуміти, що не у всіх сферах бізнесу стажування має сенс. Наприклад, у сільському господарстві такий досвід навряд чи буде унікальним. Справа в тому, що в Україні багато великих міжнародних агропромислових компаній, що застосовують тут ті ж технології, що і в інших країнах.

А на заході стажисту в сільському господарстві зазвичай доводиться виконувати саму чорнову роботу за невеликі гроші, плюс вирішувати питання з житлом. У той же час в Україні можна знайти роботу не гірше, а може, навіть і краще за умовами. Так навіщо їхати? Адже навіть помандрувати толком не вдасться – на це просто не вистачить часу.

До мінусів зарубіжних стажувань можна віднести їх дорожнечу. За допомогу в оформленні всіх необхідних документів доведеться заплатити близько 3-4 тисяч доларів. Крім того, зарплата стажиста становить близько 1,2 тис. євро в місяць. На ці гроші необхідно жити, харчуватися, знімати житло і т. д. тобто багато не заробиш, зате після повернення в Україну є шанси влаштуватися за такою ж спеціальністю в іноземній компанії.

Щоб не попастися на вудку шахраїв, перш за все, поцікавтеся у майбутнього роботодавця про реальні можливості працевлаштування після стажування. Вас має насторожити обіцянку обов’язково працевлаштувати вас, а поки постажуватися безкоштовно.

У будь-якому випадку, вирушаючи на стажування, ви повинні домовитися з самим собою – на яких умовах ви готові туди піти, чого ви чекаєте – і сміливо обговорити це з майбутнім роботодавцем, щоб надалі виправдати очікування один одного.