Зціпивши зуби, самим шукати можливості, як вижити

304

Чиновники вирішили змусити всіх жити за такими принципами: якщо є економічні труднощі – потрібно людям затягнути пояси, зціпити зуби і самим шукати можливості, як вижити. Це і є сьогодні суть економічної політики уряду.

Поділитися:

Чиновники вирішили змусити всіх жити за такими принципами: якщо є економічні труднощі – потрібно людям затягнути пояси, зціпити зуби і самим шукати можливості, як вижити. Це і є сьогодні суть економічної політики уряду.

Хіба чогось позитивного міг домогтися Кабмін А. Яценюка, не генеруючи жодного раціонального рішення, а роблячи ставку виключно на віру – віру в те, що українці вже ніколи не будуть виступати або бунтувати з приводу соціальної забезпеченості. Ці чиновники вирішили змусити всіх жити за такими принципами: якщо є економічні труднощі – потрібно людям затягнути пояси, зціпити зуби і самим шукати можливості, як вижити. Це і є сьогодні суть економічної політики уряду.

В результаті такої діяльності або бездіяльності, масштаб тих помилок і прорахунків, які зробили міністри і більшість народних депутатів, важко підрахувати. Головне, що тепер робити? Я б перш за все взявся за відновлення соціальної стабільності, щоб попередити голодні бунти. Паралельно з цим треба зупинити подальше руйнування системи державного управління. Далі, перестати всі невдачі перекладати на зовнішній фактор, грубо кажучи, пояснювати, що у всьому винна Росія. Вже в цьому році по всьому периметру Донецької та Луганської областей встановити прикордонний контроль на кордоні з РФ.

Для цього є далеко не одне сильне і вірне рішення, це не проблема пересічних громадян України, це нездатність еліт виконувати складні і відповідальні завдання. В іншому випадку Донбас чекає страшний сценарій технологічного колапсу. Україна і країни ЄС цього не повинні допустити. І часу на розкачку немає. До того ж, що потрібно робити ще і фінансовим владі в умовах гострої фази української банківської системи?

Як відомо, Ст. Гонтарєва нічого не говорить на цю тему, розкриваючи лише потреби та бюджет власної сім’ї. Хоча хотів би почути від неї концепцію реалізації спеціалізованої програми. Адже досі всі програми, які виконувалися, були до болю прості включався друкарський верстат, і ці гроші роздавалися тим, кому вважав за потрібне керівництво НБУ. А проблеми банків не вирішуються. Як з цього команда Ст. Гонтарєвої намагається виходити, ми знаємо – друкують гроші. Плюс дозволяють банкам тримати активи за тією ціною, за якою вони вважають за потрібне.

Але це ж нікуди не веде! Вони не можуть зрозуміти, що це не криза ліквідності, а криза якості заставних активів, криза обслуговування кредитів позичальниками. Також не вирішується проблема та оцінки активів неплатоспроможних банків. Та все ж головна проблема, переконаний, знаходиться в кадровій площині, оскільки при нинішньому керівництві НБУ і Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку ще можна успішно поспекулювати на валютному ринку, при цьому на найближчі кілька років про операції на ринку акцій, як про спосіб заробляючи грошей, взагалі забути. Більш того, у фондового ринку України вже забрали його первісну функцію – функцію залучення коштів для реальних інвестицій в економіку країни.

І знову ключове питання, що робити? Потрібно негайно починати якісно змінювати структуру та правила обігу активів на українському фінансовому ринку. Але хто це буде робити? Компетенції та політичної волі вистачить? Сьогодні вже легко порахувати, скільки за два останніх року гривня втратила своєї купівельної спроможності, і яка кількість громадян України позбулися своїх заощаджень?! Але досі на своїх посадах ті ж чиновники – А. Яценюк, Ст. Гонтарєва, Н.Яресько… Поки вони при владі – такої валюти, як гривня, для збереження накопичень просто не існує.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Директор Інституту розвитку економіки України