Точка входу

337

Варто трохи краще пізнати життя Дубаї, як розумієш: тут є не тільки таксі, автопарк яких складається з «лексусів», а аналог нашого «ланоса» – це «тойота кемрі».

Поділитися:

Варто трохи краще пізнати життя Дубаї, як розумієш: тут є не тільки таксі, автопарк яких складається з «лексусів», а аналог нашого «ланоса» – це «тойота кемрі».

Тут є не тільки квартири в центрі Дубаї, які на третину дешевше аналогічних в Києві, але і квартири, в яких живе по 30-40 пакистанців одночасно. Вони одягнені у що попало і їдять що попало. Ми думали, що так живуть тільки туркмени в Москві, але так живуть повсюдно. Бізнес-кейс з Дубаї, який мене вразив, стосується якраз пакистанців.

Один пакистанець, як і тисячі його земляків, приїхав колись в Емірати, коли на місці Бурдж – Халіфа ще була пустеля. Йому нічого не світило в цьому казковому місті, про який дуже швидко з’ясувалося, що він взагалі не казковий – так само, як і для тисяч таких же як він. Максимум, на що він міг розраховувати – стати таксистом, тому що таксі належить пакистанцям. Віддавати 90% великих людей і якось жити для того, щоб відправляти додому якісь жалюгідні долари. Але йому пощастило: сталася пожежа, він врятував шістьох арабів. Емірати вміють цінувати такі речі. Йому видали орден, яким нагороджують дуже небагатьох. Як це заведено у них і не заведено у нас, він прикріпив орден на груди і носив його з гордістю. Він швидко з’ясував, що цей орден докорінно змінює ставлення місцевих до нього. Потім він з’ясував, що орден відкриває двері в будь-які кабінети і дає можливість вирішувати будь-які питання. Він змушує великих людей вислухати і вжити заходів. Орден робить його привабливим для бізнес-партнерів, тому що за місцевими звичаями відсвіт слави партнера додає репутації і того, хто з ним співпрацює.

Той ефект, який в Україні дає тисяча доларів у конверті, в Еміратах дає орден за шість врятованих життів. Я знаю чоловіка, який врятував кілька десятків життів, повівши своїх солдатів з-під вогню «градів». Йому нічого не дали, зате судили за «залишення місця служби, дезертирство і знищення ввіреного майна». Прокурори, не чули в житті нічого голосніше петарди, вимагали для нього вісім років, а краще – перекваліфікацію на «державну зраду». Тільки зусиллями наших правозахисників він був виправданий. Я знаю людину, яка за два роки безперервної м’ясорубці на Сході врятував набагато більше, ніж шістьох. Йому дали нагороду, так. Тільки не держава, а такі бійці, як він сам. Держава не дала йому нічого. Він не відчиняє ногою двері в будь-які кабінети. Після демобілізації він спивається в маминій хрущовці-однушке а ночами страждає від галюцинацій, головних болів від контузії і старих ран. Він скоро помре, не потрібний нікому. Помре, почувши перед смертю в приймальному покої лікарні, де його відмовляться приймати, слова «Ми вас туди не посилали».

Проте в Еміратах все по-іншому. Жебрак пакистанець, який врятував шість осіб, отримав всі. Він не вкрав це, він отримав це від держави, вірніше, воно дало йому всі потрібні йому можливості, щоб отримати це. Сьогодні він – один з дуже небагатьох шанованих у Дубаї бізнесменів-іноземців, кожен з його бізнесів має мільйонні обороти, він любить сторінками цитувати гуру бізнесу і їздити на хороших скакунах – це зараз модно. Він цікавиться новітніми технологіями і розглядає можливості вкладати в них гроші. «Нафта – це вчорашній день. Це глухий кут. Це минуле століття», – сказав мені на переговорах ця людина, що так недбало носить чорні A. Lange & Sohne Datograph за 65 000 євро. Пакистанець, який міг розраховувати максимум на водія таксі, але увійшов в закриту касту найбільш шанованих у Дубаї людей. Він знайшов свою точку входу. Чи вона знайшла його: «Аллах знає, як треба», – його улюблена приказка.

Бізнес неможливо взяти і побудувати на порожньому місці, по щучому велінню. Ні в одну нішу на ринку не можна прийти з вулиці, просто тому, що ви так захотіли. У будь-якому бізнесі потрібна точка входу, взаємодія із середовищем, прийняття вас цим середовищем. Неможливо вести себе так, ніби ви одні на голій поверхні і все залежить від вас. Все як раз не залежить від вас, якщо ви не взяли до уваги, причому з повагою, середовище, в яку ви вторглися. Виходячи на ринок ви завжди влазить в чужий монастир, який був тут задовго до вас. Одне і те ж в будь-якій країні.

Шість врятованих життів, і держава, яке нагородило за це. Здавалося б: так просто. Емірати – взагалі проста країна.